0
0

مجله هفتگی 20 تا 24 آذر 1400

221 بازدید

مجله هفتگی 20 تا 24 آذر 1400

اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC

موضوع: اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC

20 آذر 1400

امروز با یک پست ویدئویی در مورد اسناد فنی مبنای قراردادEPC با شما هستیم و در این ویدئوی آموزشی به این سؤالات پاسخ می دهیم.

آیا پیمانکار با امضای قرارداد تأیید می کند که کلیه نقشه ها و گزارش های گمانه زنی و اکتشافی و شرایط زیرزمینی را بررسی کرده و بابت آن هیچ ادعایی ندارد؟

در صورت وجود عدم انطباق بین اسناد و گزارشات و اطلاعات درج شده در پیمان با وضعیت پروژه، آیا پیمانکار می تواند ادعایی داشته باشد؟

آیا رسیدگی به تناقضات موجود بین اسناد و مدارک و گزارشات و اطلاعات درج شده در پیمان و شرایط موجود، قابل ارجاع به مرجع فنی می باشد و یا نظر کارفرما قطعی و نهایی است؟

در صورت اثبات وجود ایراد در مدارک فنی مبنا که منجر به اصلاحات و تطویل زمانی و مالی پروژه می گردد، آیا این موضوع قابل ادعا توسط پیمانکار خواهد بود؟

آیا پیمانکار در قبال محرمانگی اسناد و مدارک تحویلی از طرف کارفرما ، تعهدی دارد؟

آیا پیمانکار می تواند به بهانه جهل و ناآگاهی نسبت به قسمتی از مدارک فنی مبنا، مطالبه ادعایی نماید؟

اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC - بخش اول​

موضوع: اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC

 

21 آذر 1400

 

مجموعه اسنادی که بیانگر و ملاک فرضیات طراحی و مشخص کننده استانداردها و آیین نامه و قوانینی است که بایستی عملیات طراحی و اجرا بر اساس آنها انجام شود. این اسناد بایستی توسط کارفرما به پیمانکار تحویل گردند.

 

بر اساس بند 1 ماده 18 شرایط عمومی پیمان نشریه 5490، اسناد فنی مبنا از 5 قسمت تشکیل می شوند:

1. کدها و استانداردها: به مجموعه آیین نامه ها و استانداردهایی اطلاق می شود که ملاک صحت سنجی عملیات طراحی و اجرایی در تعهد پیمانکار قلمداد می گردند.

2. مبانی طراحی: هر پروژه ای بایستی دارای یک برنامه فیزیکی و مشخصاتی باشد که ملاک و پایه کلیه عملیات طراحی خواهد بود. در این قسمت بطور کامل کارفرما پیش فرض هایی را اعلام می دارد تا بر اساس آن مهندسین طراح در زیر مجموعه پیمانکار اقدام به تنظیم و تهیه ساختارهای طراحی و پروسه های تولید و محصولات نهایی نمایند.

3. مشخصات فنی: معرف مشخصات فنی و تکنیکی متریال و تجهیزات مورد استفاده در پروژه و از آن مهمتر مشخصات محصول و یا خدمات نهایی است که در تعهد پیمانکار می باشد.

4. نقشه ها و سایر اسناد فنی: ممکن است کارفرما اقدام به تهیه اسناد و طراحی هایی در ارتباط با پروژه توسط اشخاص ثالث قبل از اقدام به واگذاری قرارداد به پیمانکار کرده باشد و در این قسمت کلیه اسناد منضم می گردد.

5. فهرست برنامه های کامپیوتری مورد نظر کارفرما: مجموعه ای از فرمت برنامه های کامپیوتری مورد قبول کارفرما را در بر می گیرد که پیمانکار برای طراحی، تهیه گزارش و یا ترسیم انواع نقشه ها و آنالیز محاسبات بایستی مورد استفاده قرار دهد.

اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC - بخش دوم

موضوع: اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC

 

23 آذر 1400

 

بر اساس بند 26 ماده 1 شرایط عمومی پیمان، مدارک تسلیمی، که اصطلاحاً آن را Submittals می نامیم، عبارتند از هرگونه نقشه، مشخصات و مدارک تهیه شده توسط پیمانکار، از قبیل گزارشات هفتگی و روزانه و پیشرفت کار و نقشه کارگاهی و برنامه ریزی دوره ای که در طول مدت پیمان تحویل کارفرما می شود.

موضوع: اسناد فنی مبنا و مدارک تسلیمی پیمانکار به عنوان یکی از اجزای قرارداد EPC

24 آذر 1400

اگر به عنوان یک پیمانکار قرارداد EPC را امضاء کردید، باید موارد ویژه ای را در مورد اسناد و مدارک پیمان که در تعهد دارید، بدانید.

در مقام مدیر فنی مجموعه پیمانکاری، لطفاً این ده فرمان را به خاطر سپرده و بطور مرتب انجام آن توسط پرسنل خود را رصد و مونیتور کنید.

فرمان اول: به مانند عملیات اجرایی در قرارداد های PC، تأخیر در تنظیم مدارک و مستندات در تعهد نیز برای شما حاوی جریمه خواهد بود. بنابراین ساختار کنترل پروژه بایستی به طبقه بندی و ارائه زمان برای تمامی این مدارک اقدام نماید.

فرمان دوم: این اسناد که به Submittals معروف هستند، شامل کلیه موارد مربوط به طراحی، اجرا، زمان بندی و حتی مالی می شوند؛ یعنی هرگونه مستندی که بایستی به تأیید کارفرما یا مهندس مشاور برسد را در بر می گیرند.

فرمان سوم: کارفرما نیز در نقطه مقابل دارای محدوده زمانی برای رسیدگی و تأیید مدارک و مستندات می باشد و در صورت تأخیر در یک محدوده زمانی، آن مدارک تأیید شده محسوب می شوند.

فرمان چهارم: پیمانکار به هیچ عنوان حق شروع عملیات اجرایی را ندارد، مگر اسناد و مدارک طراحی مربوط به آن قسمت به تأیید کارفرما رسیده باشد.

فرمان پنجم: اگر در قرارداد قسمتی از طراحی بر دوش کارفرما باشد، بایستی این موارد در برنامه زمان بندی دیده شود و در صورت تأخیر به منزله نوعی تعلیق آن قسمت دیده شده و قابل ادعا توسط پیمانکار است.

فرمان ششم: پیمانکار تأیید می کند که با مطالعه کلیه مدارک و اسناد، اقدام به شرکت در مناقصه کرده و هیچ ابهامی وجود ندارد که بتواند در قیمت او تاثیر بگذارد. این جمله را به عنوان اقرارنامه در زمان برگزاری مناقصه می نامیم و بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

فرمان هفتم: کارفرما در قبال کلیه اسناد و مدارک فنی مبنا که در اختیار پیمانکار قرار می دهد، مسئول است و در صورت اثبات اشتباه در آن، قابلیت ادعا برای پیمانکار وجود دارد. ولی یادمان باشد این موضوع شامل نقص در مدارک که قابل کنترل در زمان برگزاری مناقصه بوده، نمی باشد.

فرمان هشتم: در نقطه مقابل پیمانکار متعهد به اخذ استعلام از کارفرما جهت تکمیل مدارک در مرحله مناقصه و یا قبل از شروع عملیات طراحی و اجرا می باشد. این موضوع یا باید کتباً اعلام شود و یا باید در جلسه ابتدای پروژه با عنوان Kickoff Meeting صورتجلسه گردد.

فرمان نهم: پیمانکار بایستی در ابتدای پروژه با کارفرمای خود، کلیه افراد مسئول تأیید مدارک طراحی را ببندد و پروسه مکاتبات أخذ تأیید را مشخص نموده و صورتجلسه نماید.

فرمان دهم: حتی در صورت تأیید مدارک و مستندات ارسالی، در هر زمانی پیمانکار مسئول رفع نواقص موجود در این اسناد است و نهایتاً در زمان اتمام پروژه موظف به ارائه یک نسخه کامل از این مستندات می باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=7957
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 20 تا 24 آذر 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.