0
0

44 – تغییر در مبلغ قراردادهای EPC

97 بازدید

تغییر در مبلغ قراردادهای EPC

همانطور که در مباحث قبلی صحبت کردیم ساختار مبلغ یک قرارداد EPC، مقطوع یا به اصطلاح Lump Sum می باشد.

میزان این مبلغ در موافقتنامه بین طرفین اعلام و توافق می گردد ولی در یک موافقتنامه کامل حتما درج می شود که امکان تغییر این مبلغ بواسطه وقوع رویدادهایی که در شرایط عمومی پیمان ذکر می گردد، وجود خواهد داشت.

ماده 56 شرایط عمومی پیمان در قراردادهای EPC به مواردی پرداخته که امکان تغییر مبلغ پیمان در صورت وقوع آن ها میسر می باشد.

موضوع: مبلغ پیمان در قراردادهای EPC

 

 سوالاتی که در این ویدئوی آموزشی پاسخ می دهیم:

 

پرسش شماره 1: موارد امکان تغییر مبلغ پیمان در قراردادهای EPC چیست؟

پرسش شماره 2: نحوه محاسبه و قیمت گذاری مقادیر ناشی از تغییر مبلغ اولیه پیمان چگونه است؟

پرسش شماره 3: روشهای محاسبه هزینه کارهای اضافی و نقصانی در قراردادهای EPC چگونه است؟

پرسش شماره 4: نحوه محاسبه هزینه های قصور پیمانکار در اقدام به موقع برای اصلاح کارهای ناقص در قراردادهای EPC چگونه است؟

پرسش شماره 5: آیا کارفرما مخیّر است با هر شخص ثالث و یا با هر قیمتی اقدام به اصلاح کارهای ناقص پیمانکار کرده و هزینه ها را به حساب بدهکاری او منظور کند؟

 

در صورت عدم رفع نقص و یا عدم انجام تعهدی توسط پیمانکار، آیا کارفرما می تواند با انجام هر هزینه ای این عملیات را انجام دهد و این هزینه را به حساب بدهکاری پیمانکار ثبت کند؟

 

به یاد داشته باشیم در صورت عدم وجود فهرست بهای منضم به پیمان، قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی، به یکی از دو روش زیر محاسبه می شود:

الف) آنالیز بها: قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی بر حسب مورد، بر اساس نرخ عوامل ( نیروی انسانی و ماشین آلات ) درج شده، پیوست 2 و 3 پیمان و مدارک مثبته خرید مصالح و تجهیزات (فاکتور) و همچنین حمل ( بارنامه)، پس از منظور کردن هزینه های بالاسری ( شامل سود پیمانکار) محاسبه می شود.

ب) قیمت مقطوع: در صورت توافق دو طرف، قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی، می تواند به صورت یک مبلغ مقطوع و یا ردیف های جدید فهرست بها، با رعایت سایر مفاد پیمان تعیین شود.

 

موضوعات گفته شده از تفاوت های اصلی بین قراردادهای 4311 و 5490 می باشد. چرا که در نشریه 4311 تمام هزینه های ثبت شده به منظور اصلاح امور معیوب به اضافه 15% بالاسری به حساب بدهکاری پیمانکار ثبت می شود.

 

ولی در نشریه 5490 تمام هزینه ها بایستی بر اساس یکی از دو روش گفته شده آنالیز شود و دستان کارفرما برای منظور کردن هر عددی به عنوان هزینه اصلاح بسته است. هر چند که عدد بالاسری ثابتی در قراردادهای 5490 منظور نشده و این عدد بایستی در شرایط خصوصی و یا توافقات بعدی، مشخص گردد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=12932
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 44 – تغییر در مبلغ قراردادهای EPC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.