0
0

مجله هفتگی 17 تا 21 مهر 1400

266 بازدید

مجله هفتگی 17 تا 21 مهر 1400

ارکان اجرایی پروژه/قواعد نگارش قراردادی/ضرایب قراردادی

ارکان اجرایی پروژه و شرح وظایف و اختیارات محوله در قراردادهای احداث شامل چه مواردی هستند؟

موضوع: ارکان اجرایی پروژه

 

17 مهر 1400

 

داستان کارگاهی

 

آقای مهندس حسنی، مدیرپروژه کارفرما، در شروع هر پروژه، جلسه ای را شکل می دهد و از تمام ارکان و ذی نفعان تاثیرگذار پروژه دعوت می کند تا در آن جلسه، 3 موضوع را نهایی کند. عنوان این جلسه Kick off Meeting است.

1- معرفی ارکان اجرایی پروژه و شرحی از اختیارات و وظایف هریک

2- اعلام ابهامات و کسری های مدارک و مستندات فنی قرارداد از طرف پیمانکار

3- اعلام نحوه انجام مکاتبات و ابلاغات و تنظیم مدارک و مستندات

 

در این جلسه مهندس حسنی میزبان است. آقای مهندس کاظمی به عنوان سرپرست نظارت و مهندس ایزدی به عنوان مدیرپروژه مهندس مشاور حضور دارند. از طرفی خانم مهندس نصیری به عنوان مدیر و نماینده شرکت مدیر طرح و آقای صریح القلم، مدیرعامل شرکت پیمانکار، و علی نژاد که قرار است به عنوان رئیس کارگاه معرفی بشوند نیز حضور دارند.

 

مهندس حسنی کلام را شروع می کنه و رو به آقای صریح القلم میگه:
"آقای مهندس اولاً خوشحالم که این دومین پروژه است که شما را به عنوان برنده مناقصه و پیمانکار طرف قرارداد می بینم. ولی عجیب هست که در این پروژه خبری از آقای فکری به عنوان مدیرپروژه پیمانکار نیست."

 

آقای صریح القلم مثل همیشه با صدای گیرای خودش شروع به پاسخ به حسنی می کنه ولی صلاح می دونه قبل از هرچیزی خوشحالی خودش رو از حضور در این جمع اعلام کنه. این مرد عجیب به اصول مذاکره واقف هست و در تمام مدت پاسخ گویی، نگاهش رو می چرخونه تا تمام حضار را مورد خطاب قرار بده.

"مهندس عزیز، کار کردن در کنار شما و تیم حرفه ای شما باعث افتخاری بزرگ برای این شرکت قدیمی هست و ما سعی می کنیم در تمام مدت با رعایت اصول حقوقی، فنی و مدیریتی باعث پیشرفت و اعتلای مهندسی در کشورمان باشیم. در ضمن باید به این نکته اشاره کنم که یکی از شعارهای ما حفظ نیروی انساتی است زیرا همین دوستان من در شرکت، سرمایه اصلی ما هستند. بنابراین جناب مهندس فکری نیز هنوز در حال همکاری با ما هستند. ولی به خاطر ذات این پروژه که از نوع PC می باشد نیازی به معرفی مدیر پروژه نخواهد بود و آقای مهندس علی نژاد به عنوان رئیس کارگاه مسئول پاسخ گویی در هر زمینه ای به مجموعه شما و مدیر طرح حرفه ای و مشاور محترم خواهند بود."

 

سؤال: به نظر شما آیا یک پیمانکار موظف است در پروژه های PC و منطبق برنشریه 4311، مدیر پروژه معرفی کند؟

جواب: خیر

موضوع: ارکان اجرایی پروژه

 

18 مهر 1400

 

با شما گفتیم که یک پروژه حداکثر از چهار رکن اجرایی تشکیل شده است:

1- کارفرما

2- پیمانکار

3- مهندس مشاور

4- مدیرطرح

 

در تعریف نمایندگان و اجزای کلیدی پیمانکار بایستی به 3 مهره اشاره کنیم:

1- مدیرپروژه: شخصی که در ساختارهای EPC تعریف می گردد. شخص واجد صلاحیت به عنوان نماینده پیمانکار که هر گونه مکاتبه در طول پیمان با این فرد به منزله مکاتبه با پیمانکار می باشد.

2- رئیس کارگاه: این شخص در انواع پروژه معرفی می گردد و شخصي حقيقي داراي تخصص و تجربه لازم است كه پيمانكار او را به مهندس مشاور معرفي مي‌كند تا اجراي موضوع پيمان در كارگاه را سرپرستي كند. بر خلاف مدیر پروژه، او باید مورد تأیید مهندس مشاور و کارفرما قرار گیرد.

3- مهندس طراح: این مهره کلیدی در ساختارهای EPC تعریف میگردد و شخص حقیقی یا حقوقی است که از طرف پیمانکار مسئولیت تمام یا بخشهایی از خدمات طراحی موضوع پیمان را به عهده دارد. این شخص هم باید مهر تأیید مشاور را داشته باشد.

 

در تعریف نمایندگان و اجزای کلیدی مهندس مشاور، بایستی به 4 مهره اشاره کنیم:

1- مهندس مشاور: شخصی حقیقی یا حقوقی که با کارفرما قرارداد می بندد تا کنترل کیفی و فنی و زمانی و مالی پروژه را بر عهده داشته باشد. عمليات اجرایي پيمانكار، هميشه بايد زير نظر و با اطلاع مهندس مشاور انجام شود. مهندس مشاور، تنها مرجع فني پيمانكار براي اجراي موضوع پيمان از سوي کارفرماست.

2- مهندس ناظر: نماينده مقيم مهندس مشاور در كارگاه است و در چارچوب اختياراتِ تعيين‌شده در اسناد و مدارك پيمان به پيمانكار معرفي مي‌شود.

3- بازرس فنی: شخص حقیقی یا حقوقی است که از سوی کارفرما به منظور نظارت بر فعالیت های کنترل کیفی کارهای انجام شده از سوی پیمانکار به کار گمارده می شود تا زیر نظر مشاور کارفرما انجام وظیفه کند.

4- مشاوران جانبی: شخص حقیقی یا حقوقی است که در زمینه خاصی که مورد نیاز بر انجام عملیات طراحی و اجرای پروژه می باشد از طرف کارفرما به کار گمارده می شود ولی بایستی زیر نظر مشاور مادر به فعالیت بپردازد.

 

و نهایتا مدیرطرح: كارفرما مي‌تواند قسمتي از اختيارات خود را به شخص حقوقي، كه مدير طرح ناميده مي‌شود، واگذار نمايد. كارفرما مدير طرح را با تعيين حدود اختيارات واگذار‌شده به پيمانكار معرفي مي‌نمايد. تمام تصميم‌گيري‌هاي مدير طرح در چارچوب اختيارات واگذار شده، در حكم تصميم كارفرما مي‌باشد.

 

با شما گفتیم که کارفرما به 2 دلیل بعضی یا تمام وظایف و اختیاراتش را در یک پروژه به مدیر طرح تفویض می کند:

1- دارای تخصص لازم برای مدیریت پروژه نمی باشد.

2- دارای سازمان و منابع کافی و لازم برای مدیریت اجرایی نمی باشد.

مجله هفتگی 17 تا 21 مهر 1400

موضوع: قواعد نگارش قراردادی

 

16 مهر 1400

 

در ابتدای بحث امروز به ماده 1 که شاید مهمترین ماده موافقتنامه است و عنوان موضوع قرارداد را دارد؛ مورد آنالیز قرار می دهیم.

 

برای درج موضوع معامله یا قرارداد به 4 نکته ریز ولی حائز اهمیت توجه داشته باشید:

1- مورد معامله باید مال یا عملی باشد که هر یک از متعاملین تعهد تسلیم یا ایفای آن را می‌کنند.(ماده 214 قانون مدنی)

در موضوع معامله یا قرارداد ،آنچیزی نوشته می شود که پیمانکار متعهد به تحویل آن خواهد بود.

2- یکی از شروط صحت معامله، معین بودن موضوع معامله می باشد.(ماده 190 قانون مدنی)

در تنظیم ماده 1 موافقتنامه باید سعی گردد که موضوع معامله به طور کامل تشریح شود و در صورت نیاز به توضیحات اضافی به سند دیگری که ضمیمه موافقتنامه است ارجاع گردد. مثلا احداث ساختمان A منطبق بر نقشه های پیوست.

3- مورد معامله نباید مبهم باشد مگر در موارد خاصه که علم اجمالی به آن کافی است.(ماده 216 قانون مدنی)

هر گونه ابهامی در تعریف معامله باعث می شود که طرفین در آنچه قرار است مبادله کنند دچار ابهام باشند و این موضوع ابطال معامله و یا قرارداد را به همراه دارد.

4-اشتباه وقتی موجب عدم نفوذ معامله است که مربوط به خود موضوع معامله باشد.(ماده 200 قانون مدنی)

این ماده قانون، اهمیت بالای تعریف موضوع قرارداد را مشخص می کند که خود می تواند باعث عدم نفوذ قرارداد شود.

 

یک نکته جذاب را با هم مرور کنیم که منطبق بر ماده 29 شرایط عمومی پیمان، افزایش مقادیر پیمان در چارچوب موضوع پیمان امکان پذیر است. یعنی کارفرما نمی تواند به بهانه 25% کاری را که ربطی به موضوع پیمان ندارد به پیمانکار ابلاغ کند.

 

در نگارش موضوع پیمان توصیه می شود 4 قسمت زیر درج گردد:

1- نوع سازه مورد هدف و سطحی از بهره‌برداری که در انتهای پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛

2- رسته‌های مورد هدف (اسکلت، سفت کاری و نازک کاری، تأسیسات برق و مکانیک، محوطه‌سازی و….)؛

3- حوزه جغرافیایی پروژه؛

4- باید و نبایدهای اساسی.

تشریح ضرایب مورد استفاده در قراردادهای مبتنی بر فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه

موضوع: ضرایب قراردادی

 

20 مهر 1400

 

داستان کارگاهی

 

نماینده مدیر طرح، خانم مهندس نصیری، در صورت وضعیت تأیید شده توسط مهندس کاظمی، سرپرست نظارت، اصلاحاتی انجام داده و این موضوع رو به اطلاع پیمانکار و سرپرست کارگاهش رسونده. ولی به دلیل اعتراض مهندس علی نژاد و برای روشن کردن روند رسیدگی به صورت وضعیت جلسه ای با حضور مهندس کاظمی و مهندس علی نژاد برگزار کرده است. خانم نصیری از اون دسته زنان بسیار با دیسیپلین و البته شدیداً مبادی آداب هست که هم پیمانکاران و هم مهندسین مشاور شدیداً ازش حساب میبرن. حتی پشت سرش توی پروژه به اون لقب جناب تیمسار دادن.

 

علی نژاد و کاظمی توی راهروی محل تجهیز کارگاه و استقرار کانکس های اداری در حال حرکت به سمت دفتر خانم نصیری بودند و البته شدیداً گرم گفتگو. کاظمی لحظه ای می ایسته و به سمت علی نژاد بر می گرده و میگه:

"مهندس جان، قدر دستگاه مشاور رو ندونستی حالا باید هر ماه صورت وضعیتت رو از کانال جناب تیمسار هم رد کنی. سخت برات متاسفم."

 

علی نژاد که با اعتماد به نفس خاصی در حال فکر کردن بود، گفت:

"طلا که پاکه چه منتش به خاکه. ما در تنظیم صورت وضعیت خودمون صرفا صداقت رو ملاک قرار میدیم."

 

کاظمی با خنده ای دوباره به سمتش برمیگرده و میگه:

"برای تنظیم صورت وضعیت شاید، ولی در زمان تنظیم پیشنهاد قیمت بسیار شک دارم."

 

علی نژاد که بسیار روی شرکت و مجموعه کاریش تعصب داره با نگاه گلایه آمیزی رو به کاظمی میگه:

"آقای مهندس، به غیر از فوت های کوزه گری که ممکنه هر پیمانکاری استفاده کنه، توی قیمت ما شک نکن برادر."

 

کاظمی که انگار مچ رفیقش رو بدجایی گرفته، در جوابش میگه:

"اذیت نکن ما رو! در ضمن سیاه هم نکن ما رو! دلیل افزایش قیمت ها در فصول مربوط به خاکبرداری و عملیات قالب و میلگرد و بتن که از نظر زمانی در ابتدای پروژه قرار دارند یعنی فوت کوزه گری."

 

بدون اینکه اجازه بده علی نژاد یک جواب دیگه از آستینش در بیاره ادامه میده:

"ضرایب فصلی این عملیات نسبت به ضریب کلی پیمان بالاتره. البته ما که خسیس نیستیم."

 

علی نژاد با نگاه غضب آلود صحبت کاظمی رو قطع می کنه و میگه:

"مگه عیبی داره؟!"

 

کاظمی که می خواد تیر خلاص رو بزنه، میگه:

"نه، عیبی نداره. ولی ضریب فصلی نباید بیش از 25% از ضریب کل بالاتر باشه وگرنه توی تنظیم صورت وضعیت فقط 25% مبلغ آن فصل با ضریب فصلی حساب میشه و مابقی 75% با ضریب کل محاسبه میشه. اگه این رو نمیدونی خدمتت عرض کنم جناب تیمسار خوب می دونه."

 

سؤال: آیا ادعای مهندس کاظمی در رابطه با ضریب فصلی درست هست؟

جواب: خیر

موضوع: ضرایب قراردادی

 

21 مهر 1400

 

در مجموعه استوری های دیروز و پست به اشتراک گذاشته شده، مبحثی با عنوان ضریب جزء یا ضریب فصلی را مطرح کردیم و یادآور شدیم که پیمانکار در برآوردهای مالی هر فصل، دارای محدودیتی می باشد. می خواهیم این جمله را آنالیز کنیم.

 

بخشنامه ای با شماره 100/63219 به تاریخ 1386/5/7 با عنوان "دستورالعمل نحوه ارائه پیشنهاد قیمت از سوی پیمانکاران"، به تفکیک فصل های فهرست بهاء منتشر شده است که در آن نکات حائز اهمیتی وجود دارد:

نکته 1: منطبق بر تبصره ذیل ماده 5-2 این دستورالعمل محدودیتی برای پیمانکار در زمانی که ضریب فصلی اعلام شده در یک فصل از ضریب کلی بیشتر است وجود دارد. در حالتی که مقادیر کار آن فصل دچار افزایش گردد، تنها به 25% این افزایش ضریب فصلی پیشنهادی پیمانکار اعمال می شود و مازاد افزایش ابلاغی بر اساس ضریب کلی پیمان مورد محاسبه قرار می گیرد.

نکته 2: چنانچه ضریب ثبت شده فصلی پیشنهاد پیمانکار چه از روی سهو چه از روی عمد به اشتباه درج شده باشد، ضریب تصحیح شده ملاک عمل خواهد بود در واقع ملاک عمل همان قیمت درج شده به عنوان قیمت فصل است و در هر زمان می توان این ضریب را اصلاح کرد و در صورت وضعیت ها اعمال کرد.

نکته 3: ولی آن چیزی که اصلا بخشودنی نیست و باعث ابطال پیشنهاد می گردد و قاعدتاً باید در زمان بازگشایی پاکات توسط مشاور کنترل گردد، عدم انطباق جمع مبالغ پیشنهادی هر رشته با مبلغ کل پیشنهادی پیمانکار خواهد بود.

نکته 4: یادمان باشد مجموعه این دستورالعمل و جداول پر شده و محاسبه ضرایب فصلی و کلی، منطبق بر ماده 6، بایستی به قرارداد منضم گردد بنابراین این مستند قابل ادعای هر یک از طرفی پیمان در زمان اختلافات خواهد بود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6910
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 17 تا 21 مهر 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.