0
0

33 – آیا پیمانکار ملزم به تهیه صورتجلسه ورود مصالح به کارگاه و اخذ تأییدیه از کارفرما می باشد؟

526 بازدید

آیا پیمانکار ملزم به تهیه صورتجلسه ورود مصالح به کارگاه و اخذ تأییدیه از کارفرما می باشد؟

این پست ویدئویی را برای پاسخ به یک ابهام، چالش و دردسر همیشگی در پروژه های ساخت و ساز شروع می کنیم.

باری از مصالح مورد نیاز پروژه وارد کارگاه شده است آیا پیمانکار باید دنبال ناظر بدود تا صورتجلسه مصالح ورودی تنظیم شود و یا ناظر از اهرم های فشار خود استفاده کرده و پیمانکار را موظف به تنظیم صورتجلسه نماید؟

بحثی که شاید اهمیت آن از نگاه ارکان اجرایی مغفول مانده و کلا ً طرفین، زیاد علاقه ای به ورود به این موضوع نشان نمی دهند.

این موضوع گریبان تمامی پروژه ها را در حین انجام تعهدات گرفته و فرقی نمی کند ساختار دولتی و یا خصوصی نقش کارفرمایی داشته باشند.

در این پست با مفاهیم مرتبط و دلایل اصرار نشریه 4311 یا همان شرایط عمومی معمول پیمان ها بر صدور این دسته صورت جلسات آشنا می شویم و در نهایت با ادعاهای قراردادی محتمل پیمانکار که با داشتن چنین صورت جلساتی به بار می نشیند و ریسک های کارفرمایی آشنا خواهیم شد.

 

موضوع: صورت جلسه مصالح پای کار

 

"آیا پیمانکار ملزم به تهیه صورتجلسه ورود مصالح به کارگاه و اخذ تأییدیه از کارفرما می باشد؟"

 

مسئول اجرایی کارگاه با صدایی مضطرب، آقای علی نژاد، سرپرست کارگاه پیمانکاری رو پشت بیسیم صدا می زنه و سریع بدون اینکه منتظر پاسخ علی نژاد بمونه میگه:

"آقای مهندس حسنی در محل دپوی آرماتور منتظر شما هستند. آقای کاظمی هم ایشون رو همراهی می کنند."

 

ناگهان صدای آقای حسنی بلند میشه و به نظر میاد که بیسیم رو از سرپرست اجرا قاپیده:

"آقای عزیز! دست از اون صندلی و دفتر بردار بیا پایین به اجرا و افتضاحی که داری درست می کنی هم یک سر بزن. نگرانم زخم بستر بگیری برادر!"

 

آقای علی نژاد که متوجه وخامت موضوع شده سریع خودش رو به محل دپوی آرماتور میرسونه و محيط رو براندازي میکنه که ببینه چه گافی در محل جنایت واقع شده که حسنی رو تا این حد عصبانی کرده.

 

حسنی کلاه ایمنیش رو کمی جابجا می کنه و سمت کلمن آب کارگری میره و یک مقدار آب توی لیوان کنار کلمن می چرخونه و بعدش لیوان رو پر از آب می کنه و لاجرعه می نوشه. سپس رو به علی نژاد میگه:

"آقا شاخه های 4.20 متری هم جزو پرت آرماتور حساب میشه. نکنه چون تأمین آرماتور با کارفرما هست ملاک های پرت تغییر کرده؟!"

 

برای اینکه آقای کاظمی، سرپرست نظارت رو هم بی نصیب نگذاره به سمت ایشون هم بر می گرده و میگه:

"آقا، ناظرای شما دارن چه غلطی می کنن؟! نه نقشه شاپ رو چک کردن، نه کاتینگ لیست رو… نه اينکه به شاپ آرماتور سر میزنن. این آقا و اکیپش هم هر کاری می خوان می کنن کسی هم بهشون نمیگه خرت به چند من!"

 

بدون اینکه اجازه بده جواب سوال هاش توسط این دو بزرگوار داده بشه، ادامه میده:

"آقای علی نژاد، می دونی آخر کار باید یک بالانس متریال تحویل بدی که مشخص بشه آرماتور تحویلی از طرف کارفرما با آرماتور مصرفی حضرتعالی می خونه یا نه؟! درثانی این آرماتور تحت تملک کارفرما است شما باید این پرت رو با مهندس مشاور صورتجلسه کنی و به هیچ عنوان حق خروجش رو نداری."

 

این منبع گاز آماده انفجار رو مگه کسی می تونست خاموش کنه. کل صورتش قرمز شده بود. روبه کاظمی ادامه داد:

"آقا، برای هر صورت وضعیت ماهانه بصورت تفکیکی محاسبه بالانس متریال آرماتور باید ضمیمه باشه وگرنه یک ریال نه به پیمانکار بابت صورت وضعیتش می دم نه یک ریال به مهندس مشاور."

مجله هفتگي 26 تا 29 تير 1400

 

یکی از محل های کاربرد این صورتجلسه زمانی است که کارفرما متعهد به تأمین مصالح و تجهیزات می باشد.

 

زمانی که تعهد تأمین مصالح بر دوش کارفرماست، یکی از مواردی که پیمانکار  جهت تسویه حساب  بايستي تحویل دهد، "بالانس متریال تحویلی از طرف کارفرما" مي باشد. 

 

در این مدرک پیمانکار ثابت می کند که مصالح تحویلی را به میزان صحیح در عملیات اجرایی استفاده کرده و به عنوان امین از پرت نامناسب مصالح جلوگیری کرده است.

 

در انتهای هر فاز اجرایی، پیمانکار تفاوت مصالح ورودی (برداشت شده از صورتجلسه مصالح پای کار) و مصالح مصرفی (برداشت شده از نقشه های چون ساخت تأیید شده توسط مهندس مشاور) را اعلام می نماید.

 

عدد اعلام شده دربرگیرنده سه عدد می باشد:

1- حجم مصالح باقی مانده در دپو که نشان دهنده سفارش اضافی نسبت به نقشه های اولیه می باشد و پیمانکار بایستی ثابت کند دلیل این اضافه سفارش چیست.

2- پرت مصالح که بنا به آنالیزهای ثبت شده در آیین نامه ها و استانداردها تعیین و یا بسته به نقشه های اولیه به توافق طرفین می رسد و بایستی در مواردی که قابل فروش به عنوان ضایعات می باشد تحویل کارفرما شده و صورتجلسه گردد.

3- عدم بالانس مصالح که از کسر دو ردیف مطرح شده از عدد ما به التفاوت مصالح ورودی و مصالح مصرفی به دست می آید و پیمانکار بایستی پاسخگوی این عدم بالانس باشد چرا که در مرحله تسویه حساب مالی به حساب بدهکاری پیمانکار منظور می گردد.

 

کارفرمایان عزیز باید در نظر داشته باشند که در زمان نگارش قرارداد، بایستی نحوه محاسبه پرت و بالانس متریال و تعهدات پیمانکار را به درستی ذکر و نگارش نمایند.

 

اما در صورتیکه تأمین مصالح بر عهده پیمانکار باشد، تنظیم صورتجلسه مصالح پای کار بر اساس بند "ب3" ماده 20 شرایط عمومی پیمان، جزو الزامات می باشد. و البته این مدرک در چند نقطه زمانی از قرارداد قابل استفاده و استناد است:

1- تنظیم صورت وضعیت های موقت

2- ادعاهای طرفین در محل اختلافات

3- کنترل زمانی و کیفی مصالح وارده برای جلوگیری از تأخیرات تعهدات پیمانکار

4- تنظیم کلوزهای قرارداد بیمه برای مصالح و تجهیزات در صورت بروز حوادث فورس ماژور

 

و نکته آخر اينکه به یاد داشته باشیم امضای صورتجلسه مصالح پای کار از طرف کارفرما و مهندس مشاور، از مسئولیت پیمانکار در صورت مشکلات کیفی مصالح در حین اجرای عملیات و دوره تضمین نمی کاهد و نمی تواند برای پیمانکار  ایجاد ادعا نماید.

 

 

با چند نکته اساسی در مورد صورتجلسات تنظیمی در حین انجام تعهدات قراردادی طرفین آشنا شویم.

 

نکته 1: بر اساس ماده 2 موافقتنامه قراردادی مبتنی بر نشریه 4311:

"اسناد تکمیلی که حین اجرای کار و به منظور اجرای پیمان، به پیمانکار ابلاغ می‌شود یا بین طرفین پیمان مبادله می‌گردد نیز جزو اسناد و مدارک پیمان به شمار می‌آید. این اسناد باید در چارچوب اسناد و مدارک پیمان تهیه شود. این اسناد، ممکن است به‌صورت مشخصات فنی، نقشه، دستورکار و صورت‌جلسه باشد."

بر این اساس به خاطر داشته باشیم که مفاد صورت جلسه تنها وقتی معتبر می باشد که در چارچوب اسناد و مدارک پیمان باشد و نمی تواند آنها را نقض کند.

 

نکته 2: صورتجلسه تنها وقتی معتبر است که امضاء کنندگان آن از سمت طرفین قرارداد معرفی شده باشند و مفاد مندرج در صورتجلسه در مجموعه اختیارات اعلامی آنها باشد. بطور مثال امضاء صورتجلسه با ناظر مقیم برای انجام یک عملی که بار مالی دارد به هیچ عنوان معتبر نمی باشد.

 

نکته 3: در ذهن داشته باشیم که ممکن است طرف کارفرمایی در ذیل صورتجلسه بنویسد که "اعتبار صورتجلسه به شرط ابلاغ آن از طرف کارفرما و یا یک مقام مشخص از طرف کارفرما می باشد." پیمانکار حتی باید به این موضوع دقت کند که در قراردادها نوشته شده باشد اعتبار صورتجلسات به شرط ابلاغ می باشد. ولیکن در صورت عدم درج چنین جمله ای در قرارداد و یا ذیل صورتجلسه، ابلاغ یا عدم ابلاغ صورتجلسه از اعتبار آن نمی کاهد.

 

نکته 4: در انتهای هر صورتجلسه اگر در متن آن تفاهمی مبنی بر انجام یک عملیات اجرایی علاوه بر تعهدات قراردادی شده باشد، بایستی وضعیت قیمت گذاری و برآورد این موضوع تعیین تکلیف شود.

 

نکته 5: اگر در صورتجلسه اشاره به دستور یا تعهدی خاص شده باشد، بایستی حتماً اشاره به ماده قراردادی و یا مکاتبه و سند قبلی توافق شده صورت گیرد که موضوع قابل پیگیری باشد.

 

نکته 6: بایستی تمام مواردی که در صورتجلسه ثبت می شود دارای زمان یا فرجه برای انجام باشد که بعداً قابلیت پیگیری داشته باشند.

 

نکته 7: تمام ضمائم صورتجلسه نیز باید به امضای حاضرین در جلسه برسد.

 

نکته 8: اگر صورتجلسه چند برگ داشته باشد، بایستی در بالای تمام صفحات شماره صفحه از یک شماره کل درج گردد. مثال: بالای صفحه اول از یک صورتجلسه سه برگی عدد 1/3 یا صفحه یک از سه منظور گردد.

 

نکته 9: در صورتجلسه امکان درج جریمه برای طرف متعهد بند درج شده در صورتجلسه خارج از آن چیزی که در قرارداد نوشته شده نمی باشد.

 

نکته 10: در صورتجلسه نمی توان تعهدی برای شخص ثالث که در جلسه حضور ندارد ایجاد کرد.

 

نکته 11: پیمانکار می تواند با درج تعهدات کارفرمایی در صورتجلسه و ثبت زمان برای ایفای تعهدات در ادعاهای آتی از آن استفاده کند. بطور مثال، تأیید نقشه های شاپ و یا ابلاغ دستور کار و یا پرداخت صورت وضعیت و …

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5864
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 33 – آیا پیمانکار ملزم به تهیه صورتجلسه ورود مصالح به کارگاه و اخذ تأییدیه از کارفرما می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.