0
0

13 – تشریح انواع بیمه نامه و تعهدات طرفین پیمان در قرارداد EPC (بخش دوم)

201 بازدید

تشریح انواع بیمه نامه و تعهدات طرفین پیمان در قرارداد EPC (بخش دوم)

در این قسمت به بررسی مواردی که در تنظیم بیمه نامه ها لازم است می پردازیم.

مورد اول :

  1. در بیمه نامه ها ، اصطلاح مهمی به نام ذی نفع وجود دارد یعنی در صورت وقوع خسارت هزینه های مربوط به آن در وجه چه کسی پرداخت می شود.
  2. بنابراین بایستی ذی نفع هر قرارداد بیمه دقیقا مشخص و بین طرفین توافق گردد.

 

موضوع: بیمه در قراردادهای EPC

 

سوال شماره 1: چه فرقی بین ذی نفع بیمه نامه و متعهد بیمه نامه در قراردادهای احداث می باشد؟

سوال شماره 2: آیا پیمانکار موظف است محتوای بیمه نامه ها و یا تغییرات احتمالی در متن آن را به اطلاع کارفرما برساند و از او تأیید أخذ کند؟

سوال شماره 3: چرا پیمانکار موظف است بندی در قرارداد بیمه بگنجاند که در آن احتمال تحویل قسمت های مستقل در پروژه لحاظ گردد؟

سوال شماره 4: در صورت تحویل قسمت های مستقلی از پروژه، آیا پیمانکار موظف به اطلاع رسانی شرکت بیمه و حذف قسمت تحویل شده از قرارداد بیمه می باشد؟

سوال شماره 5: در صورت اعلام ایراد کارفرما بر متن قرارداد بیمه نامه، در چه محدوده زمانی پیمانکار موظف به اصلاح موارد می باشد؟

سوال شماره 6: مراحل پرداخت خسارت بیمه قراردادی در وجه پیمانکار در بیمه های مورد تعهد کارفرما چیست؟

سوال شماره 7: آیا پیمانکار می تواند بابت مابه تفاوت هزینه خسارت پرداختی شرکت بیمه و هزینه های واقعی برای جبران خسارت به پروژه در حوادث غیرمترقبه ادعایی علیه کارفرما داشته باشد؟

سوال شماره 8: آیا پیمانکار می تواند بابت مابه تفاوت هزینه خسارت پرداختی شرکت بیمه و هزینه های واقعی به ماشین آلات خود در حوادث غیرمترقبه ادعایی علیه کارفرما داشته باشد؟

در ویدئوی به تمام این سؤالات پاسخ می دهیم.

در بیمه نامه ها، اصطلاح مهمی به نام ذی نفع وجود دارد. یعنی در صورت وقوع خسارت هزینه های مربوط به آن در وجه چه کسی پرداخت می شود.

بیمه نامه ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

I. بیمه نامه هایی که ذی نفع اصلی پیمانکار است؛ مانند بیمه نامه تجهیز کارگاه ، بیمه ماشین آلات و مسئولیت مدنی و…

II. بیمه نامه هایی که ذی نفع اصلی کارفرما است؛ مانند بیمه کارکنان کارفرما و بیمه تمام خطر و بیمه نامه حمل و …

چه نکاتی را در مورد بیمه نامه های پروژه باید به خاطر بسپاریم:

مورد یک: هر نوع تغییر در محتوای بیمه نامه و زمان تمدید بیمه نامه ها بایستی با اطلاع کارفرما صورت گیرد و این بدان معناست که کلیه این تغییرات بایستی با کارفرما مکاتبه گردد.

مورد دو: بیمه نامه حمل تا زمان ورود کالا به انبار کارگاه و سایر بیمه نامه ها تا زمان تحویل موقت باید اعتبار داشته باشند.

مورد سه: در متن بیمه نامه ها احتمال تحویل بخش هایی از کار قبل از تحویل موقت کل کار ذکر گردد.

مورد چهار: اگر به هردلیلی کارفرما ایرادات موجود در ضمانت نامه ها و بیمه نامه ها را نبیند، از مسئولیت پیمانکار کاسته نمی شود.

مورد پنج: اگر کارفرما ایرادی در متن ضمانت نامه ها و بیمه نامه ها ببیند، پیمانکار موظف است ظرف مدت 10 روز با مراجعه به مراجع صادر کننده نسبت به رفع نواقص اقدام کند.

گامهای دریافت خسارت بابت آسیب در اثر حوادث غیرمترقبه در پروژه ها:

گام اول: پیمانکار موظف است اسناد و مدارک لازم را برای دریافت خسارت با همکاری کارفرما تنظیم و آماده کرده و در موعد مقرر به بیمه گر تحویل دهند.

گام دوم: مبالغ پرداختی شرکت بیمه در مورد بیمه هایی که ذینفع کارفرما است به حساب کارفرما واریز شده تا وی بعنوان معتمد مبالغ مربوط را در کارهای خسارت دیده صرف نماید.

گام سوم: بخش های خسارت دیده کار، به دستور کارفرما و به وسیله پیمانکار اصلاح یا تعویض می گردد و هزینه های آن از محل مبالغ دریافتی بیمه به پیمانکار پرداخت می گردد.

 
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=8934
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 13 – تشریح انواع بیمه نامه و تعهدات طرفین پیمان در قرارداد EPC (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.