0
0

مجله هفتگی 19 تا 23 تیر 1400

427 بازدید

مجله 19 تا 23 تیر 1400

لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)/

نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت

آیا کارفرما می تواند پیمانکار را ملزم به تأمین مصالح از یک فروشنده خاص که در لیست فروشندگان منضم به اسناد مناقصه آمده است، نماید؟

موضوع: لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)

 

19 تیر 1400

 

امروز نیز یک پست ویدئویی با موضوعی جالب با شما به اشتراک می گذاریم. 
آیا کارفرما می تواند پیمانکار را ملزم به تأمین مصالح از یک فروشنده خاص که در لیست فروشندگان منضم به اسناد مناقصه آمده است، نماید؟

 

داستان

 

آقای مهندس حسنی، مدیرپروژه کارفرما، در حال نوشیدن قهوه خود بود که خانم پدیدار مسئول کنترل پروژه وارد اتاقش شد و بعد از سلام، اجازه صحبت و ارائه گزارش هفتگی خواست. ولی قبل از اینکه شروع به صحبت کند حسنی با لبخندی سر شار از خوشی می گوید:

"خانوم چه خبر از این رفقای ما؟ امروز نه از علی نژاد خبریه و نه از کاظمی… بدون بگو مگوی این دو نفر پروژه سوت و کوره"

 

در حین گفتن این کلام، یاد یک آهنگ قدیمی از خواننده مورد علاقش میوفته و با اون خوش خوشانش شروع می کنه به زمزمه کردن آهنگ:

"خونه خالی… خونه غمگین… خونه سوت و کوره بی تو…"

 

پدیدار که همیشه از این روحیه حسنی به وجد میاد با لبخندی که نشان از مسرت داره، کلامش رو آغاز می کنه:

"سرپرست کارگاه پیمانکار و سرپرست نظارت، این دو یار جدانشدنی، امروز راهی بازار شدن که نمونه های کاشی و سرامیک موجود رو ببینن و از بینشون بلاخره به یک توافق برسن."

 

همینطور که داشت با برگه های توی دستش بازی می کرد، ادامه داد:

" آقایان سر برند کاشی مرجان و البرز به توافق نمی رسند. مهندس علی نژاد میگه هر دو برند در وندور لیست اومده… چرا باید من رو مجبور کنین که برند گرون تر رو خرید کنم؟!"

 

حسنی که یک موضوع جذاب جدید پیدا کرده، روی صندلیش جابجا میشه و میگه:

"خب… آقای کاظمی، که ادعا میکنه گرگ بالان دیده کارگاه های ساختمان هست، در جواب علی نژاد چی گفت؟"

 

خانم پدیدار که خودش ابهام زیادی در رابطه با این موضوع داره میگه:

"ایشون اعتقاد داره قیمت زمان مناقصه باید بر اساس بالاترین استعلام پیمانکار از بین وندورها ارائه می شده و مقصر تیم پیمانکار هست و به ما ربطی نداره."

 

لبخند ملیحی بر لبان حسنی نقش می بنده و میگه:

" ایشان خیلی هم غلط کرده! پس مزیت رقابتی در شرکت مناقصه گر ها کجا می ره؟!"

 

البته نمی گذاره پدیدار واکنش نشون بده و سریع ادامه میده:

" البته من در اون زمان به مهندس مشاور اعلام کردم که در اسناد مناقصه و نقشه های پیوست معماری به خصوص جدول نازک کاری بنویسند که کارفرما در انتخاب مصالح نازک کاری از هر وندوری که صلاح بداند، مخیّر خواهد بود."

 

از شما می پرسیم در صورت عدم نگارش جمله مد نظر مهندس حسنی؛

سؤال: آیا پیمانکار مخیّر به انتخاب مصالح از وندور مورد نظر خود به شرط ثبت در وندور لیست منضم به پیمان خواهد بود؟

جواب: خیر

موضوع: لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)

 

20 تیر 1400

 

دیروز با پستی جذاب و چالشی در مورد اختیار کارفرما بر انتخاب فروشنده مصالح و تجهیزات از وندور لیست قرارداد، در کنار شما بودیم. توصیه می کنیم حتماً این پست را ببینید.

 

با یک اصطلاح پر کاربرد در صنعت احداث آشنا شویم: ITP(Inspection and Test Plan)

 

ITP مدرکی است که در آن بسته به نوع مصالح، آزمایشات لازم و استانداردهای تعیین کننده آزمایش و دامنه پذیرش نتایج آزمایشگاهی مشخص و بین طرفین قرارداد نهایی می شود.

در این مدرک تواتر نمونه گیری (یعنی از هر چند نمونه، یه نمونه مورد آزمایش قرار گیرد.) و مرجع نمونه گیری و آزمایش و مرجع تأیید کننده نیز مشخص می شود.

 

هر قرارداد شامل یک مشخصات فنی خصوصی است که یکی از قسمت های آن Technical Specification می باشد. در این مدرک، مجموعه مشخصات فنی و الزامات و استاندارد های مصالح و تجهیزات مورد استفاده در پروژه مشخص و به پیمانکار اعلام می گردد.

 

به طور معمول یکی از وظایف پیمانکار تنظیم ITP بر اساس مشخصات فنی خصوصی در ذیل مدارک کنترل کیفی و اخذ تأییدیه از مشاور می باشد تا این مدرک ملاک پذیرش و یا رد مصالح وارده به کارگاه باشد.

 

اصولاً مشخصات فنی خصوصی بر کلیه مدارک دیگر پیمان از بُعد مسائل فنی ارجح بوده و در صورت تناقض بین مستندات، این مدرک ملاک تصمیم گیری در محل اختلافات می باشد.

 

برای مشخص کردن کلیه مشخصات فنی مصالح مورد استفاده در پروژه، چهار مدرک استفاده می شود:

1- مشخصات درج شده در کنار نقشه های منضم به پیمان

2- مشخصات خصوصی فنی

3- وندور لیست و توضیحات نگارش شده در ذیل آن

4- مشخصات فنی عمومی

 

برای کاهش ریسک کارفرمایان و اختلافات آتی با پیمانکاران بهتر است در موافقتنامه، اولویت این مدارک نسبت به یکدیگر اعلام گردد و منطقی ترین اولویت بندی به ترتیب ذکر شده می باشد.

 

مجله 19 تا 23 تیر 1400

موضوع: لیست فروشندگان منضم به پیمان (vendor list)

 

21 تیر 1400

 

دو روز گذشته در مورد لیست فروشندگان منضم به قرارداد و نحوه استفاده از آن با شما صحبت کردیم. امروز نیز در ارتباط با اینکه آیا کارفرما می تواند پیمانکار را ملزم به استفاده از فروشنده خاصی کند یا نه، مطالبی را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

شما به عنوان پیمانکار می خواهید در یک مناقصه شرکت کنید. کارفرما به شما لیستی از فروشندگان مجاز برای خرید و تدارک مصالح و تجهیزات اعلام کرده است. در مورد یک کالای به خصوص، در این لیست سه فروشنده آورده شده و شما از هر سه فروشنده استعلام قیمت می کنید.

 

سؤال: کدام قیمت استعلامی را به عنوان قیمت ردیف برای شرکت در مناقصه اعلام می کنید؟

جواب: پایین ترین قیمت

 

به عنوان مسئول ارائه قیمت در یک مناقصه، باید بدانیم که در مرحله استعلام از فروشندگان، بایستی تمام مشخصات فنی مندرج در نقشه های قرارداد و شرایط خصوصی فنی و یا آیین نامه های ذکر شده در اسناد مناقصه، برای آنها فرستاده شود.

 

اگر مشخصات فنی خواسته شده در قرارداد باعث شود که محصول تولیدی آن فروشنده از دامنه مورد نظر خارج شود، نباید قیمت این استعلام را در اعداد مناقصه دخالت داد، حتی اگر نام فروشنده در وندور لیست مورد تأیید کارفرما وجود داشته باشد.

 

باز هم به شما دوست عزیز یادآوری می کنیم که در مقام کارفرما، حتما اولویت بندی مدارک فنی را در اسناد مناقصه مشخص کنید تا در صورت بروز تناقض بین مدارک، اختلافات محتمل قابل مدیریت باشد.

 

و به شما دوست عزیز به عنوان پیمانکار، توصیه می کنیم که مطالعه و اشراف بر اولویت بندی مدارک در استعلام و ارائه قیمت در مناقصه، کلید اصلی موفقیت و جلوگیری از ریسک های آتی خواهد بود.

 

سوال: آیا کارفرما می تواند پیمانکار را ملزم به خرید از یک فروشنده خاص که در وندورلیست قراردادی حضور دارد نماید؟ 

        (با توجه به اینکه قیمت های این فروشنده از سایر فروشندگان لیست بالاتر است.)

جواب: خیر

 

در صورت رعایت کلیه مشخصات فنی خصوصی و عمومی مندرج در قرارداد، کارفرما نمی تواند پیمانکار را ملزم به انتخاب فروشنده خاصی از وندور لیست نماید.

 

اگر پیمانکار کاتالوگ و مشخصات فنی محصولات فروشنده را به مهندس مشاور تحویل دهد و ثابت کند کلیه مشخصات مورد نظر در قرارداد تأمین می شود، به شرط حضور نام فروشنده در وندور لیست منضم به پیمان،کارفرما نمی تواند بدون وجود دلیل حقوقی و فنی اقدام به تغییر این فروشنده کند.

 

نحوه محاسبه مصالح پای کار، در صورت وضعیت های پیمانکار چگونه است؟

موضوع: نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت

 

22 تیر 1400

 

امروز یک پست ویدئویی آموزشی با موضوع "نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت های پیمانکار چگونه است؟" با شما به اشتراک می گذاریم. 

 

داستان 

 

آقای حسنی، مدیرپروژه کارفرما تمام ارکان اجرایی پروژه رو به اتاق کنفرانس دعوت کرده تا مثل هر هفته مروری داشته باشند بر میزان پیشرفت پروژه و دلایل انحراف برنامه زمان بندی و مشکلات پیش آمده.

آقای علی نژاد، سرپرست کارگاه به همراه مسئول دفتر فنی پیمانکار در یک سمت میز و آقای کاظمی سرپرست نظارت و خانم پدیدار مسئول کنترل پروژه کارفرما در سمت دیگر میز نشسته و در حال تبادل نظر بودند.

 

مهندس حسنی وارد شد و بعد از اینکه کتش رو درآورد و به پشت صندلی آویزون کرد، دست به سینه شروع به صحبت کرد:

"آقایان و خانم، گرما بیداد میکنه! امسال گرما از یک طرف و درد بی درمون کرونا از طرف دیگه بی طاقتمون کرده، امثال آقای علی نژاد منت بر سر ما میگذارند اگر مقداری رعایت کنند و به نیروهاشون تأکید به زدن ماسک و رعایت موارد بهداشتی کنند."

 

علی نژاد که از توپ پر حسنی نگران شده، سعی کرد آرامشش رو حفظ کنه و گفت:
"به روی چشم جناب مهندس. فقط به دوستان مشاور بفرمایید تو این شرایط اجازه ندهند درد بی پولی و تزریق مالی هم به گُرده این پیمانکار مظلوم فشار بیاره."

 

حسنی که به این ننه من غریبم بازیهای علی نژاد عادت داره، بی اعتنا به شکایتش رو به خانم پدیدار میگه:

"خانوم بفرمایید کدام یک از مراحل تدارکاتی و یا اجرایی از برنامه زمانی عقب تر است؟"

 

خانم پدیدار منحنی زمانی عملیات تدارکات رو به مهندس حسنی نشان داد و گفت:

"ساخت و ورود پنجره های آلومینیومی بایستی تا امروز به 100 درصد پیشرفت میرسیده ولی پیمانکار اقدام به ورود تنها 50 درصد قطعات ساخته شده کرده."

 

حسنی بی درنگ صورتش رو به سمت علی نژاد چرخوند و منتظر پاسخ موند. علی نژاد با طمأنینه خاصی گفت:

"آقای مهندس به خاطر مشکلات مالی تسویه با کارخانه صورت نگرفته. چون مشاور تنها 20% از هزینه ردیف مربوط به قسمت هایی که وارد کارگاه شده را در صورت وضعیت به ما پرداخت کرده است."

 

آقای حسنی با دستش کاظمی که آماده پاسخ گویی بود رو به آرامش دعوت می کنه و در جواب علی نژاد میگه:
"خوب شما 50% وارد کردید. طبق پیوست 1 فهارس بهاء، باید یک 90% و یک 70% در این ضرب شود تا رقم پرداختی در صورت وضعیت به عنوان مصالح پای کار مشخص شود."

 

در حالیکه داشت با ماشین حساب به نتیجه این ضرب می رسید گفت:

"آقای کاظمی، شما بایستی تا این لحظه به ایشان حدود 32% مبلغ کل ردیف رو پرداخت کرده باشید. سریع صورت وضعیت اصلاح شده رو برای من بفرستید. ضمناً، آقای علی نژاد این موضوع تازه همین ماه رخ داده، چه ربطی به تأخیرات ماه گذشته داره آقا جان؟! سریع اقدام کنید."

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6086
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 19 تا 23 تیر 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.