0
0

12 – چرا لازم است دو طرف قرارداد (کارفرما و پیمانکار) ملزم به تنظیم/تأیید برنامه زمانبندی تفصیلی باشند؟

383 بازدید

چرا لازم است دو طرف قرارداد (کارفرما و پیمانکار) ملزم به تنظیم/تأیید برنامه زمانبندی تفصیلی باشند؟

در این پست اصرارمان را برای ارائه برنامه زمان بندی تفصیلی و تفاهم طرفین بر روی این سند توضیح می دهیم و تاکید خواهیم کرد چرا این سند به خصوص برای پیمانکار مهم است.

این مسئله هم در قراردادهای دولتی و هم خصوصی به عنوان یک کلید حل مشکلات طرفین و ثبت ادعاهای آن ها خواهد بود و موضوع، اهمیت خودش را در حین انجام تعهدات نشان می دهد.

نگاه در این پست بر روی بستر نشریه 4311 به عنوان شرایط عمومی پیمان که بطور نرم در قراردادها مورد استفاده قرار می گیرد متمرکز خواهد بود.

در خاتمه خواهیم گفت که این سند ادله اصلی مدیریت ادعا در قراردادها است زیرا که طرفین بر روی یک مدرک و یا زبان مشترک برای زمان مند کردن تعهداتشان به توافق می رسند.

 

موضوع: اهمیت تنظیم برنامه زمانبندی تفصیلی

سؤال: کارفرمایان کلیه تعهداتی که پیمانکار بایستی اجرا کند را در قرارداد اعلام کرده و برای انجام آن زمان تعیین می کنند، ولی پیمانکار چگونه کارفرمای خود را ملزم به زمان مند کردن تعهدات کند؟

جواب: با دو اهرم کارآمد آشنا شويد. 

 

اهرم شماره یک: جلسه شروع یک پروژه یا همان Kickoff Meeting جلسه ای است که طرفین امضاء کننده قرارداد گرد هم آمده و روی سه موضوع اصلی به توافق می رسند.

1- افراد پاسخگو و شرح وظایف و اختیارات طرفین قرارداد 

2- تعیین فرصت های زمانی برای تأیید مدارک و نقشه ها و مشخصات فنی

3- ابهامات موجود در نقشه ها، مدارک و مشخصات فنی که از طرف پیمانکار مطرح می گردد.

اگر به هر دلیلی این جلسه برگزار نشود، پیمانکار برای مدیریت ریسک ها و ادعاهای آتی خود بایستی این موارد را مکتوب از کارفرما استعلام بگیرد تا درصورت بروز مشکل بری از هرگونه ادعایی علیه خود باشد.

 

اهرم شماره دو: تنظیم برنامه زمانی تفصیلی که در آن کلیه تعهدات غیر مالی طرف کارفرما بصورت MileStone مشخص شده باشد.

MileStone فعالیتی است که مدت زمان آن صفر است یا به زبان ساده تر مدت زمان انجام آن برای طرفین مهم نیست، بلکه نقطه انتهایی و تاثیر آن در برنامه زمانی مهم است.

برای من پیمانکار چه اهمیتی دارد که مراحل اداری تحویل زمین جهت شروع عملیات اجرایی چه مقدار به طول می انجامد! بلکه زمان صورتجلسه تحویل زمین برای من مهم است و در برنامه زمانی قابل استناد مي باشد.

 

سؤال: پیمانکار بایستی چه MileStone هایی را مرتبط با تعهدات کارفرما در برنامه زمان بندی منعکس کند؟

جواب:

1- تأیید انواع پروسه های اجرایی، ایمنی و کیفی توسط کارفرما

2- تأیید مشخصات فنی و کاتالوگ محصولاتی که باید از کارفرما تأیید گرفته شود.

3- تحویل مصالح و تجهیزاتی که تهیه آن بر عهده کارفرما است.

4- تأیید نقشه های شاپ از طرف کارفرما برای شروع عملیات اجرایی

5- صورتجلسه کارهای انجام شده که توسط فعالیت بعدی پوشیده می شود و به تبع آن نوعی پرمیت برای فعالیت بعدی می باشد.

 

حال هر کدام از موارد گفته شده و تعهد شده دچار تأخیر گردد، می تواند قابل ادعای زمانی و مالی برای پیمانکار باشد.

موضوع: تدارکات و خرید کارگاهی

 

یک داستان جذاب و یک موضوع حقوقی درمورد مبحث تدارکات و خرید کارگاهی

آقای محمودی مسئول تدارکات کارگاه که فردی جوان است و جویای نام، از جلوی دفتر رئیس کارگاه آقای علی نژاد می گذره که صدای داد و فریاد علی نژاد نظرش رو جلب میکنه.

"آقای محترمی که مثلاً اسمت رو گذاشتی مسئول دفتر فنی، دو هفته مونده به عملیات لوله گذاری تأسیساتی و با این مشخصات فنی فقط یک کارخونه توی شیراز هست که این لوله ها رو تولید می کنه."

آقای محمودی که میخواد خودی نشون بده، درب دفتر رئیس کارگاه رو میزنه و بدون انتظار برای جواب، خودش رو پرت می کنه داخل:
"آقا خیالتون راحت اون با من."

آقای محمودی که شدیداً دل نگران قولی هست که به علی نژاد، رئیس کارگاه داده، سریعاً عازم شیراز میشه و با مدیر فروش کارخانه تولید لوله ملاقات می کنه.

آقای ذهتابی، مدیر فروش، که فردی خوش مشرب هست، حسابی از آقای محمودی پذیرایی میکنه و قول یک هفته دیگه رو برای آماده بودن لوله ها میده. آقای محمودی هم مبلغ رو پرداخت میکنه و بعد از تحویل گرفتن فاکتور راهی تهران میشه.

یک هفته چه عرض کنم، ده روز می گذره اما خبری از لوله ها نمیشه. آقای محمودی تلفن رو بر میداره و خطاب به آقای ذهتابی میگه:

"برادر من، تو که گفتی یک هفته ای آماده است!"

ذهتابی نمیگذاره کلامش منعقد بشه و ميپره وسط حرفش و میگه: "کاکو آماده است دم در کارخانه منتظر بارگیری شماست."

آقای محمودی میگه: "دم در کارخونه! یعنی چی؟! من منتظر تحویل در کارگاه خودم بودم یعنی تهران." و بهت زده زل میزنه به فاکتور و میبینه اصلا محل تحویل زیر فاکتور درج نشده.

بر اساس ماده 375 قانون مدنی: مبیع باید در محلی تسلیم شود که عقد بیع در آنجا واقع شده است، مگر این که عرف و عادت مقتضی تسلیم در محل دیگر باشد و یا در ‌ضمن بیع محل مخصوصی برای تسلیم معین شده باشد.

پس چون در قرارداد دو طرف محل تحویل ذکر نشده و عرفی هم برای این موضوع وجود ندارد، لوله ها بایستی درب کارخانه تحویل شود. البته این موضوع با ثبت در زیر فاکتور و یا قرارداد به راحتی قابل حل است.

موضوع: انواع تعلیق قراردادی

 

با انواع تعلیق در قراردادها و انطباق آن با شرایط عمومی پیمان مندرج در نشریه 4311 آشنا شویم.

در ساختار حقوقی قراردادها سه نوع تعلیق دیده شده است: 1- تعلیق اختیاری 2- تعلیق قهری 3- تعلیق توافقی

1- تعلیق اختیاری: یک طرف از قرارداد بدون نیاز به ارائه دلیل به طرف دیگر قرارداد این اختیار را دارد که قرارداد را برای مدت معینی مبتنی بر شرایط مندرج در قرارداد معلق نماید. بر اساس بند الف ماده 49، كارفرما مي تواند در مدت پيمان، اجراي كار را براي يك بار و حداكثر سه ماه معلق كند، در اين صورت بايد مراتب را با تعيين تاريخ شروع تعليق به پيمانكار اطلاع دهد.

2- تعلیق قهری: به دلیل شرایط پیش آمده در پروژه که خارج از اراده طرفین، امکان انجام تعهدات قراردادی وجود نداشته باشد، تا مدت معینی مندرج در قرارداد، پیمان معلق می گردد. بر اساس ماده 43، حوادث قهری مصداق تعلیق قهری است به شرط آنکه "حادثه خارج از كنترل دو طرف پيمان باشد و در منطقه اجراي كار وقوع يابد و ادامه كار را براي پيمانكار ناممكن سازد."

اصولا شرایطی را فورس ماژور می نامند که دارای چهار ویژگی باشد:

1- غیرقابل پیش بینی 2- غیرقابل پیش گیری 3- خارج از اراده دو طرف پیمان 4- عدم امکان برای انجام تعهدات

3- تعلیق توافقی: تعلیقی که با توافق طرفین برای مدت معینی صورت می گیرد و در صورت عدم توافق یک طرف قرارداد مشمول خاتمه پیمان می گردد.

بر اساس بند "د" ماده 49، در صورتي كه تعليق بيش از 3 ماه ضروري باشد، كارفرما مي تواند با موافقت پيمانكار، مدت تعليق را براي يك بار و حداكثر 3 ماه، با شرايط پيش گفته افزايش دهد. در صورت عدم موافقت پيمانكار با تعليق بيش از 3 ماه، پيمان خاتمه يافته و طبق ماده 48 عمل مي شود.

همانطور که دقت کردیم در تمامي تعلیق ها، قانون گذار برای تعلیق سقف تعیین می کند که بعد از عبور از این مرز مشخص می کند وضعیت دو طرف پیمان نسبت به تعهدات قراردادی چگونه است.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5265
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 12 – چرا لازم است دو طرف قرارداد (کارفرما و پیمانکار) ملزم به تنظیم/تأیید برنامه زمانبندی تفصیلی باشند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.