0
0

مجله هفتگی 2 تا 6 بهمن 1400

149 بازدید

مجله هفتگی 2 تا 6 بهمن 1400

مهندسین طراح در قراردادهای EPC/ استفساریه ها/فروشندگان در قراردادهایEPC

موضوع: مهندسین طراح در قراردادهای EPC

 2 بهمن 1400

امروز قرار است یک ویدئوی دیگر با موضوع مباحث قراردادهای EPC را با شما به اشتراک بگذاریم.

هر پیمانکار برای انجام تعهدات خود در ذیل قراردادهای EPC، سه شریک اساسی به همراه دارد.

در قسمت طراحی که عمده بخش Engineering را بر دوش دارد، مهندسین طراح به عنوان یک شخص حقوقی و یا شخص حقیقی، شریک کاری پیمانکار خواهند بود.

در این ویدئو به تشریح اولین رکن از سه شریک کاری پیمانکار اصلی با عنوان مهندسین طراح، نحوه انتخاب و وظایف آن می پردازیم.

اکنون به سوالاتی می پردازیم که در این فیلم ویدئویی کوتاه به آن ها خواهیم پرداخت:

پرسش شماره 1: آیا مهندسین طراح در قراردادهای EPC می توانند از مجموعه کارمندان پیمانکار باشند و یا حتما باید با یک شرکت مهندسی مشاور، قرارداد منعقد شود؟

پرسش شماره 2: آیا پیمانکار در قرارداد EPC بایستی صلاحیت مهندسین طراح را از کارفرما اخذ کند؟

پرسش شماره 3: آیا در قرارداد بین پیمانکار و مهندسین طراح در ساختار EPC، بایستی نامی از کارفرمای اصلی و ذی نفع بودن او برده شود؟

موضوع: مهندسین طراح در قراردادهای EPC

3 بهمن 1400

در این ویدئو و دو ویدئوی بعدی به موضوع "شرکای کاری پیمانکار در قراردادهای EPC" می پردازیم. ولی در اولین گام به بررسی مهندسین طراح پرداخته شده است.

نکته اول: مهندس طراح شخص حقیقی یا حقوقی است که از طرف پیمانکار مسئول خدمات طراحی مهندسی موضوع پیمان است که می تواند زیر مجموعه پیمانکار باشد و یا شخص ثالث باشد. یعنی به صورت دستمزدی کار کند و کارمند پیمانکار باشد و یا کارمزدی کار کند و بصورت پروژه ای به پیمانکار خدمات بدهد.

نکته دوم: پیمانکار قبل از انتخاب مهندس طراح چه به عنوان شخص ثالث که با او قرار داد جاری می کند چه به عنوان کارمندی که در مجموعه پیمانکار مشغول به کار خواهد بود بایستی او را به کارفرما معرفی کند (بند 1 ماده 33) و از کارفرما تأیید بگیرد.

نکته سوم: در صورت تنظیم قرارداد با شخص ثالث به عنوان طراح، کارفرما بایستی به عنوان ذی نفع معرفی گردد و قرارداد تنظیمی باید منطبق بر مفاد قرارداد اصلی با کارفرما باشد.

موضوع: استفساریه ها

 

4 بهمن 1400

 

سوال: آیا کارفرما در قرارداد ملزم به پرداخت پیش پرداخت در وجه پیمانکار می باشد؟

جواب: بستگی به نوع قرارداد دارد.

 

سازمان برنامه و بودجه با صراحت ذکر می کند که بر اساس آیین نامه تضمین معاملات دولتی، پرداخت حداقل 15% و حداکثر 25% پیش پرداخت بر اساس بند "پ" ماده 6 الزامی است. بنابراین هیچ کارفرمایی در لوای قراردادهای مبتنی بر بودجه عمرانی حق ندارد در قرارداد اعلام نماید به این پیمان، پیش پرداخت تعلق نمی گیرد. در قراردادهای غیر عمرانی و ساختارهای خصوصی این موضوع به توافق طرفین و درج در قرارداد بستگی دارد.

مجله هفتگی 2 تا 6 بهمن 1400

موضوع: فروشندگان در قراردادهای EPC

 

5 بهمن 1400

 

با شما هستیم با پست ویدئویی قسمت دوم در رابطه با شرکای کاری پیمانکار با عنوان فروشندگان و روش های تأمین کالا در قراردادهای EPC.

 

مروری می کنیم بر سؤالاتی که در این ویدئوی آموزشی تشریح خواهد شد:

سوال شماره 1: آیا در قراردادهای EPC، تأمین کلیه مصالح و تجهیزات بر عهده پیمانکار می باشد؟

سوال شماره 2: در صورت وجود عیب و ایراد بر مصالح وارد شده به کارگاه به شرطی که تأمین آن با کارفرما بوده باشد، چه راه حل هایی پیش روی دو طرف پیمان خواهد بود؟

سوال شماره 3: هزینه برطرف سازی عیوب پنهان مصالح در تعهد کارفرما که در زمان تحویل صورتجلسه نشده ولی قابل شناسایی بوده است، بر عهده کدام یک از طرفین پیمان خواهد بود؟

سوال شماره 4: هزینه برطرف سازی عیوب پنهان مصالح در تعهد کارفرما که در زمان تحویل قابل تشخیص نبوده، بر عهده کدام یک از طرفین پیمان خواهد بود؟

سوال شماره 5: آیا تأخیرات زمانی تحویل مصالح در تعهد کارفرما مستقیماً در برنامه زمانی و تمدید زمان اولیه پیمان قابل ادعا می باشد؟

سوال شماره 6: آیا پیمانکار می تواند بابت مصالح و تجهیزاتی که دارای دوره زمانی ساخت طولانی هستند، ادعایی را عنوان نماید؟

سوال شماره 7: آیا کارفرما می تواند پیمانکار را ملزم به خرید مصالح و تجهیزاتی از فروشنده خاصی نماید؟

سوال شماره 8: آیا پیمانکار موظف است که نام کارفرما را به عنوان ذی نفع در معامله خرید مصالح و تجهیزات در قراردادهای EPC درج نماید؟

موضوع: فروشندگان در قراردادهای EPC

 

6 بهمن 1400

مروری می کنیم بر موارد پر اهمیت این پست ویدئویی:

 

نکته 1: منطبق بر بند 2 ماده 30، تأمین کلیه مصالح و تجهیزات مورد نیاز در پروژه بر عهده پیمانکار است مگر آنکه درپیوست شماره 13، این موارد در تعهد کارفرما اعلام شده باشد.

نکته 2: در صورتیکه تعهد تأمین بخشی از مصالح بر عهده کارفرما باشد، پیمانکار در زمان ورود این مصالح به کارگاه بایستی اقدام به بازرسی چشمی با حضور نماینده کارفرما، هرگونه اشکال (کیفی) و کمبود (کمّی) آن را صورتجلسه نماید.

 

در صورت وجود اشکال و یا کمبود دو راه حل برای کارفرما وجود دارد:
1. برطرف سازی اشکالات و کمبودها
2. با پرداخت هزینه به پیمانکار، رفع اشکالها و کمبودها را از پیمانکار بخواهد.

 

نکته 3: هرگاه امکان تحویل بخشی از تجهیزات و یا مصالح مورد تعهد کارفرما در موعد مقرر برای او میسر نباشد، مراتب در فاصل زمانی معقول به پیمانکار ابلاغ شود تا او نسبت به تجدیدنظر در برنامه زمانی اقدام کند، به نحوی که تا حد ممکن، از تأخیر در اتمام کار جلوگیری کند.

نکته 4: در بند 1 ماده 29 اشاره به اصطلاحی به نام Long Lead دارد که منظور مصالح یا تجهیزاتی است که زمان ساخت و تحویل آن طولانی می باشد و پیمانکار بایستی طول مدت ساخت و تحویل این نوع کالاها را در برنامه زمانی لحاظ نماید.

نکته 5: خرید و بسته بندی و حمل هر کالای مورد استفاده در پروژه بایستی با نام کارفرما صورت بگیرد و بایستی نام کارفرما به عنوان ذی نفع در قرارداد با فروشنده درج گردد و تمام موازین قرارداد بین پیمانکار و کارفرما باید در آن قرارداد رعایت شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=9310
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 2 تا 6 بهمن 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.