0
0

مجله هفتگی 12 تا 16 تیر 1400

445 بازدید

مجله هفتگی 12 تا 16 تیر 1400

نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت/

مصالح پای کار انبار شده خارج از زمین کارگاه/

محاسبه تجهیز و برچیدن کارگاه در صورت وضعیت/

لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)

آيا قطعاتي که خارج از محدوده کارگاه ساخته و انبارش شده است مي تواند مورد ادعاي پيمانکار براي پرداخت مصالح پاي کار قرار گيرد؟

موضوع: نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت

 

12 تیر 1400

 

امروز با یک داستان و یک پست ویدئویی در رابطه با مصالح پای کار و نحوه ثبت در صورت وضعیت با شما هستیم.

 

داستان

 

آقای حسنی،مدیر پروژه کارفرما، عادت داره نیم ساعت قبل از ساعت روزانه سر کار حاضر بشه تا با خیال راحت و بدور از دغدغه ها و شلوغی های کارگاه به کارتابل و نامه های وارده رسیدگی کنه.

معمولا شنبه ها اول وقت، جلسه ای با حضور رئیس کارگاه پیمانکار، علی نژاد، و سرپرست نظارت، کاظمی، برگزار می کنه و اسمش رو هم گذاشته "صبحانه کاری" تا در کنار ارکان اصلی پروژه به بررسی مسائل هفته پیش رو بپردازه.

 

امروز وقتی خواست درب دفترش رو باز کنه، دید علی نژاد و کاظمی منتظر کنار درب ایستادن و معلومه این دو تا بچه سرتق از قبل بگو مگویی هم با هم داشته اند. آقای حسنی از بالای عینکش نگاهی به هر دو می اندازه و میگه:

"آقایان صف واکسن کروناست که اینجوری توی صف وایسادین؟ چه عجله ای دارین؟! دوستان من، نگران نباشید همه مسائل این دنیا قابل حله… لذت ببرید از صبح شنبه تون."

 

حسنی وارد دفترش میشه و آقایان رو دعوت به نشستن پشت صندلی های میز کنفرانس می کنه و همچنانکه به واحد خدمات زنگ می زنه تا سفارش یک صبحانه سه نفره رو بده، لبخندی از سرِ تمسخر گوشه لبانش می اندازه و میگه:

"طبق معمول، آقای علی نژاد شاکیه… ببینم…این سرپرست نظارتِ دوست داشتنی ما چه ظلم و جفای جدیدی بر شما روا داشته؟! قول میدم مثل یک قاضی القضات عادل حکم کنم تا شما رو از این درد برهانم."

 

آقای علی نژاد که با نوع برخورد حسنی کمی آروم شده و از هیجان بحث دیروز عصرش با کاظمی کاسته شده، میگه:

"جناب مهندس، طبق دستور حضرتعالی، ما یک سری قطعات بتنی پیش ساخته در کارخانه کرج ساختیم ولی به دلیل محدودیت مکانی در پروژه این قطعات رو حمل نکردیم…. این قطعات ساخته شده رو به عنوان تجهیزات و مصالح پای کار در صورت وضعیت ماه گذشته وارد کردیم و حالا این برادر عزیز ما از قبول این قطعات در صورت وضعیت سرباز میزنه و میگه تنها در صورتی به شما پرداخت می کنم که این قطعات به پروژه حمل بشه."

 

در انتهای کلامش رو به آقای کاظمی میگه:

"فقط می خوام بدونم استدلال ایشون چیه؟! ما که هرچی با ایشون کلنجار رفتیم به یک نقطه مشترک نرسیدم. مرغ ایشون همون یک پای همیشگی رو داره اون پا هم به خدا… به پیر… به پیغمبر… ناقصه."

 

آقای کاظمی با یک قیافه حق به جانب به سمت علی نژاد بر می گرده و در حالی که سعی میکنه کلامش رو کنترل کنه، مثل همیشه با تیکه هایی که فقط از دید خودش جذاب هست، یک ته مزه طنز هم به قضیه میده و میگه:

"اولاً مرغ نه و خروس! این نظارت تا وقتی که کاکلش رو تو این کارگاه می چرخونه، اجازه نمی ده حقی از کارفرمای دوست داشتنی ما بخصوص جناب مهندس حسنی پایمال بشه… ثانیا بر اساس همون شرایط عمومی پیمان که حضرتعالی مثلاً حفظش کردی، کارخانه و کارگاه های تولیدی جزو زمین کارگاه حساب نمیشه، از کجا معلوم قطعات ساخته شده مال این پروژه باشه؟! من که علم غیب ندارم!"

 

آقای حسنی که امروز روز خوش خوشانش هست کلام رو دست می گیره و میگه:

"اگر بنده را به عنوان قاضی پذیرفتید، حکم بر این است که این قطعات به عنوان مصالح پای کار در صورت وضعیت پیمانکار منظور گردد."

 

آقای علی نژاد که از این حکم قاطع حال کرده، یک لحظه مثل تماشاگر های فوتبال میاد بلند بشه که موج مکزیکی رو یک نفره به اجرا بگذاره… اما به محض جداشدن قسمت تحتانیش از صندلی با نگاه چپ چپ حسنی آروم می گیره و به جای خودش برمیگرده.

 

حسنی برای اینکه هم کاظمی رو توجیه کرده باشه و هم اول هفته دلخورش نکنه میگه:

"البته حق با شما بود اگر که این قطعات حالت سفارشی نبودند و برای پروژه های دیگر هم قابل استفاده بودند. ولی این قطعات از نوع بتنش، میلگردش و نقشه و کنترلی که ناظران حضرتعالی مبذول داشته اند، خاص این پروژه است. در ضمن اگر نگران مالکیت هستید، ما در قرارداد با کارخانه سازنده ذینفع را کارفرما اعلام کردیم. پس هر گونه استفاده از این قطعات برای سازنده هم عقوبت حقوقی خواهد داشت."

 

موضوع: مصالح پای کار انبار شده خارج از زمین کارگاه

 

13 تیر 1400

 

شب گذشته، بیست و نهمین پست ویدئویی ما به اشتراک گذاشته شد. این پست در مورد مصالح پای کار و ارتباط آن با ورود به کارگاه و یا انبارش در محل های خارج از کارگاه می باشد. به شما توصیه می کنیم حتماً این پست را مشاهده کنید.

 

بر اساس بند "ج" ماده 13 شرایط عمومی پیمان و در تعریف مصالح پای کار:

"مصالح و تجهيزات پاي كار، عبارتند از مصالح و تجهيزاتي كه پيمانكار، با توجه به اسناد و مدارك پيمان براي اجراي موضوع پيمان، تهيه كرده و در محلي يا محل‌هايي از كارگاه كه در طرح جانمايي تجهيز كارگاه به‌عنوان انبار كارگاه يا محل انباشت مصالح تعيين گرديده است، نگه‌داري و حفاظت مي‌كند."

 

اما سوال اصلی این است: "به چه مکان هایی، محل انباشت مصالح اطلاق می شود؟"

جواب: انبار کارگاه و زمین پروژه – زمین های اجاره شده از طرف پیمانکار البته با مجوز کارفرما – کارخانه ها و کارگاه های محل ساخت قطعات پیش ساخته

 

اصولا کارفرما به جهت جبران هزینه های مالی پیمانکار تا قبل از عملیات نصب، قسمتی از هزینه متریال را با عنوان مصالح پای کار در قالب صورت وضعیت موقت در وجه پیمانکار پرداخت می کند.

 

ولی دغدغه همیشگی کارفرما این است که در چه صورت وجه مصالح تهیه شده توسط پیمانکار را پرداخت کند و چه ریسک هایی برای او وجود دارد:

1- حق تملک: در صورت بروز اختلاف، پیمانکار یا شخص ثالث ادعایی بر مالکیت این مصالح نداشته باشد.

2- حق تصرف:در هر زمان بنا به خواسته کارفرما، قابلیت تصرف این مصالح برای کارفرما وجود داشته باشد.

3- آسیب در شرایط فورس ماژور: امکان آسیب به این مصالح در اثر بروز اتفاقات و بلایای طبیعی به حداقل برسد.

4- کنترل کیفی: این مصالح دارای انطباق با مشخصات فنی و نقشه های منضم به پیمان باشد.

 

حال اگر پیمانکار بتواند این 4 دغدغه کارفرما را مرتفع نماید، تعلق نام مصالح پای کار و ثبت در صورت وضعیت موقت مورد ادعای پیمانکار، جهت افزایش قدرت مالی او برای ادامه عملیات اجرایی، از لحاظ منطقی و حقوقی بلامانع است.

 

زیراکه بر اساس بند "الف" ماده 37:

"با پرداخت صورت‌وضعيت موقّت، تمام كارها و مصالح و تجهيزاتي كه در صورت‌وضعيت مزبور درج گرديده است، متعلق به كارفرماست، ليكن به منظور اجراي بقيه كار‌هاي موضوع پيمان، به رسم امانت، تا موقع تحويل موقت، در اختيار پيمانكار قرار مي‌گيرد."

 

اجازه بدهید موضوع را با دو مثال، شفاف و روشن کنیم.

مثال 1: آیا می توان قطعات فلزی ساخته و دپو شده در کارخانه اسکلت فلزی را به عنوان مصالح پای کار به حساب آورد؟

جواب: بلی

 

بر اساس تبصره ذیل ماده 13:

"قطعات پيش‌ساخته و تجهيزاتي كه در اجراي موضوع پيمان، با اجازۀ كارفرما و زير نظر مهندسان مشاور، در كارگاه‌ها و يا در كارخانه‌هاي توليدي خارج از كارگاه ساخته شود نيز در حكم مصالح و تجهيزات پاي كار به شمار مي‌رود."

 

مثال 2: آیا تجهیز سفارش شده از خارج کشور که در حال حمل به سمت یکی از بنادر می باشد، قابل ادعا برای دریافت هزینه قبل از ورود به کارگاه از طرف پیمانکار می باشد؟

جواب: خیر

 

این سوال وابسته به بررسی چهار گانه شرایط قراردادی است:

1- حق تملک در قرارداد، ذینفع اصلی کارفرما معرفی شده باشد.

2- شرایط فورس ماژور، تنظیم بیمه نامه صحیح

3- کنترل کیفی، کنترل کلیه مراحل ساخت توسط یک شخص حقوقی مورد تأیید کارفرما

و اما موضوع چهارم که محل اختلاف خواهد بود:

"حق تصرف: پیمانکار چه مدرکی می تواند به کارفرما ارائه کند که در هر زمان قبل از ورود کارگاه، کارفرما توانایی تصرف مال را خواهد داشت؟"

در صورت وجود این اطمینان کارفرما قبول می کند پرداخت مالی مرحله ای برای تولید و حمل و انبارش هر کالا و تجهیزی را در وجه پیمانکار انجام دهد.

مجله هفتگی 12 تا 16 تیر 1400

موضوع: محاسبه تجهیز و برچیدن کارگاه در صورت وضعیت

 

14 تیر 1400

 

در مجموعه استوری های امروز، نکاتی از نحوه برآورد مبلغ تجهیز و برچیدن کارگاه را مرور خواهیم کرد.

 

1- هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه یک ضریب نمی باشد، بلکه به عنوان یک مبلغ ثابت و مقطوع محاسبه می گردد.

 

2- موارد مربوط به تجهیزکارگاه از سوی سازمان برنامه و بودجه، در قالبِ ردیف های 42گانه مشخص و ارائه شده اند.

 

3- قیمت گذاری ردیف های مربوط به تجهیز و برچیدن کارگاه می بایست بر حسب قیمت های محل اجرای عملیات و با منظور نمودن هزینه بالاسری به صورت مقطوع محاسبه گردد.

 

4- سازمان برنامه و بودجه، سقف هزینه های تجهیز و برچیدن کارها را برای رشته های مختلف اعلام کرده و در صورت تجاوز از این عدد در پروژه دولتی مبتنی بر بودجه عمرانی، بایستی مجوز شورای عالی فنی اخذ گردد.

 

5- هزینه تجهیز کارگاه هایی مانند تأسیسات، آهنگری، نجاری، آرماتوربندی و ساخت قطعات پیش ساخته در بهای واحد ردیف های فصل های مربوط، محاسبه شده است و از این بابت، در ردیف های تجهیز کارگاه، هزینه ای منظور نمی شود.

 

6- هزینه تجهیز تعمیرگاه های ماشین آلات در هزینه ساعتی ماشین آلات، در ردیف های فصل مربوطه در نظر گرفته شده است و از این بابت، در ردیف های تجهیز کارگاه، هزینه ای منظور نمی شود.

 

7- هزینه آب و برق مصرفی برای اجرای کار، دربهای واحد ردیف ها در فصل مربوطه محاسبه شده است و از این بابت، در ردیف های تجهیز کارگاه، هزینه ای منظور نمی شود.

 

8- هزینه های راه انحرافی، جزو ردیف های تجهیز و برچیدن کارگاه منظور نمی شود. حجم عملیات مربوط، بر اساس فهرست بهای پایه رشته راه، راه آهن و باند فرودگاه، محاسبه شده و مقادیر آن در فهرست بها، منظور و برآورد شده است.

 

9- هزینه غذای کارمندان پیمانکار در هزینه بالاسری پیش بینی شده است. کمک هزینه و یا هزینه غذای کارگری جزو هزینه های تجهیز کارگاه می باشد.

 

10- پیش بینی هزینه تأمین وسیله نقلیه مورد نیاز کارفرما و مشاور و آزمایشگاه توسط پیمانکار ،در هزینه اجرای کار مجاز نمی باشد.

 

11- مشاور و کارفرما نمی توانند از پیمانکار فعالیتی خارج از موضوعات لیست تجهیز کارگاه را بخواهند.

آیا کارفرمایی می تواند پیمانکار را ملزم به تأمین مصالحی خارج از لیست فروشندگان اعلامی در اسناد مناقصه نماید؟

موضوع: لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)

 

15 تیر 1400

 

داستان کارگاهی

 

آقای حسنی، مدیر پروژه کارفرما بر خلاف همیشه، جلسه هفتگی ش رو با حضور کاظمی، سرپرست نظارت و علی نژاد، سرپرست کارگاه پیمانکاری و خانم پدیدار، مسئول کنترل پروژه کارفرما، روی پشت بام، که اخیراً بتن اون ریخته شده، برگزار کرد.

نسیمی خنک صورت حاضرین را نوازش می کرد و همگی به دنبال حسنی در حال قدم زدم روی بتنی بودند که دو روز بیشتر از ریخته شدنش نمی گذشت و با گونی پوشیده شده و کاملا خیس بود. کاملاً معلوم بود یکساعتی بیشتر از آب پاشی روی اون نگذشته است.

 

حسنی با مهربانی روی شانه علی نژاد زد و گفت:

"با همه انتقادهایی که نسبت به اجرای کارها دارم، از یک چیز توی سیستمت خوشم میاد و اون تخصیص یک گروه کیورینگ هست که بعد از اجرای بتن ریزی وارد عمل شده و دارند مثل یک بچه تازه به دنیا اومده از بتن پروژه مراقبت می کنند."

 

بعد رو می کنه به خانوم پدیدار و میگه:

"دخترم دیگه کم کم باید تمام تجهیزات و تأسیسات مستقر در پشت بام وارد کارگاه و در محل مورد نظر نصب بشه."

 

همزمان روی صحبتش رو به سمت کاظمی می گردونه و میگه:

"حتما شما هم تا حالا سفارش خرید چیلر و اگزاست فن ها و تأسیاست موتورخانه ای رو از بین تأمین کنندگان وندور لیست با پیمانکار بسته اید، درسته؟"

 

کاظمی که مثل همیشه میخواد لطافتی در کلامش هویدا باشه، رشته کلام رو بدست می گیره و میگه:

"آقا مگه این دشمنان مملکت و معاندین بیرون و داخل و تحریم های موجود چنین اجازه ای رو می دهند؟!"

 

و برای اینکه مورد غضب حسنی قرار نگیره سریع حرفش رو ادامه میده:

"بر اساس وندور لیست و شرایط موجود، با هیچ کدام از کارخانجات خارجی نمی تونیم وارد معامله بشیم و برای خرید چیلر دچار دردسر شده ایم."

 

حسنی با یک نگاه عمیق از بالای پشت بام به محوطه نگاه میکنه و خیلی آروم میگه:

"اگر هم این امکان بود، با توجه به توانایی شرکت های داخلی، من چنین اجازه ای رو به شما نمی دادم… بارها به این گروه مهندسی مشاور که شما هم جزیی از آن هستید گفتیم که یک بازنگری اساسی روی وندور لیست منضم به پیمان کنند تا ما رو تو این دردسر نیندازند که یک ادعای جدید با پیمانکار داشته باشیم."

 

در حالیکه روی صحبتش تواماً به علی نژاد و کاظمی هست، ادامه میده:

"آقایان بر اساس کاتالوگ های اخذ شده از کارخانجات داخلی، گزینه مناسب رو انتخاب کنید و طی محاسبه ای به من اعلام کنید چقدر کاهش هزینه نسبت به گزینه های وندور لیست خواهیم داشت. البته آقای علی نژاد اذعان میکنه که افزایش قیمت نخواهیم داشت!"

 

سوال اساسی این است:

آیا آقای علی نژاد می تواند ادعایی مازاد بر مبلغ قرارداد به واسطه تغییر وندور لیست داشته باشد؟

 

در پست ویدئویی امروز و روزهای آینده به این موضوع و ریسک ها و دعاوی متناظر آن می پردازیم.

موضوع: لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)

 

16 تیر 1400

 

دیروز طی یک پست ویدئویی در مورد وندور لیست و تغییرات محتمل آن در طول زمان اجرای پروژه و ریسک ها و دعاوی مربوطه صحبت کردیم. توصیه می کنیم حتما این پست را ببینید.

 

با یک تعریف آشنا شویم:

وندور لیست: لیستی از مجموعه تأمین کنندگان، کارخانجات و فروشندگان جهت تأمین کالا و تجهیزات،که مورد تأیید کارفرما هستند و به طور معمول به عنوان مدرکی در کنار دیگر اسناد پیمان در زمان برگزاری مناقصه در اختیار پیمانکاران شرکت کننده در مناقصه قرار می گیرد.

 

بنابراین پیمانکار بر اساس همین لیست اقدام به استعلام قیمت از فروشندگان کرده و پیشنهاد خود را در مناقصه اعلام می کند.

 

بسیار پیش آمده که کارفرما و مهندس مشاور بواسطه شرایط خاصی مجبور شدند از تأمین کنندگانی خارج از وندور لیست منضم به پیمان استفاده کنند. دلیل این تغییر، عدم توجه مهندس مشاور و سیستم اجرایی کارفرما به تغییرات تکنولوژی اجرایی و محدودیت های تأمین در زمان برگزاری مناقصه می باشد.

 

این عدم توجه باعث تغییرات زمانی و مالی پروژه نسبت به برآورد اولیه شده و ریسک تغییرات اساسی در پروسه های اجرایی و بهره برداری پروژه را نیز به همراه دارد.

 

سوال: اگر منبع مورد تأیید کارفرما در وندور لیست تغییر کند، آیا پیمانکار می تواند ادعای مالی مازاد بر قیمت قرارداد داشته باشد؟

جواب: بر اساس بند ب 2 ماده 20 شرایط عمومی پیمان:

"بديهي است كه كارفرما اين حق را دارد كه منابع تهيه مصالح را تغيير دهد و پيمانكار موظف به رعايت آن مي‌باشد. اگر به مناسبت اين تغيير محل، اضافه يا كسر هزينه‌اي بابت تغيير مسافت حمل يا عوامل ديگر ايجاد شود، تفاوت بهاء، به اقتضاي مورد، از پيمانكار كسر يا به او پرداخت مي‌شود."

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6034
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 12 تا 16 تیر 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.