0
0

26 – آیا کارفرما می تواند بین آیتم های کاهش و افزایش یافته پیمان برای جلوگیری از عبور سقف 25% بالانس ایجاد کند؟

464 بازدید

آیا کارفرما می تواند بین آیتم های کاهش و افزایش یافته پیمان برای جلوگیری از عبور سقف 25% بالانس ایجاد کند؟

بعد از مشخص کردن مبلغ پیمان در موافقت نامه که یکی از ارکان اصلی یک قرارداد است، معمولاً کارفرمایان یک دامنه از امکان کاهش و یا افزایش مالی در آیتم های قراردادی نیز درج می کنند

که بدون بوجود آمدن ادعایی برای پیمانکار، او را ملزم به انجام تعهدات با همان قیمت های مندرج در فهرست بهای منضم به پیمان نمایند.

این موضوع همان سقف تلرانسی قیمت قرارداد است که کارفرما برای مدیرت ریسک های محتمل برای خود قایل می شود.

ولی سوال مهم این است که آیا کارفرما می تواند در قبال حذف یک آیتم ، آیتم دیگری به قرارداد اضافه کند تا بدون ادعای پیمانکار ، سقف ریالی را در این محدوده نگه دارد؟

به این سوال هم از منظر قراردادهای دولتی مبتنی بر بودجه عمرانی و هم از منظر قراردادهای خصوصی می پردازیم .

این مشکل که در حین انجام تعهدات با آن روبرو می شویم را بر اساس نشریه 4311 یا همان شرایط عمومی معمول موضوع را باز خواهیم کرد.

و در خاتمه ریسک ها و ادعاهایی که پیمانکاران با آن برخورد می کنند مطرح خواهد شد.

 

موضوع: سقف افزایش و یا کاهش مبلغ پیمان

داستان

 

خانم پدیدار، مدیر کنترل پروژه کارفرما با همون متانت همیشگی وارد اتاق آقای مهندس حسنی، مدیرپروژه کارفرما میشه و با کسب اجازه روی صندلی روبروی حسنی می نشینه. مهندس حسنی که پیش از ورود او مشغول کنترل عملیات انجام گرفته در ماه گذشته بود، به سمت خانم مهندس بر می گرده و میگه:

"خانم در خدمتم… چه خبرای جدید؟"

 

پدیدار همینجوری که داشت برگه های همراهش را مرتب می کرد گفت:

"جناب مهندس، طبق روال ماههای گذشته، جلسه ای با دوستان نظارت کارگاهی داشتم و در حال کنترل میزان پیشرفت زمانی و مالی پروژه بودیم. بحثی از طرف آقای کاظمی، سرپرست نظارت، در رابطه با افزایش مقادیر مالی دستور کارهایی که در دو ماه آتی بایستی به پیمانکار ابلاغ شود، مطرح شد. ایشان معتقدند ما بایستی کارهایی که دارای اهمیت بالایی برای راه اندازی نیستند رو از تعهدات پیمانکار حذف کنیم و در ازای اون، دستور کارهایی که به اصطلاح ایشان از اوجب واجبات است رو در برنامه کاری قرار بدهیم."

 

شاخک های حسنی تیز شد… عینکش رو از روی چشمانش برداشت و گفت:

"خوب؟!"

 

خانم پدیدار که متوجه اهمیت این موضوع نزد حسنی شد، سعی کرد بقیه مطلب رو با استناد به اوراق همراهش، دقیق بیان کنه و گفت:

"بر اساس برآورد مالی، اگر این دستور کارها ابلاغ شود، مجموع مالی آیتم های افزایش یافته و جدید 32.27% مبلغ پیمان و در مقابل مجموع مالی آیتم های کاهش یافته برابر 14.58% می باشد. آقای کاظمی اعتقاد دارند این دو عدد قابل یر به یر شدن هستند. ولی مستند به ماده 29 شرایط عمومی پیمان، خدمت ایشان عرض کردم که هم افزایش و هم کاهش باید مستقلاً ملاک عمل باشد و هیچ کدام نباید از 25% مبلغ اولیه پیمان تجاوز کند."

 

حسنی که از نکته بینی خانم پدیدار لذت می بره، لبخندی روی صورتش نقش می بنده و رشته کلام رو بدست می گیره:

"دخترم، این بار حق با کاظمی هست. دلیلش هم اینه که قرارداد ما خصوصی هست و طبق قرارداد، شرایط خصوصی بر شرایط عمومی اولویت دارد."

در حالیکه بلند میشد و به سمت پنجره میره تا نگاهی هم به پروژه بندازه، ادامه میده:

"در متن شرایط خصوصی پیمان، این مجوز به کارفرما داده شده که این مقادیر چه کاهشی چه افزایشی بصورت تجمعی ملاک عمل قرار گیرند."

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5511
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 26 – آیا کارفرما می تواند بین آیتم های کاهش و افزایش یافته پیمان برای جلوگیری از عبور سقف 25% بالانس ایجاد کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.