0
0

مجله هفتگی 20 تا 24 شهریور 1400

307 بازدید

مجله هفتگی 20 تا 24 شهریور 1400

ضمانت نامه/قواعد نگارش قراردادی/ضمانت نامه حسن انجام کار

آیا پیمانکار می تواند از ضبط ضمانت نامه ها توسط کارفرما جلوگیری کند؟

موضوع: ضمانت نامه

 

20 شهریور 1400

 

داستان کارگاهی

 

جلسه ای در دفتر مرکزی شرکت پیمانکار تشکیل شده و مدیرعامل، آقای صریح القلم، آقای علی نژاد، سرپرست کارگاه و خانم بهزادفر، وکیل شرکت رو برای یک مسئله ضروری دعوت کرده. 

مهندس صریح القلم یکی از مهندس های قدیمی و خوش پوشه که ادبیات کلامش همیشه مورد تحسین اطرافیان و کارمندانش هست و یکجورهایی به خاطر اخلاق خاصش  همه می پرستندش.

 

دوست داره همیشه در جلسات خودش برای مهمان هاش قهوه و یا چایی سرو کنه و این کار رو نشانه محبت و احترام می دونه. امروز هم مثل همیشه وقتی قهوه رو جلوی مهموناش گذاشت پشت میزش نشست و شروع به صحبت کرد:

"سرکار خانم بهزادفر، اجازه بدهید بروم سر اصل مطلب. بواسطه اختلافات بالایی که با کارفرما ایجاد شده و حجم عمده اون هم خارج از قصور دوستان من در پروژه است، کارفرما میخواهد به بهانه های واهی اقدام به فسخ پیمان و ضبط ضمانت نامه های شرکت بکنه. به نظر میاد که دوستان ما در بدنه کارفرمایی به فرار رو به جلو علاقمند هستند و من هم اصلا دوست ندارم در برابر این قانون شکنی واضح، نرمش قهرمانانه انجام بدهم. به آقای حسنی، مدیر پروژه کارفرما، هم گفتم تا انتهای خط با شما حرکت می کنم."

 

آقای علی نژاد برای اینکه فضا رو بیشتر برای خانم بهزادفر روشن کنه، با کسب اجازه از مهندس صریح القلم رشته کلام رو بدست میگیره و میگه:

"متأسفانه دوستان به دلیل عجله ای که در اعلام فسخ دارند، مراتب اداری رو رعایت نکرده اند و در ضمن هیچ کدام از دلایلی که در نامه فسخ ذکر کردند صحیح نیست و ایراد اساسی داره."

 

خانم بهزاد فر از اون دسته وکلایی هست که بطور تخصصی در زمینه دعاوی پیمانکاران و کارفرمایان فعالیت می کنه و معمولا عادت داره با دقت بالا موضوع رو بشنوه و بعد از آنالیز کوتاهی در ذهن، یک پلان دقیق برای پرونده بریزه.

"جناب مهندس صریح القلم و جناب مهندس علی نژاد، با فرض اینکه ادعای شما درست باشه، این فسخ هم از بُعد شکلی و هم از بُعد ماهوی ایراد داره و به راحتی میشه حکم ابطال فسخ رو از دادگاه گرفت. ولی ممکنه شما نگران ضبط ضمان نامه های بانکی باشید که برای این موضوع دو راه حل وجود داره. اول، گرفتن دستور موقت بابت توقف ضبط ضمانت نامه و دوم، ارائه دادخواست برای دریافت کلیه هزینه های بانکی بعد از ابطال فسخ پیمان."

 

آقای صریح القلم در حال بلند شدن از پشت صندلی میگه:

"بانو، اینطوری من تمام اعتبارم رو نزد بانکی که حداقل سی ساله دارم باهاش کار می کنم از دست می دهم! دیگه چه فایده ای داره که بعداً جریمه و هزینه هاش رو دریافت کنم؟! خیلی علاقمندم با حالت اول بیشتر آشنا بشم و احتمال قبولش رو از طرف دادگاه بدونم."

موضوع: ضمانت نامه

 

21 شهریور 1400

 

در ابتدا بدانیم اگر که کارفرما، بدون رعایت اصول قراردادی، اقدام به ضبط ضمانت نامه بکند، محکوم به جبران خسارت و پرداخت اجرت المثل خواهد شد. ضمناً، اگر کارفرما دولتی باشد، بر اساس ماده 600 قانون مجازات اسلامی، مجازات کیفری نیز برای او به همراه خواهد داشت.

 

"هر یک از مسئولین دولتی و مستخدمین و مأمورینی که مأمور تشخیص یا تعیین یا محاسبه یا وصول وجه یا مالی به نفع دولت است، بر‌خلاف قانونی یا زیاده بر مقررات قانونی اقدام و وجه یا مالی اخذ یا امر به أخذ آن نماید، به حبس از دو ماه تا یک سال محکوم خواهد شد."

 

در نقطه مقابل، پیمانکار تحت شرایط خاصی می تواند دستور توقف ضبط ضمانت نامه را از دادگاه درخواست کند.

1- تأیید خواسته پیمانکار منوط به تشخیص فوری بودن موضوع از طرف دادگاه و تأیید رئیس حوزه قضایی خواهد بود.

2- ارائه تأمین نزد دادگاه به میزان بین 10 تا 20 درصد مبلغ ضمانت‌نامه بانکی در صندوق دادگستری

3- ارائه دادخواست با فاصله زمانی حداکثر بیست روز از زمان دستور توقف باید از طرف پیمانکار صورت پذیرد.

 

به کارفرمایان توصیه می شود با بررسی همه جانبه حقوقی ضبط ضمانت نامه، اقدام به این عمل نمایند.

و به پیمانکاران نیز توصیه می شود با بررسی همه جانبه موضوع در زمان ضبط ضمانت نامه بعد از ابلاغ فسخ پیمان، پلان برخورد با آن را طرح ریزی کنند. ابزاری که در این صفحه با شما به اشتراک می گذاریم، باید با مشورت وکیل و کارشناس حقوقی مورد استفاده قرار گیرد.

موضوع: قواعد نگارش قراردادی 

 

22 شهریور 1400

 

یک قرارداد از سه قسمت تشکیل شده است:

1- اصول ذاتی قرارداد

2- اصول فیزیکی قرارداد

3- شروط تبعی قرارداد

 

1- اصول ذاتی قرارداد:

اصولی که بدنه اصلی یک قرارداد را تشکیل می دهند و نبود هریک باعث ناقص شدن قرارداد و در مواردی موجب عدم نفوذ و یا ابطال قرارداد می شود. این موارد را می شود به ترتیب زیر برشمرد:

1- مشخصات طرفین قرارداد

2- موضوع قرارداد

3- مبلغ قرارداد

4- زمان قرارداد

5- لیست اسناد و مدارک پیمان

این موارد تشکیل دهنده مهمترین سند پیمان، به نام موافقتنامه می باشند.

 

2- اصول فیزیکی قرارداد:

اصولی که جسم و بدنه قرارداد را تشکیل می‌دهند و وقوع آن‌ها باعث تجسم اصول ذاتی قرارداد شده ولی عدم حضور آن‌ها باعث بطلان یا عدم نفوذ قرارداد نخواهد شد.

 

3- شروط تبعی:

شروط و الزاماتی که به تبع حیات قرارداد، دارای حیات می‌باشند و با حذف و بطلان قرارداد، این شروط نیز ساقط می‌شوند. در این شروط و الزامات، انواع ریسک‌ها شناسایی می‌شوند و نقشه‌های برخورد با آن مندرج می‌گردند.

 

اصول فیزیکی و شرایط تبعی یک قرارداد، در شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان قرار می گیرد.

 

به طور کلی شرایط عمومی و خصوصی پیمان از 5 بخش اصلی تشکیل می شود:

1- تعاریف و مفاهیم

2- تأییدات و تعهدات پیمانکار

3- تعهدات و اختیارات کارفرما

4- نحوه تهاتر تعهدات طرفین

5- شناسایی ریسک‌ها و پلان رویارویی

 

شرایط عمومی پیمان مشتمل بر مواردی است که در کلیه پروژه هایی که در محدوده بخشنامه ابلاغی هستند، مشترک می باشند. ولی در مواردی برای یک پروژه خاص، باید موضوع خاصی را در قرارداد گنجاند که حقوق کارفرما و یا پیمانکار به درستی در قرارداد درج گردد. در این حالت، این مسائل در سندی با عنوان شرایط خصوصی پیمان درج می شوند.

آیا کارفرما ملزم به آزادسازی مبالغ حسن انجام کار پیمانکار در قبال ضمانت نامه معتبر می باید؟

موضوع: ضمانت نامه حسن انجام کار

 

23 شهریور 1400

 

داستان کارگاهی 

 

آقای مهندس صریح القلم، مدیرعامل شرکت پیمانکاری، عادت دارد هر یکشنبه، رأس ساعت 8، به پروژهای تحت سرپرستی علی نژاد سرکشی کند و از نزدیک به بررسی پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه بپردازد.

نیروهای قدیمی مشغول در پروژه، هیچ وقت روز یکشنبه مرخصی نمی گیرند، چون ملاقات و هم صحبتی با صریح القلم رو با هیچ چیز عوض نمی کنند.

جنتلمن داستان ما در لحظه ورود کلاه ایمنی رو به سر و کاور مخصوص کارگاه رو به تن میکنه. در عین تواضع از رئیس حراست میخواهد که به مهندس علی نژاد زنگ بزنه که اگر ایشان اجازه بدهد، وارد کارگاه ایشان بشود.

 

علی نژاد همیشه به صریح القلم میگه که جناب مهندس من رو شرمنده می کنید ولی با این جواب تکراری او روبرو میشه:

"پسرم، رئیس کارگاه، صاحب کارگاه هست و حتی من این حق رو ندارم بدون اجازه ایشون در مایملکش قدم از قم بردارم."

 

همینطور که در محیط کارگاه  قدم می زنند، صریح القلم به سمت علی نژاد بر میگرده و میگه:

"ماه پر چالشی رو در پیش رو دارید. اینجاست که باید نشون بدید می توانید از منحنی برنامه ای سبقت بگیرید."

 

علی نژاد که در حال پیج دستگاه آلیماک برای بردن مهندس به طبقات بالایی پروژه است، با احترام خاصی به سمت مهندس برمیگرده و میگه:

"حتماً جناب مهندس. خیالتان راحت ولی بابت یک موضوع نگرانم و اون اینکه ماه قبل حجم عمده ای از نقدینگی حاصل شده از صورت وضعیت، صرف پیش پرداخت بابت انعقاد قرارداد پنجره های UPVC و نمای شیشه ای ضلع جنوبی پروژه شده."

 

در حالیکه برگه های دفترچه یادداشتش رو ورق می زنه، اینطور ادامه میده:

"متأسفانه پرداخت های پیمانکاران مجموعه با تأخیر روبرو میشه و می دونم این مخالف سیاست حضرتعالی است. آیا امکان تزریق از سایر پروژه ها، البته فقط این ماه، وجود داره؟"

 

صریح القلم با مهربانی دستش رو بر روی شونه علی نژاد می گذاره و میگه:

"این رو هم می دونید که یکی از سیاست های دیگه شرکت دقیقاً همینه که هر پروژه از محل درآمد خودش تزریق بشه."

 

علی نژاد بر می گرده و نگاهی به صورت صریح القلم می اندازه. در عمق چشمهاش یک "پس من چه غلطی بکنم؟!" خاصی وجود داره.

 

صریح القلم برای تلطیف جو میگه:

"عزیزم، این آلیماک شما کی میرسه؟!  آدم تصور می کنه داره طبقات برج شانگهای رو طی می کنه. در ضمن نگران نباش! یک نامه به کارفرما بزن و درخواست آزادسازی مبالغ حسن انجام کار رو بکن. من هم به بچه های اداری گفتم که تضمین بانکیش رو آماده کنند."

 

علی نژاد که کورسوی امیدی برایش روشن شده میگه:

"ممنونم، ولی اگر دوستان مخالفت کنند چی؟"

 

صریح القلم در جوابش میگه:

"فکر نکنم. اولاً، نقدینگی کافی در بدنه کارفرما وجود داره، در ثانی، عدم آزادسازی براشون عواقب بدی داره. هم می تونیم از بُعد زمانی تأخیراتمون رو مجاز کنیم و هم برای بدنه دولتی دردسرهای انتظامی و حتی کیفری داره."

مجله هفتگی 20 تا 24 شهریور 1400

موضوع: ضمانت نامه حسن انجام کار

 

24 شهریور 1400

 

ضمانت نامه حسن انجام کار چیست؟

از مبلغ هر پرداخت به پيمانكار، معادل 10 درصد به‌عنوان تضمين حسن انجام كار كسر و در حساب سپرده نزد كارفرما نگه‌داري مي‌شود. 

ولیکن بر اساس آیین نامه تضمین معاملات دولتی، پیمانکار می تواند آزاد سازی این مبالغ کسر شده را در قبال ارائه ضمانت نامه های معتبر از کارفرما مطالبه کند.

اما اگر کارفرما به خواسته پیمانکار توجه نکند و این مبالغ را به او نپردازد، چه عواقبی برای او متصور خواهد بود:

بر اساس استفساریه سازمان برنامه و بودجه، تأخیر در پرداخت مبالغ حسن انجام کار در قبال ارائه ضمانت نامه، پیمانکار را محق به موجه نمودن تأخیرات در مدت زمانی می کند که این پرداخت با تأخیر روبرو بوده است.

 

از بُعدی دیگر، این مال در قانون به عنوان ودیعه شناسایی می شود و تأخیر در عودت مال ودیعه، ایجاد کننده حقوقی برای پیمانکار است که از آن جمله تأخیر تأدیه را می توان نام برد. یعنی به ازای هر روز تأخیر در پرداخت، کارفرما بایستی جریمه ای معادل نرخ تورمی را در وجه پیمانکار پرداخت کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6667
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 20 تا 24 شهریور 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.