0
0

56 – تشریح ضرایب مورد استفاده در قراردادهای مبتنی بر فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه

382 بازدید

تشریح ضرایب مورد استفاده در قراردادهای مبتنی بر فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه

یکی از سؤالات متداول در ساختار پیمانکاری قراردادهای احداث انواع ضریب های مورد استفاده در ارائه پیشنهاد قیمت و تنظیم صورت وضعیت است .

در این پست ویدئویی نگاه اجمالی به تعریف این ضرایب و نحوه محاسبه آنها خواهیم انداخت. 

 

موضوع: ضرایب قراردادی

داستان کارگاهی

 

نماینده مدیر طرح، خانم مهندس نصیری، در صورت وضعیت تأیید شده توسط مهندس کاظمی، سرپرست نظارت، اصلاحاتی انجام داده و این موضوع رو به اطلاع پیمانکار و سرپرست کارگاهش رسونده. ولی به دلیل اعتراض مهندس علی نژاد و برای روشن کردن روند رسیدگی به صورت وضعیت جلسه ای با حضور مهندس کاظمی و مهندس علی نژاد برگزار کرده است. خانم نصیری از اون دسته زنان بسیار با دیسیپلین و البته شدیداً مبادی آداب هست که هم پیمانکاران و هم مهندسین مشاور شدیداً ازش حساب میبرن. حتی پشت سرش توی پروژه به اون لقب جناب تیمسار دادن.

 

علی نژاد و کاظمی توی راهروی محل تجهیز کارگاه و استقرار کانکس های اداری در حال حرکت به سمت دفتر خانم نصیری بودند و البته شدیداً گرم گفتگو. کاظمی لحظه ای می ایسته و به سمت علی نژاد بر می گرده و میگه:

"مهندس جان، قدر دستگاه مشاور رو ندونستی حالا باید هر ماه صورت وضعیتت رو از کانال جناب تیمسار هم رد کنی. سخت برات متاسفم."

 

علی نژاد که با اعتماد به نفس خاصی در حال فکر کردن بود، گفت:

"طلا که پاکه چه منتش به خاکه. ما در تنظیم صورت وضعیت خودمون صرفا صداقت رو ملاک قرار میدیم."

 

کاظمی با خنده ای دوباره به سمتش برمیگرده و میگه:

"برای تنظیم صورت وضعیت شاید، ولی در زمان تنظیم پیشنهاد قیمت بسیار شک دارم."

 

علی نژاد که بسیار روی شرکت و مجموعه کاریش تعصب داره با نگاه گلایه آمیزی رو به کاظمی میگه:

"آقای مهندس، به غیر از فوت های کوزه گری که ممکنه هر پیمانکاری استفاده کنه، توی قیمت ما شک نکن برادر."

 

کاظمی که انگار مچ رفیقش رو بدجایی گرفته، در جوابش میگه:

"اذیت نکن ما رو! در ضمن سیاه هم نکن ما رو! دلیل افزایش قیمت ها در فصول مربوط به خاکبرداری و عملیات قالب و میلگرد و بتن که از نظر زمانی در ابتدای پروژه قرار دارند یعنی فوت کوزه گری."

 

بدون اینکه اجازه بده علی نژاد یک جواب دیگه از آستینش در بیاره ادامه میده:

"ضرایب فصلی این عملیات نسبت به ضریب کلی پیمان بالاتره. البته ما که خسیس نیستیم."

 

علی نژاد با نگاه غضب آلود صحبت کاظمی رو قطع می کنه و میگه:

"مگه عیبی داره؟!"

 

کاظمی که می خواد تیر خلاص رو بزنه، میگه:

"نه، عیبی نداره. ولی ضریب فصلی نباید بیش از 25% از ضریب کل بالاتر باشه وگرنه توی تنظیم صورت وضعیت فقط 25% مبلغ آن فصل با ضریب فصلی حساب میشه و مابقی 75% با ضریب کل محاسبه میشه. اگه این رو نمیدونی خدمتت عرض کنم جناب تیمسار خوب می دونه."

 

سؤال: آیا ادعای مهندس کاظمی در رابطه با ضریب فصلی درست هست؟

جواب: خیر

 

بخشنامه ای با شماره 100/63219 به تاریخ 1386/5/7 با عنوان "دستورالعمل نحوه ارائه پیشنهاد قیمت از سوی پیمانکاران"، به تفکیک فصل های فهرست بهاء منتشر شده است که در آن نکات حائز اهمیتی وجود دارد:

نکته 1: منطبق بر تبصره ذیل ماده 5-2 این دستورالعمل محدودیتی برای پیمانکار در زمانی که ضریب فصلی اعلام شده در یک فصل از ضریب کلی بیشتر است وجود دارد. در حالتی که مقادیر کار آن فصل دچار افزایش گردد، تنها به 25% این افزایش ضریب فصلی پیشنهادی پیمانکار اعمال می شود و مازاد افزایش ابلاغی بر اساس ضریب کلی پیمان مورد محاسبه قرار می گیرد.

 

 

نکته 2: چنانچه ضریب ثبت شده فصلی پیشنهاد پیمانکار چه از روی سهو چه از روی عمد به اشتباه درج شده باشد، ضریب تصحیح شده ملاک عمل خواهد بود در واقع ملاک عمل همان قیمت درج شده به عنوان قیمت فصل است و در هر زمان می توان این ضریب را اصلاح کرد و در صورت وضعیت ها اعمال کرد.

 

نکته 3: ولی آن چیزی که اصلا بخشودنی نیست و باعث ابطال پیشنهاد می گردد و قاعدتاً باید در زمان بازگشایی پاکات توسط مشاور کنترل گردد، عدم انطباق جمع مبالغ پیشنهادی هر رشته با مبلغ کل پیشنهادی پیمانکار خواهد بود.

 

 

نکته 4: یادمان باشد مجموعه این دستورالعمل و جداول پر شده و محاسبه ضرایب فصلی و کلی، منطبق بر ماده 6، بایستی به قرارداد منضم گردد بنابراین این مستند قابل ادعای هر یک از طرفی پیمان در زمان اختلافات خواهد بود.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6888
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 56 – تشریح ضرایب مورد استفاده در قراردادهای مبتنی بر فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.