0
0

22 – آیا کارفرما می تواند تعهداتی که در قرارداد بر دوش پیمانکار است خود انجام داده و هزینه آن را به حساب بدهکاری پیمانکار ثبت کند؟

439 بازدید

آیا کارفرما می تواند تعهداتی که در قرارداد بر دوش پیمانکار است خود انجام داده و هزینه آن را به حساب بدهکاری پیمانکار ثبت کند؟

بسیار دیده شده است که کارفرمایان قسمتی از تعهداتی که بر دوش پیمانکار است خود انجام داده و بصورت خودجوش هزینه آن را به حساب بدهکاری پیمانکاران منظور کرده اند.

این موضووع همراه با چالش های جبران ناپذیری برای آنها است.

که در این پست سعی می کنیم به جوانب مرتبط با آن اشاره کنیم.

این مورد هم در قراردادهای دولتی و هم در قرادادهای خصوصی مشاهده شده که پیمانکاران و کارفرمایان را هم در حین انجام تعهدات و هم در دوره تضمین قراردادی درگیر می کند.

برای بررسی جوانب این قضیه، از قانون مدنی و نشریه 4311 استفاده می کنیم و در نهایت با ریسک های کارفرمایی آشنا می شویم.

تمام ریسکهایی که کارفرمایان برای جلوگیری از عواقب هر یک بایستی ضمانت اجرایی مناسبی در قرارداد در نظر گیرد.

 

موضوع: امکان انجام امور تعهد شده پیمانکاری توسط کارفرما

 

داستان

آقای علی نژاد، سرپرست کارگاه پیمانکاری، در حال خوش و بش با سرپرست حراست پروژه، کارگاه رو ترک کرد. امروز مدام درگیر مسائل اجرایی بود و تقریباً همه وجودش خاک آلود شده بود. ماشینش رو با فاصله زیادی از درب کارگاه پارک کرده بود. زیر لب، نوایی از استاد شجریان رو زمزمه می کرد و به سمت ماشینش می رفت. 

ناگهان تمام آرامشش با یک بوق ممتد و یک ترمز به هم خورد. یک ماشین سیاه رنگ کنارش توقف کرد. شیشه ماشین پایین اومد و راننده با صدای آشنایش گفت:

"جناب رئیس کارگاه رقیب، اجازه میدن چند لحظه مزاحمشون بشم؟"

آقای فرخی، جوانی خوشتیپ و خوش صداست که مسئولیت سرپرستی کارگاه پیمانکاری رو بر عهده داره که فاز مجاور همین پروژه رو اخیراً در مناقصه ای از کارفرمای علی نژاد بُرده اند و یک جورهایی دو شرکت با هم رقیب به حساب می آیند.

آقای علی نژاد که روابط عمومی قوی داره، دستهایش رو دو طرف پنجره کمک راننده می گذاره و با مزاح میگه:

"البته، چرا که نه! من آماده شنیدن سلام گرگ رقیب هستم."

بعد درب ماشین رو باز می کنه و میشینه داخل و با طمأنینه ادامه میده:

"آقای مهندس، ظاهر خاک آلود من رو ببخشید. فرق رئیس کارگاه پیمانکار بدون بودجه و فقیر با سرپرست کارگاه فئودال رقیب همین ظاهر ادکلن زده و اتو کرده حضرتعالی هست."

آقای فرخی که به هیچ وجه علاقمند به شروع یک کل کل با علی نژاد نیست، بحث رو عوض می کنه و میگه:

"آقای حسنی، مدیر پروژه کارفرما، امروز من رو صدا زد دفترش و گفت: این آقایان گندش رو درآوردن… یک ماهی هست که باید محوطه رو شروع می کردن. من به مدیر عامل مجموعه قول داده ام تا دو هفته دیگه این کار رو تحویل بدم ولی آقایون عین خیالشون نیست."

و درحالتیکه بادی از جوانمردی جهت این اطلاع رسانی در گلو انداخته، ادامه میده:

"برادر، ما هر مشکلی هم که با هم داشته باشیم، من اصلاً علاقمند به انجام عملیات در تعهد شما نیستم. آقای حسنی بر گشته به من میگه از فردا ماشین آلات و نیروهات رو بفرست تا محوطه رو انجام بدن… هرکی هم اعتراض کرد بفرست پیش من."

علی نژاد که ده سالی از لحاظ تجربه از فرخی بزرگتره، لبخندی میزنه و میگه:

"جناب آقای ژان وال ژان! مرسی که داری من رو از دست خانوم تناردیه نجات میدی."

بعد دستی روی داشبرد ماشین آقای فرخی می کشه و ادامه میده:

"با شناختی که از حسنی دارم، مطمئنم همچین ریسکی رو نمی کنه که بدون انجام مراحل اداری، این خبط رو انجام بده. حتما مطمئن بوده که حضرتعالی موضوع رو به گوش من می رسونید. شاید هم  خواسته یک اولتیماتوم جدی ولی غیر مستقیم به من بده. چون تنها راه حلش، خارج کردن موضوع از تعهدات من به صورت ابلاغ کتبیه!"

در حالی که در ماشین رو باز می کنه، نگاه عاقل اندر سفیهی به رقیب خودش می اندازه و میگه:

"بهرحال از شما هم ممنونم دوست خوب."

موضوع: اقدامات اصلاحی کارفرما در صورت تمرد پیمانکار بر اصلاح معایب رخ داده

 

سؤال: اگر کارفرما طی اخطاریه ای، دستور اصلاح عملیات انجام گرفته توسط پیمانکار را صادر نموده ولی پیمانکار اقدامی انجام ندهد، آیا کارفرما می تواند خود به اصلاح موضوع دست زند و هزینه آن را به حساب پیمانکار بزند؟

جواب: بلی

 

(1) و (2) بر اساس ماده 42 و بند "د" ماده 32:

"اگر پس از مهلت تعيين‌ شده، پيمانكار نسبت به اصلاح كارها اقدامی نكند، كارفرما مي‌تواند خود كارهاي معيوب را اصلاح نمايد و هزينه‌هاي مربوط را به اضافه 15 درصد از مطالبات پيمانكار كسر نمايد."

 

سؤال: اگر پیمانکار به انجام حفاظت فیزیکی و ساختارهای ایمنی، حتی با دستور مکرر کارفرما اقدام ننماید، آیا  کارفرما می تواند خود اقدام به انجام کند و هزینه ها را به حساب پیمانکار ثبت کند؟

جواب: بلی

 

(3) مبتنی بر بند "ح" ماده 21 :

"هرگاه پيمانكار در اجراي تمام يا قسمتي از موارد درج شده در اين ماده سهل‌انگاري يا كوتاهي كند و از انجام تعهداتي كه طبق آن بر عهده گرفته، خودداري نمايد، كارفرما حق دارد آن تعهدات را به جاي پيمانكار انجام دهد و هزينه‌هاي انجام شده و خسارت وارد شده را به اضافه 15 درصد به حساب بدهي پيمانكار منظور كرده و از مطالبات وي كسر نمايد."

 

سؤال: اگر پیمانکار آسیبی به تاسیسات زیربنایی زده و از اصلاح آن استنکاف ورزد، آیا کارفرما می تواند خود اقدام به انجام کند و هزینه ها را به حساب پیمانکار ثبت کند؟

جواب: بلی

 

(4) باتوجه به ماده 23 با عنوان حفاظت از تأسیسات زیربنایی:

"هرگاه پيمانكار نسبت به جبران خسارت وارد شده، اقدام لازم و فوري را به عمل نياورد، كارفرما مي‌تواند به هر طريق كه مصلحت بداند، براي رفع نقص و خسارت اقدام كند و هزينه آن را به اضافه 15 درصد به حساب‌ بدهي پيمانكار منظور نمايد. پيمانكار از اين بابت، حق هيچ‌گونه اعتراضي را ندارد."

 

سؤال: اگر پیمانکار اقدام به برچیدن تجهیز کارگاه در زمان مقرر شده در قرارداد نکند، آیا کارفرما می تواند اقدام لازم را انجام داده و هزینه ها را به حساب پیمانکار ثبت کند؟

جواب: بلی

 

(5) بر اساس بند "و" ماده 39:

"در غير اين صورت، كارفرما می‌تواند براي خارج نمودن آن‌ها به هر نحوي كه مقتضي بداند عمل نمايد و هزينه‌هاي آن را به حساب بدهكاري پيمانكار منظور نمايد. در اين صورت پيمانكار حق اعتراض نسبت به اقدام كارفرما و ادعاي ضرر و زيان به اموال و دارايي‌هاي خود را ندارد."

 

سؤال: اگر پیمانکار مصالح مازاد قرارداد را در هنگام بروز فسخ یا ختم پیمان از کارگاه خارج نکند، آیا کارفرما می تواند اقدام لازم را انجام داده و هزینه ها را به حساب پیمانکار ثبت کند؟

جواب: بلی

 

(6) و (7) بر اساس بند "ح" ماده 47 و بند "و" ماده 48:

این حق برای کارفرما محفوظ است که اقدام به جمع آوری مصالح مازاد کرده و هزینه های مربوطه را به حساب بدهکاری پیمانکار منظور نماید.

 

سؤال: در صورت بروز ختم پیمان و عدم تکمیل کارهای ناتمام تحویل قطعی شده توسط پیمانکار، آیا کارفرما می تواند اقدام به اصلاح امور نماید و هزینه ها را به حساب بدهکاری پیمانکار بزند؟

جواب: بلی

 

(8) بر اساس بند "الف" ماده 48:

"اگر معايبي در مورد كارهاي ناتمام مشاهده شود، پيمانكار مكلف است، به هزينه خود، در مدت مناسبي كه با توافق كارفرما تعيين می‌شود، رفع عيب نمايد و سپس تحويل قطعي دهد. در صورتي كه پيمانكار در مهلت مقرر رفع نقص نكند، كارفرما طبق بند (د) ماده 32 اقدام به رفع نقص مي‌نمايد."

 

یادمان باشد به غیر از موارد 8 گانه گفته شده ،کارفرما به هیچ عنوان حق انجام تعهدات پیمانکار را ندارد. مگر اینکه، یا از قرارداد فی ما بین خارج کند و یا با مراجعه به دادگاه، درخواست الزام طرف دیگر بر انجام تعهدات را بدهد که در صورت استنکاف، خود اقدام به انجام کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5456
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 22 – آیا کارفرما می تواند تعهداتی که در قرارداد بر دوش پیمانکار است خود انجام داده و هزینه آن را به حساب بدهکاری پیمانکار ثبت کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.