0
0

مجله هفتگی 23 تا 24 مرداد 1400

354 بازدید

مجله هفتگی 23 تا 27 مرداد 1400

اختیارات و وظایف مهندس مشاور/

قواعد نگارش قراردادی/

پیمانکار جزء/

آیا کلیه دستورات مشاور و یا ناظر مقیم بایستی توسط پیمانکار مورد اجرا قرار گیرد؟

موضوع: اختیارات و وظایف مهندس مشاور

23 مرداد 1400

داستان کارگاهی

آقای کاظمی، سرپرست نظارت، عادت داره هر روز بین ساعت 10 تا 11 صبح به همراه تیمش از مراحل اجرایی سایت بازدید داشته باشه و در طول بازدید هم از تک تک افراد تیمش گزارش های لازم رو می گیره.

 

در حالیکه افراد تیم نظارت سوار آلیماک می شدند تا به طبقه 6 و محل اجرای اتاق های هواساز بروند، کاظمی رو به محمدی، ناظر معماری میگه:

" آقای مهندس، قرار بود جانمایی اتاق هواساز عوض بشه. به همین خاطر هم دستور توقف نازک کاری اتاق های هواساز ساخته شده رو به پیمانکار دادیم."

 

محمدی از اون دسته مهندس های دقیق ولی کُند هست که تا یک دستور رو به مرحله اجرا در بیاره، تمام اجداد کاظمی رو جلوی چشمانش میاره. موقعی که این سؤال از طرف کاظمی مطرح شد به کنج آلیماک تکیه زده بود و با شنيدن صدای سرناظر بدن تُپُلش رو از بدنه آسانسور کارگاهی جدا می کنه و چند قدم به سمت کاظمی نزدیک می شه.

 

تا میخواد جواب بده، آلیماک در تراز طبقه 6 متوقف میشه و اپراتور برای خروج مهندسین درب رو براشون باز می کنه.

 

مهندس کاظمی که شاکی از این همه لَختی زیردستش شده بود به مزاح میگه:

"عزیز من اصلاً عجله نکن! حتماً سال دیگه تو همچین موقعیتی جوابش رو به من بگو."

 

محمدی هم یک مقدار خودش رو جمع و جور میکنه و میگه:

"عذر میخوام جناب مهندس، خدمتتون عرض کنم که پلان تغییرات رو کشیدم و کاملاٌ برای دفتر فنی پیمانکار توجیه هم کردم. سرپرست دفتر فنی پیمانکار، مهندس بابکی، گفتند که باید بصورت مکتوب به ما ابلاغ بشه."

 

کاظمی و محمدی و بقیه اعضای گروه نظارت در حال قدم زدن در راهروی طبقه شش بودند که متوجه میشن علی نژاد، رئیس کارگاه پیمانکار، به همراه بابکی در حال بازدید از پروژه هستند. کاظمی هم بدون توجه به دیسیپلین های معمول پروژه و برای باز کردن بحث بصورت مزاح، علی نژاد رو خطاب قرار میده و میگه:

"آقای مهندس، سلام این گروه نظارت رو پذیرا باشید .احساس می کنم باز گروه اجراتون یک اشتباهی کرده و شما در حال پیدا کردن یک راه حل اساسی برای لاپوشونی اون هستید."

 

علی نژاد که اصولا اهل کم آوردن نیست به سمت کاظمی میاد و دست روی شانه ش می گذاره و میگه:

"نه! اتفاقاً داشتیم در مورد گاف های دستگاه نظارت و عدم هماهنگیشون با مهندس مشاور غیبت می کردیم. خداوکیلی حلالمون کنید."

 

وقتی چشم های بهت زده کاظمی رو می بینه به حرفش ادامه میده:

"آقای مهندس، کجای سیستم به مهندس ناظر اجازه ابلاغ تغییر در پروژه اونهم با بار مالی دادند؟! دوستان شما، مثلاً همین آقای محمدی میگه اتاق های هواساز فعلی رو تخریب کنید چون جانمایی اونها عوض شده."

 

کاظمی برای اینکه جلوی همکاراش کم نیاره میگه:

" نگران نباش برادر. نامه این موضوع تا عصر روی میزتون هست، شما ابلاغ شده حساب کنید."

 

ولی علی نژاد دست بردار از این رقیب همیشگیش نیست و میخواد تیر خلاص رو هم به سرپرست نظارت بزنه:

"آقا اصلاً ابلاغ مالی در محدوده اختیارات مهندس ناظر و حضرتعالی نیست و مهندی مشاور باید ابلاغ کنه. در ثانی در ابتدا باید بررسی بشه این افزایش رقم چه درصدی از مبلغ پیمان هست و آیا شامل قیمت جدید میشه… که اون موقع در اختیار مهندس مشاور هم نیست."

 

سؤال: به نظر شما آیا نظر علی نژاد در مورد محدوده اختیارات مهندس ناظر درست هست؟

جواب: بلی

مجله هفتگی 23 تا 27 مرداد 1400

موضوع: اختیارات و وظایف مهندس مشاور

 

24 مرداد 144

 

مهندس مشاور نقش وکیل یا نماینده کارفرما را بر عهده دارد ولی هر وکیلی باید در حدود اختیارات خود عمل کند و در صورت عمل خارج از این حوزه، مسئولیتی بر دوش کارفرما در قبال پیمانکار وجود ندارد به شرط آنکه صراحتاً این محدوده از اختیارات به پیمانکار ابلاغ شود.

 

مجموعه وظایف و اختیارات مهندس مشاور در 3 نشریه مشخص شده است:

1- نشریه 4311 یا همان شرایط عمومی پیمان حاکم بر روابط کارفرما و پیمانکار ماده 32 و 33

2- موافقت‌نامه و شرایط عمومی همسان قراردادهای خدمات مشاوره با شماره2460/54-842/105 مورخ 1379/04/29 (نشریه4318)

3- بخش‌نامه 977/54-1295/102 مورخ 1379/03/11 با عنوان شرح عمومی خدمات مشاوره در دوره ساخت و تحویل برای طرح‌های غیر صنعتی
(نشریه 3327)

 

مهندس ناظر نماینده مقیم مهندس مشاور در کارگاه می باشد که شرح وظایف و اختیارات او در ماده 33 نشریه 4311 برای قراردادهای PC مشخص و اعلام شده است.

 

یادمان باشد دستورات مهندس مشاور و نماینده او به سه دسته تقسیم می شود که تبعیت پیمانکار در مقابل این دستورات متفاوت می باشد:

دسته اول: دستوراتی که با صراحت در قرارداد بین پیمانکار و کارفرما یا مدارک پیوست آن، در محدوده وظایف و اختیارات مهندس مشاور قرار گرفته است و بایستی مورد اطاعت پیمانکار قرار گیرد.

 

دسته دوم: ولیکن دسته ای از دستورات می باشد که حتما بایستی در ابتدا مورد تأیید کارفرما قرار گیرد. در این حالت مهندس مشاور موظف به ارسال نامه به کارفرما و استعلام از او خواهد بود و حتما بایستی پیمانکار را به عنوان مطلع، آگاه از ارسال این استعلام نماید. این دسته از دستورات بایستی تنها در زمان تأیید از طرف کارفرما به مرحله اجرا توسط پیمانکار درآید. در غیر اینصورت تمامی عواقب موضوع بر دوش پیمانکار خواهد بود.

 

دسته سوم: شامل مواردی است که مهندس مشاور حق هیچ گونه دخالتی را نخواهد داشت و بهتر آن است که این بایدها و نبایدها در قرارداد کارفرما و مشاور درج گردد و یک نسخه، جهت اطلاع پیمانکار در اختیار او قرار گیرد.

موضوع: قواعد نگارش قراردادی

 

25 مرداد 1400

 

یک قرارداد از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

جزء اول: «اصول ذاتی قرارداد» که عامل حیاتی هر قرارداد است و به‌عنوان ماهیت هر قرارداد شناخته می‌شود و در صورت نبودِ آن‌ها در قرارداد، عملاً ماهیت قرارداد زیر سؤال می رود.

 

بستر قرار گیری این جزء از قرارداد، موافقتنامه می باشد که از 5 قسمت اصلی تشکیل شده است.

1- مشخص کردن طرفین معامله

2- مشخص کردن موضوع قرارداد

3- تعیین زمان قرارداد

4- تعیین مبلغ قرارداد

5- تعیین اسناد و مدارک پیمان

 

جزء دوم: «اصول فیزیکی قرارداد» که نقش جسم و بدنه قرارداد را دارد و برای قرارداد چارچوب ایجاد کرده و به‌عنوان پشتیبان اصول ذاتی عمل می‌کند.

 

جزء سوم: «شروط تبعی قرارداد» که معرف جزئیاتی در قراردادهاست که ریسک‌ها و پلان‌های مرتبط با آن‌ها عموماً از این طریق قابل اشاره و مدیریت خواهد بود.

 

بستر قرارگیری جزء دوم و سوم، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان است و در 5 بخش اصلی در قرارداد مندرج می گردد.

1- تعاریف و مفاهیم

2- تأییدات و تعهدات پیمانکار

3- تعهدات و اختیارات کارفرما

4- نحوه تهاتر تعهدات طرفین

5- شناسایی ریسک‌ها و پلان رویارویی

 

اصلاً عجله نکنید! مفاهیم اعلام شده را باحوصله و به تفصیل با شما به اشتراک می گذاریم. اما در این قسمت می خواهیم در مورد قواعد حاکم بر قرارداد ها صحبت کنیم. قواعدی که بسته به شرایط نمی توانیم از آنها تخطی کنیم.

 

قواعد محیط بر قرارداد:

کلیۀ قواعدی که در هر قرارداد (چه خصوصی و چه دولتی) بایستی توسط طرفین در قرارداد گنجانده شود تا نفوذ یا جاری بودن قرارداد زیر سؤال نرود و یا موجب ادعای هیچ یک از طرفین قرارداد نباشد. این قواعد بالادستی در قراردادها که اصطلاحاً "قانون" نامیده می‌شوند، مبتنی بر بستر محیطی است که قرارداد در آن تعریف شده است، نظیر انواع قوانین مملکتی و حکومتی.

 

قواعد محاط در قرارداد:

قواعدی که دو طرف به تفاهم می‌رسند در جهت نیل به اهداف مندرج در قرارداد، به آن پایبند باشند و البته این قواعد نباید قوانین محیطی را نقض کنند.

آیا پیمانکار برای استفاده از پیمانکاران جزء بایستی از کارفرما یا مشاور تاییدیه أخذ نماید؟

موضوع: پیمانکار جزء

 

26 مرداد 1400

 

داستان کارگاهی

 

یکی از جلسات ماهانه ای که مهندس حسنی، مدیر پروژه کارفرما، همیشه اصرار به برگزاری اون داره، جلسه بررسی و کنترل منابع انسانی ارکان اجرایی پروژه است. این گزارش توسط خانم نصیری، نماینده مدیر طرح، در جلسه قرائت میشه و تمام طرفین درگیر، اظهار نظر می کنند.

 

در این جلسه معمولاً علاوه بر حسنی و نصیری، علی نژآد، رئیس کارگاه پیمانکار و کاظمی، سرپرست نظارت و خانم پدیدار، مسئول کنترل پروژه کارفرما نیز حضور دارند.

 

بعد از اعلام نفرات و منابع انسانی در پروژه در ماه گذشته، آقای حسنی رو به خانم پدیدار میگه:

"بر اساس برنامه زمانی و هیستوگرام نیروی انسانی، ما باید در این ماه 540 نفر روز داشته باشیم. ولی طبق این گزارش 130 نفر روز کم هست. کدام جبهه باید شروع به کار می کرده؟"

 

خانم مهندس پدیدار کاغذ مربوط به عملیات زمانی رو با احترام به سمت حسنی می گیره و میگه:

" جناب مهندس از 15 ماه پیش باید قرارداد پیمانکار جزء نما بسته و ایشان در دو جبهه شمالی و جنوبی مشغول فعالیت می شده، ولی تا کنون این قضیه نهایی نشده است."

 

آقای علی نژاد که احساس می کنه انگشت اتهام حسنی داره به سمتش نشانه میره، میخواد پیش دستی کنه و توضیح بده که  آقای حسنی رو به کاظمی میگه:

"معمولا نظارت و مدیر طرح، مسئول انطباق فعالیت های پیمانکار با برنامه زمانی هستند. توضیح شما چیه؟"

 

آقای کاظمی که بر خلاف همیشه اثری از مزاح در صورت و کلامش مشاهده نمیشه، صداش رو کمی صاف می کنه و میگه:

"آقای مهندس نزدیک یک ماه با آقای علی نژاد بر سر انتخاب پیمانکار جزء دردسر داشتیم. متأسفانه ایشان اکیپ هایی را معرفی نمی کردند که دارای صلاحیت انجام عملیات باشند…"

 

علی نژاد که از نوع گفتار کاظمی شاکی میشه و در آن واحد کلامش رو قطع می کنه و میگه:

"آقایان و خانمها، من نمی دونم ملاک های این آقا چیست ولی فکر می کنم حتما پیمانکار خاصی رو مد نظر دارند تا به پروژه وارد بشه."

 

حسنی به جهت طرفداری از کاظمی و بستن این قائله کلام  رو دست می گیره و میگه:

"آقایان، آقایان! خواهش می کنم این مذاکرات پینگ پنگی رو رها کنید. در ضمن آقای علی نژاد، مگر در شرایط خصوصی پیمان این حق به مهندس مشاور و کارفرما داده نشده که تأیید صلاحیت پیمانکار جزء را داشته باشند؟ من از خانم نصیری می خوام در این موضوع دخالت و با تعیین معیارهای مشخص در رزومه شرکتهای معرفی شده، در این انتخاب به دوستان کمک کنند. در ضمن ملاک ما، معرفی پیمانکار جزء از جانب پیمانکار اصلی هست."

 

خانم نصیری هم برای اینکه بحث رو ببنده  میگه:

"حتما آقای مهندس و البته در متن قرارداد منعقد شده بین طرفین، آقای علی نژاد بایستی سه نکته رو ثبت کنند…

1- اعلام اینکه قرارداد جزئی از قرارداد اصلی با کارفرما می باشه و ذکر شماره این قرارداد

2- اعلام مجموعه نظارت به عنوان مرجع فنی

3- اعلام کارفرما به عنوان داور در صورت بروز اختلافات"

 

سؤال: به نظر شما آیا نکات اعلام شده توسط خانم نصیری تماماً درست می باشند؟

جواب: بلی

موضوع: پیمانکار جزء

27 مرداد 1400

سؤال مهمی که همیشه ذهن پیمانکار را به خود مشغول می کند:
"آیا پیمانکار برای استفاده از پیمانکاران جزء، بایستی از کارفرما و یا مشاور تأییدیه اخذ نماید؟"

 

برای جواب به این سوال باید به مفاد قرارداد منعقده با کارفرما نگاه کنیم. بطور مثال اگر قرارداد بر اساس نشریه 4311 یا همان شرایط عمومی و خصوصی معمول جامعه بسته شده باشد، باید به سراغ ماده 24 شرایط خصوصی پیمان برویم.

اگر در این ماده این موضوع به صراحت اشاره شده باشد، پیمانکار باید از کارفرما برای عقد قرارداد با هر پیمانکار دیگری مجوز بگیرد. در غیر اینصورت پیمانکار هیچ الزامی برای کسب مجوز ندارد.

 

بر اساس بند "ب" ماده 24 شرایط عمومی پیمان بایستی 5 نکته را لحاظ کنیم:

1- پيمانكار مي‌تواند به منظور تسهيل و تسريع در اجراي قسمت يا قسمت‌هايي از عمليات موضوع پيمان، پيمان‌هايي با پيمانكاران جزء ببند، مشروط بر آنكه آنان را از واگذاري كار به ديگران منع كند.

2- در صورتي كه در اسناد و مدارك پيمان، كارفرما، لزوم تأیید صلاحيت پيمانكاران جزء را پيش‌بيني كرده باشد، پيمانكار موظف است كه تائيد كارفرما را در اين مورد تحصيل نمايد.

3- پيمانكار مسئول تمام عملياتي است كه توسط پيمانكاران جزء يا كاركنانِ آن‌ها انجام مي‌شود.

4- در پيمان‌های بين پيمانكار و پيمانكار جزء بايد نوشته شود كه در صورت بروز اختلاف بين آن‌ها، كارفرما حق دارد در صورتي كه مقتضي بداند، به مورد اختلاف رسيدگي نماید. پيمانكار و پيمانكار جزء نيز مي‌پذيرند كه نظر كارفرما در اين مورد قطعي است و تعهد مي‌كنند كه الزاماً آن را اجرا نمايند.

5- کارفرما حق پرداخت بدهکاری پیمانکار اصلی در وجه پیمانکار جزء را در صورت اثبات این بدهکاری خواهد داشت و پیمانکار اصلی حق هیچ گونه اعتراضی را ندارد.

 

شما کارفرمای عزیز، برای مدیریت روابط بین پیمانکار اصلی و پیمانکاران جزء در شرایط غیر قابل پیش بینی، باید توجه داشته باشید که در قرارداد اصلی با پیمانکار، او را به درج 4 مورد در عقد قرارداد با پیمانکار جزء ملزم کنید.

 

1- بدون اجازه و هماهنگی با کارفرما اقدام به انعقاد قرارداد با هیچ شخص ثالثی نکند زیرا که در زمان ختم پیمان، به این دلیل که کارفرما مسئولیت تعهدات پیمانکار نسبت به اشخاص ثالث را دارد، ممکن است موضوع مورد سوء استفاده پیمانکار قرار گیرد و قراردادهای سوری بسته شده برای کارفرما دردسر ساز شود.

2- بدون أخذ تأیید کیفی مهندس مشاور، پیمانکار حق عقد قرارداد با پیمانکار جزء را ندارد. درست است که مسئولیت کیفی عملیات انجام گرفته با پیمانکار اصلی است ولی شاید زمان و کیفیت از دست رفته قابل جبران نباشد.

3- درج کارفرما به عنوان مرجع فنی جهت بررسی ابهامات و مشلات فنی و کیفی بین پیمانکار اصلی و پیمانکار جزء

4- درج کارفرما به عنوان داور، برای حل کلیه اختلافات بین طرفین و اعلام اینکه رأی کارفرما فصل الخطاب می باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6446
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 23 تا 24 مرداد 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.