0
0

35 – ثبت میزان ماشین آلات و تجهیزات و تعداد مورد نیاز در قرارداد دارای چه محاسن و معایبی برای کارفرما می باشد؟

454 بازدید

ثبت میزان ماشین آلات و تجهیزات و تعداد مورد نیاز در قرارداد دارای چه محاسن و معایبی برای کارفرما می باشد؟

یکی از پرسش های مهم پیمانکاران در زمان ارائه پیشنهاد قیمت و شرکت در مناقصه این است که وجود لیست ماشین آلات در اسناد مناقصه چه ریسک ها و تعهداتی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

این موضوع در انواع قراردادهای دولتی و خصوصی قابل طرح بوده و بایستی مورد توجه ارکان پروژه چه کارفرما چه پیمانکار در زمان ارائه پیشنهاد قیمت و در حین انجام تعهدات قرار گیرد.

در این پست ویدئویی سعی می کنیم براساس نشریه 4311 یا همان شرایط عمومی پیمان معمول مسئله را بررسی و ارتباط آن با سایر اسناد و مدارک پیمان را آنالیز کنیم و در انتها ریسک هایی که برای طرفین متصور است را بسط دهیم.

 

موضوع: ماشین آلات کارگاهی

 

آقای حسنی، مدیرپروژه کارفرما، که در حال صحبت با خانم پدیدار مسئول کنترل پروژه و بررسی شرایط پیشرفت زمانی پروژه بود، به ناگاه انگشت اشاره دستش رو به نشانه سکوت جلوی بینیش می گیره و توضیحات پدیدار رو قطع می کنه.

 

بعد از مدتی که سکوت بین اين دو نفر حکم فرما شد، صداهایی نامفهوم از بگومگوی دو نفر خارج از دفتر حسنی کنجکاوی هر دو نفر رو جلب می کنه. کمی که میگذره، حسنی به صندلی خودش تکیه میده و با آرامش خاصی میگه:

"باز این دو تا دارن جر و بحث می کنن. داستان مثل تام و جری شده. بدون این دعواها انگار زمان کارگاه نمی گذره!"

 

منظورش برای خانم پدیدار کامل مشخص بود. این دو نفر علی نژاد، رییس کارگاه پیمانکار و کاظمی، سرپرست نظارت مقیم بودند که اگر روزی با هم دعوا نمی کردند، روزشون شب نمی شد.

نکته بد حادثه این بود که صدا درحال نزدیک شدن بود و معلوم بود دارن به سمت دفتر مدیر پروژه برای حل و فصل موضوع میان.

 

علی نژاد بدون هیچ تعارفی به کاظمی، درب دفتر حسنی رو میزنه و بدون اینکه منتظر اجازه بشه، با قیافه ای برافروخته وارد دفتر میشه و سريع کلام رو شروع میکنه:

"آقای مهندس به پیر، به پیغمبر، این آقا من رو دیوونه کرده. شما رو قسم به رفتگان و ماندگانتان من رو نجات بدید."

 

آقای کاظمی که مشخصاً می خواد ادای یک جنتلمن واقعی رو در بیاره با خونسردی کامل رشته کلام رو بدست می گیره و میگه:

"آقا در قرارداد شما یک لیست از ماشین آلات ثبت شده، مگه نه؟ تو این لیست یک دستگاه بیل مکانیکی هست، مگه نه؟ اجازه خروج ماشین آلات هم با مهندس مشاور هست، مگه نه؟ من اجازه خروج این دستگاه رو نمیدم که نمیدم."

 

آقای علی نژاد که مثل یک انبار باروت منتظر انفجار بود، ناگهان از کوره در میره و سر کاظمی داد می زنه:

"آقا، عزیز، برادر، کار خاکبرداری و رگلاژ تمام شده. دیگه به این بیل چه احتیاجی داری؟"

 

آقای کاظمی رويش رو می کنه سمت حسنی و با احترامی که نشانه هایی از تملق توش وجود داره، میگه:

"آقای مهندس اعلام فرمودند که امکان تملک زمین مجاور و اجرای یک رمپ دوم هم هست."

 

آقای حسنی که نمی خواست پیمانکار این موضوع رو بدونه رو به کاظمی میکنه و میگه:

"تا حالا شده یک نخود توی دهن شما خیس بخوره؟! در ضمن این موضوع نه به داره نه به باره! کی گفته شما به این موضوع وصلش کنی؟!"

 

همینطور با آرامش به سمت علی نژاد بر می گرده و میگه:

" برادر من، اگر در قرارداد لیست ماشین آلات باشه و هیچ هیستوگرامی برای زمان حضور ذکر نشده باشه، حق با این آقای دهن لق هست."

 

حسنی حرکت می کنه سمت علی نژاد و میزنه روی شانه ش و ادامه میده:

"چند بار گفتم منابع و ماشین آلات و نیروی انسانی رو در برنامه زمان بندی تفصیلی وارد کن و تأییدش رو از نظارت بگیر. اگر از اول این کار رو می کردی، الان درگیر چه کنم، چه کنم نمی شدی."

 

 

سوال 1: در صورت اتمام عملیات اجرایی مربوط به ماشین آلات خاصی در کارگاه، آیا پیمانکار می تواند این ماشین آلات را بدون هیچ قید و شرطی از کارگاه خارج کند؟

جواب: خير 

 

بر اساس بند "و" ماده 20:

"پيمانكار نمي‌تواند ماشين‌آلات و ابزار را كه براي انجام عمليات لازم است، از كارگاه خارج كند. در مورد بيرون بردن ماشين‌آلاتي كه در كارگاه مورد نياز نيست، پيمانكار تقاضاي بيرون بردن ماشين‌آلات مزبور را به مهندس مشاور تسليم مي‌كند. مهندس مشاور به تقاضاي او رسيدگي مي‌كند و در صورتي كه موجه باشد، اجازه خروج مي‌دهد."

 

سوال 2: آیا اهرم هایی وجود دارد که با دست آویز قراردادن آن پیمانکار بتواند، مشاور را ملزم به اجازه خروج ماشین آلات تحت تملک خود کند؟

جواب: بلي

 

اصولا دو مدرک به کمک پیمانکار مي آيد تا زمانی که عملیات اجرایی مربوط به ماشین آلات خاصی به پایان رسید، سریعاً اقدام به اخذ مجوز خروج نماید:

مدرک اول: وجود هیستوگرام نیاز منابع در پروژه (منحنی که تعداد و نوع ماشین آلات مورد نیاز را بر اساس زمان پروژه مشخص می کند. این مدرک می تواند ضمیمه اسناد و مدارک پیمان باشد.)

مدرک دوم: تخصیص منابع به برنامه زمانی و أخذ تأیید از کارفرما (در برنامه زمانی تفصیلی بایستی کلیه منابع به فعالیت مربوطه تخصیص داده شود.)

 

سوال 3: آیا اهرم فشاری برای کارفرما به جهت الزام پیمانکار به ورود ماشین آلات مورد نیاز عملیات اجرایی وجود دارد؟

جواب: بلي

 

اصولا در قراردادها، پیش پرداخت در سه مرحله در وجه پیمانکار پرداخت می شود:

مرحله اول بعد از عقد قرارداد و یا تحویل زمین و مرحله دوم بعد از تجهیز کارگاه و مرحله سوم بعد از وقوع سی درصد پیشرفت عملیات اجرایی. بنابراین کارفرما این اهرم فشار را در اختیار دارد که پرداخت قسط دوم پیش پرداخت را منوط به ورود کلیه ماشین آلات لیست شده در قرارداد و یا موردنیاز عملیات اجرایی کند.

 

سوال 4: درصورت قصور پیمانکار، فعالیت اجرایی با تأخیر روبرو است، آیا مشاور می تواند پیمانکار را ملزم به افزایش ماشین آلات کارگاهی برای جبران تاخیرات نماید؟ 

جواب: خير

 

بر اساس بند "ه" ماده 20:

"هرگاه ضمن اجراي كار، مهندس مشاور تشخيص دهد كه ماشين‌آلات و ابزار موجود پيمانكار، براي اتمام كار در مدت پيمان كافي نيست يا مشخصات آن‌ها براي اجراي كار مناسب نيست، مراتب را به پيمانكار ابلاغ مي‌كند. پيمانكار مكلّف است كه ماشين‌آلات و ابزار خود را طبق نظر مهندس مشاور و در مدتي كه نامبرده تعيين مي‌نمايد، تكميل و تقويت كند. بدون اينكه براي اين كار، ادعاي خسارت يا هزينه‌هاي اضافي از كارفرما داشته باشد."

 

اما یک نکته اساسی: اگر پیمانکار تمرّد کند، هیچ اهرم فشار یا ضمانت اجرایی در قرارداد برای این موضوع دیده نشده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6210
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 35 – ثبت میزان ماشین آلات و تجهیزات و تعداد مورد نیاز در قرارداد دارای چه محاسن و معایبی برای کارفرما می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.