0
0

16 – چگونه تغییر در نقشه های اجرایی و مشخصات فنی باعث ایجاد ادعای زمانی برای پیمانکار می گردد؟

437 بازدید

چگونه تغییر در نقشه های اجرایی و مشخصات فنی باعث ایجاد ادعای زمانی برای پیمانکار می گردد؟

یکی از دردسرهای بزرگ کارفرما تغییر در نقشه های اجرایی و مشخصات فنی در طول پروژه و ادعاهای متقابل آن از سمت پیمانکار است.

این ادعا دارای هم جنبه مالی و هم زمانی است که در این پست مسئله را از بعد زمانی بررسی خواهیم کرد.

به موضوع از جنبه قراردادهای دولتی مبتنی بر بودجه عمرانی نگاه خواهیم کرد و زمان مورد توجه ما، حین انجام تعهدات و در طول پروژه خواهد بود.

برای توجیه این مسئله چالشی از نشریه 4311 و یک نمونه استفساریه مهم سازمان برنامه و بودجه کمک می گیریم و در خاتمه با ریسک های متفاوتی که پیش روی کارفرماست آشنا می شویم .

ریسکی که حتی ممکن است منجر به ادعای تعلیق و در نهایت فسخ پیمان گردد.

 

موضوع: تغییر نقشه ها و مشخصات فنی پیمان در حین انجام عملیات اجرایی

 

داستان کارگاهي و یک موضوع جذاب با عنوان تغییر نقشه ها و مشخصات فنی پیمان در حین انجام عملیات اجرایی

 

آقای جابری، کلاه ایمنی رو از سرش بر میداره و دستی روی موهای کم پشت عرق کرده ش می کشه و رو به آقای علی نژاد رئیس کارگاه می کنه و با صدای دورگه ش که توش عصبانیتی آتش فشان گونه موج می زنه، میگه:

"مرد نیستم اگر آخر زیر همین نخاله های ساختمانی این بی شعور رو دفن نکنم!"

آقای جابری، سرپرست اجرا، آدم جا افتاده ایه و تنها کسیه توی کارگاه که علی نژاد هم ازش حساب می بره. علی نژاد لیوان آبی دستش میده و با صدای آروم میگه: "مهندس شما چرا؟! اول یک کمی آب بخور بعد برام تعریف کن."

مقداری آروم میشه و روی مبل اتاق علی نژاد تکیه می زنه و میگه: "بر خلاف نقشه ها، حین خاکبرداری به یک گودال 2 متری از نخاله های ساختمانی بر خوردیم."

 

جابری صداش رو نازک میکنه که مثلا ادای مهندس ناظر رو در بیاره و میگه: "حالا این حضرت آقا که مثلا اسمش رو گذاشته مهندس به من میگه: «آقا سریع این نخاله ها رو برمیداری و با لایه های خاک 15 سانت به 15 سانت پر می کنی و یک غلطک مِلو هم روش می زنی. سریع یک مگر ناز هم روش میریزیم.» من هم گفتم لطفا شما تشریف ببرید اتاقتون تلفن رو بردارید و به خودتون زحمت بدید و از مشاور استعلام بگیرید و کتباً موضوع رو به رئیس کارگاه ابلاغ کنید."

 

علی نژاد که تو دلش کلی با برخورد جابری حال کرده، میره سمت پنجره و با لحنی که میخواد اطلاعات بالاش رو نشون بده میگه:

"نگران نباش! بهترین کار رو کردی حاجی، یک، به بچه ها دستور توقف عملیات رو بده. دو، تا وقتی که نقشه ها و مشخصات رو اصلاح نکنن من دست به هیچی نمی زنم. فقط همین الان باید یک نامه تنظیم کنم و سریع شرایط رو به مشاور و کارفرما اطلاع بدم و کسب تکلیف کنم."

 

آقای جابری، کلاه ایمنیش رو بر می داره و در حالی که اتاق رو ترک میکنه با صدایی آروم که از عمقش بوی نصیحت پدارانه هم میاد، میگه: "مهندس حواست باشه! تغییرات اساسی در نقشه ها مثل تعلیقه، هم میتونی ازشون هزینه هاش رو بگیری و هم تأخیراتت مجازه."

 

علی نژاد زیر لب بدون اینکه صداش به جابری برسه میگه: "انصافاً داشتن آدمایی مثل تو در کارگاه غنیمته. حیف که با یه من عسل هم نمیشه خوردت."

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5294
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 16 – چگونه تغییر در نقشه های اجرایی و مشخصات فنی باعث ایجاد ادعای زمانی برای پیمانکار می گردد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.