0
0

مجله هفتگی ۲۹ خرداد تا ۱ تیر ۱۴۰۰

392 بازدید

مجله هفتگی 29 خرداد - 1 تیر 1400

هزینه اجاره زمین تجهیز کارگاه/

سقف افزایش و یا کاهش مبلغ پیمان/

آیا هزینه اجاره زمین برای عملیات تجهیز کارگاه مازاد بر کارگاه تحویلی پروژه، بر عهده پیمانکار است؟

موضوع: هزینه اجاره زمین تجهیز کارگاه

 

29 خرداد 1400

 

داستان: امروز با یک موضوع دیگر در مورد تجهیز کارگاه آشنا می شویم.

 

آقای علی نژاد، سرپرست کارگاه پیمانکار، صبح اول وقت آقای حسنی، مدیر پروژه کارفرما و آقای کاظمی، سرپرست دستگاه نظارت رو سوار ماشین خودش می کنه و به اتفاق راهی کارخانه می شوند تا از کارخانه اسکلت فلزی بازدید کنند و از میزان پیشرفت کیفی و کمی پروژه آگاه بشوند و رئیس کارخانه یک گزارش کامل به نمایندگان کارفرما ارائه کنه.

 

آقای حسنی که معمولاً  آدم بسیار خشک و با دیسیپلینی بنظر میاد، امروز یک وجهه دیگه از خودش رو به نمایش گذاشته و اون اینه که خیلی خوش سفره و آقای کاظمی که همیشه احساس گوله نمک بودن بهش دست میده، در مقابل اینهمه خوش صحبتی، کم آورده.

 

بنده خدا کاظمی انگار که دچار افسردگی شدیدی شده باشه، توی صندلی عقب خودش رو جابجا کرد، شیشه ماشین رو پایین کشید و زل زد به مناظر جاده و هیچ کلامی ازش در نیومد.

 

آقای علی نژاد برای اینکه از فرصت خوش خوشان آقای حسنی در جهت گرفتن امتیاز استفاده کنه، لحظه ای که حسنی کمی سکوت کرد، رشته کلام رو بدست گرفت و گفت:

"حیف شد… مراحل نصب اسکلت داشت خیلی خوب پیش می رفت… با این اوصاف که شهرداری مشکل پیش آورده، فکر نکنم تا چهار ماه دیگه هم بتونیم استارت عملیات اجرایی رو بزنیم."

 

آقای حسنی با احساسی پدرانه به علی نژاد میگه:

"پسرم، متأسفانه این نوع شرایط در یک پروژه، همیشه گریبان زمان رو میگیره و با اینکه این ایراد به سازمان من هست، باید بگم که مدیریت ذینفعان و ارگان ها از اون مواردی هست که باید قبل از شروع پروژه در دستور کار کارفرما باشه."

 

آقای کاظمی که فرصت رو مناسب می بینه تا جمع رو از افاضات خودش بی بهره نگذاره، میگه:

"آقا باز هم دست کارفرما درد نکنه که عملیات ساخت اسکلت رو متوقف نکرده و کارخونه مثل تراکتور در حال تولید هست."

 

علی نژاد مثل فورواردی که یک پاس گل معرکه براش فراهم شده، توی آینه ماشین یک نگاه تشکر آمیز به کاظمی می کنه و سریع نون رو به تنور می چسبونه:

" آی گفتی آقای مهندس، دست رو دلم گذاشتی. یک ماهه فشار عجیبی از طرف رئیس کارخونه داره میاد و حرف حسابش هم اینه که کارگاه ما محل دپوی اسکلت فلزی نداره. پس اگر نتونیم نصب کنیم، قطعه هم نمیشه ارسال کنیم."

 

بعد علی نژاد که می خواد به مزاح، ادای رئیس کارخونه رو در بیاره، کمی تُن صداش رو تغییر میده و مثلاً با لهجه شیرازی میگه:

"کاکو این کارخونه هستا… انبار شما نیست. باید هزینه انبارش این همه اسکلت رو بدی همشهریااااا."

 

کاظمی که امروز استاد پاس های خوب و تمیز به علی نژاد هست، وسط حرفش می پره و میگه:

" آقا اون بنده خدا هم بی تقصیره. چه اجاره بدی چه ندی تا چند وقت دیگه اصلا جای دپو نمی مونه. زمین بغل کارگاه خالیه… اجاره ش کن و تمام اسکلت رو بچین اونجا."

 

علی نژاد نیشش تا بناگوش باز میشه و میگه:

"خدا پدر و مادرت رو بیامرزه مرد مؤمن، من هم همین پیشنهاد رو دارم."

 

آقای کاظمی مثل برق گرفته ها خودش رو صاف می کنه و سریع میگه:

"نه آقا! هزینه اجاره زمین تو تجهیز کارگاه دیده شده و اون هم مقطوع توی قرارداد بسته شده."

 

حسنی ناگهان با نگاه غضب آلود  بر می گرده سمت کاظمی و میگه:

"آقا نمیتونی حرف بزنی، می تونی حرف نزنی که!"

 

به نظر شما در صورتی که هزینه تجهیز کارگاه مقطوع و میزان اجاره زمین در ردیف های فهرست تجهیز دیده شده باشد، پیمانکار در چه حالت هایی قادر به ادعا برای دریافت هزینه اجاره زمین از کارفرما است؟

در ویدئوی بالا این موضوع با موشکافی تمام مورد بررسی قرار گرفته است. آن را تماشا کنید. 

موضوع: هزینه اجاره زمین تجهیز کارگاه

 

30 خرداد 1400

 

امروز مروری می کنیم بر نکات مهمی که روز گذشته مطرح شد.

 

در فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه و در قسمت ردیف های آنالیز تجهیز و بر چیدن کارگاه، ردیفی با عنوان هزینه اجاره زمین قرار گرفته است.

 

بنابراین و بر اساس استفساریه های صادره از طرف سازمان برنامه و بودجه:

"هیچ مبلغی بصورت مجزا، بابت اجاره محل تجهیز کارگاه به پیمانکار قابل پرداخت نیست و پیمانکار این رقم را باید در قیمت‌های خود لحاظ نموده باشد."

 

یک ماده مهم در شرایط عمومی پیمان وجود دارد که راه بسیاری از ادعاهای پیمانکار را خواهد بست. استفاده از این ماده حتی در قراردادهای خصوصی به منظور مدیریت ادعاهای محتمل، شدیداً توصیه می شود.

 

بند "ه" ماده 16 شرایط عمومی پیمان این گونه می گوید:

"در تهيه پيشنهاد قيمت، سود مورد نظر خود و تمام هزينه‌هاي ناشي از مفاد بند‌هاي بالا را در نظر گرفته و بعداً از هيچ بابت، حق درخواست اضافه پرداختي ندارد."

 

بنابراین پیمانکار در رابطه با زمین تجهیز کارگاه و صعوبت های پیش رو برای مونتاژ، انبارش و یا عملیات اجرایی دیگر به غیر از زمین تحویلی از طرف کارفرما، هیچ گونه ادعای دیگری نمی تواند داشته باشد.

 

ولیکن به دو شرط زیر، امکان ادعا برای پیمانکار در رابطه با هزینه اجاره زمینی مازاد بر زمین تحویلی ایجاد خواهد شد.

1- تغییر و کاهش محدوده زمین تحویلی از طرف کارفرما که می توانسته محل انبارش و یا مونتاژ قطعات باشد و محدوده کاری پیمانکار را خارج از قصور او تحت تاثیر قرارداده است.

2- در صورت ابلاغ کار جدیدی مازاد بر فهرست بهای منضم به پیمان که اجرای آن به فضای کاری مازاد بر فضای موجود کارگاه نیاز داشته باشد، در این حالت در آنالیز قیمت جدید، پیمانکار بایستی حتما هزینه اجاره زمین را در قیمت های خود ملاحظه و به تأیید مهندس مشاور برساند.

آیا کارفرما می تواند بین آیتم های کاهش و افزایش یافته پیمان برای جلوگیری از عبور سقف 25%، بالانس ایجاد کند؟

موضوع: سقف افزایش و یا کاهش مبلغ پیمان

1 تیر 1400

 

داستان

 

خانم پدیدار، مدیر کنترل پروژه کارفرما با همون متانت همیشگی وارد اتاق آقای مهندس حسنی، مدیرپروژه کارفرما میشه و با کسب اجازه روی صندلی روبروی حسنی می نشینه. مهندس حسنی که پیش از ورود او مشغول کنترل عملیات انجام گرفته در ماه گذشته بود، به سمت خانم مهندس بر می گرده و میگه:

"خانم در خدمتم… چه خبرای جدید؟"

 

پدیدار همینجوری که داشت برگه های همراهش را مرتب می کرد گفت:

"جناب مهندس، طبق روال ماههای گذشته، جلسه ای با دوستان نظارت کارگاهی داشتم و در حال کنترل میزان پیشرفت زمانی و مالی پروژه بودیم. بحثی از طرف آقای کاظمی، سرپرست نظارت، در رابطه با افزایش مقادیر مالی دستور کارهایی که در دو ماه آتی بایستی به پیمانکار ابلاغ شود، مطرح شد. ایشان معتقدند ما بایستی کارهایی که دارای اهمیت بالایی برای راه اندازی نیستند رو از تعهدات پیمانکار حذف کنیم و در ازای اون، دستور کارهایی که به اصطلاح ایشان از اوجب واجبات است رو در برنامه کاری قرار بدهیم."

 

شاخک های حسنی تیز شد… عینکش رو از روی چشمانش برداشت و گفت:

"خوب؟!"

 

خانم پدیدار که متوجه اهمیت این موضوع نزد حسنی شد، سعی کرد بقیه مطلب رو با استناد به اوراق همراهش، دقیق بیان کنه و گفت:

"بر اساس برآورد مالی، اگر این دستور کارها ابلاغ شود، مجموع مالی آیتم های افزایش یافته و جدید 32.27% مبلغ پیمان و در مقابل مجموع مالی آیتم های کاهش یافته برابر 14.58% می باشد. آقای کاظمی اعتقاد دارند این دو عدد قابل یر به یر شدن هستند. ولی مستند به ماده 29 شرایط عمومی پیمان، خدمت ایشان عرض کردم که هم افزایش و هم کاهش باید مستقلاً ملاک عمل باشد و هیچ کدام نباید از 25% مبلغ اولیه پیمان تجاوز کند."

 

حسنی که از نکته بینی خانم پدیدار لذت می بره، لبخندی روی صورتش نقش می بنده و رشته کلام رو بدست می گیره:

"دخترم، این بار حق با کاظمی هست. دلیلش هم اینه که قرارداد ما خصوصی هست و طبق قرارداد، شرایط خصوصی بر شرایط عمومی اولویت دارد."

در حالیکه بلند میشد و به سمت پنجره میره تا نگاهی هم به پروژه بندازه، ادامه میده:

"در متن شرایط خصوصی پیمان، این مجوز به کارفرما داده شده که این مقادیر چه کاهشی چه افزایشی بصورت تجمعی ملاک عمل قرار گیرند."

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5882
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی ۲۹ خرداد تا ۱ تیر ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.