0
0

مجله هفتگی 27 تا 31 شهریور 1400

289 بازدید

مجله هفتگی 27 تا 31 شهریور

تحویل موقت/قواعد نگارش قراردادی/دوره تضمین

وضعیت پیمانکاری که آماده تحویل موقت پروژه است ولی به دلیل مسائلی که تأمین آن در تعهد کارفرماست امکان تحویل پروژه وجود ندارد، چگونه خواهد بود؟

موضوع: تحویل موقّت

 

27 شهریور 1400

 

داستان کارگاهی

 

آقای صریح القلم، مدیرعامل شرکت پیمانکاری، امروز هم به کارگاه تحت مدیریت علی نژاد سر زد. این بار دلیل بازدید بررسی پروژه نبود بلکه می خواست آقای حسنی، مدیرپروژه کارفرما را ملاقات کند. همانطور که به اتفاق علی نژاد در راهروی تجهیز کارگاه پروژه در حال حرکت به سمت دفتر مهندس حسنی بودند، با کلام آرام و شیوای همیشگی خودش علی نژاد رو مورد خطاب قرار داد:

"پروژه کاملا آماده تحویل موقت هست ولی دوستان ما در مهندس مشاور با گرفتن خط از کارفرما، از تأیید نامه تحویل موقت و درخواست تشکیل هیأت تحویل موقت پرهیز می کنند، امروز باید این مسئله را خاتمه بدیم."

 

علی نژاد در حالیکه کلاه ایمنی رو از سرش بر می داره، شروع به صحبت می کنه و میگه:

"مشکل اصلی تأیید احداث پست برق پروژه از طرف اداره برق منطقه ای هست. کارفرما امکان راه اندازی و بهره برداری از پروژه رو نداره و در ضمن بایستی عملیات اجرایی برق مربوط به این قسمت رو از قرارداد ما حذف کنه."

 

صریح القلم یک لحظه می ایسته و در حالیکه از زیر عینک به علی نژاد نگاه می کنه میگه:

"پسرم، یکی از کارهای کثیفی که معمولاً کارفرمایان دنبالش هستند اینه که هزینه های توقف پروژه رو از جیب کارفرما پرداخت کنند.

دو راه حل برای این دوستمون دارم. من هنوز هم مهندس حسنی رو فردی حرفه ای و اخلاق گرا می دونم. پس دور از منطق نیست که با راه حل های من موافقت کند.

اول درخواست تشکیل هیأتی با عضویت یک نفر از سازمان برنامه و بودجه و یک نماینده از کارفرما و یک نماینده از جانب ما برای تعیین تکلیف این موضوعی که هیچ قصوری به گردن ما نیست.

دوم اعلام زمان تعلیق سه ماهه پروژه برای تعیین تکلیف وضعیت پست برق هست. "

موضوع: تحویل موقّت

 

28 شهریور 1400

 

به طور کلی کارفرمایان علاقمند هستند زمان هایی که پروژه به دلیل بروز مشکلاتی متوقف می شود، با هزینه پیمانکاران نگهداری، حراست فیزیکی، پروژه را زنده نگه دارند. حالا اگر این موضوع باعث باقی ماندن قرارداد با همان قیمت های منعقده گردد چه بهتر. این موضوع بیشتر خود را در انتهای پروژه نشان می دهد زمانی که کارفرمایان قادر به تحویل پروژه به بهره بردار نیستند.

 

دلایل این مسئله را می توان به چهار گروه تقسیم بندی کرد:

1- انتقال زیرساخت‌های اولیه راه‌اندازی انرژی مانند آب، برق، گاز و… یا خطوط و منابع انتقال انرژی مانند نصب تأسیسات پست برق، پست فشار و لوله‌کشی آب و…

2- خرید و حمل و نصب تجهیزاتی که در تعهد کارفرما بوده و جزو الزامات برای امکان بهره‌برداری ساختمان یا پروژه است.

3- اخذ مجوزهای لازم از ارگان‌های ذیربط جهت امکان بهره‌برداری از ساختمان یا پروژه که جزو تعهدات کارفرماست.

4- وابستگی بهره‌برداری پروژه به قسمت‌هایی دیگر که در تعهد کارفرما و یا پیمانکاران دیگر یا اشخاص ثالث باشد.

 

در صورت عدم امکان تحویل موقت و یا بهره برداری در پروژه های دولتی مبتنی بر بودجه عمرانی، راه حلی مشخص وجود دارد:

زیرا که نحوه تحويل موقت و تحويل قطعي و آزاد كردن تضمين‌هاي پيمانكار با رعايت حقوق طرفين پيمان، طبق نظر هيأتي متشكل از نماينده سازمان برنامه و بودجه، نماينده كارفرما و نماينده پيمانكار می‌باشد و نظر اين هيأت قطعي و لازم‌ الاجراست.

 

ولی در سایر پروژه ها که چنین راه حلی در شرایط عمومی پیمان گنجانده نشده است، چه باید کرد:

1- امکان تعلیق پروژه در صورت وجود چشم‌انداز روشن نسبت به برطرف شدن موانع

2- اعلام خاتمه پیمان و البته ثبت صورت‌جلسه تحویل موقت با این فرض که پیمانکار متعهد به انجام کلیۀ تست‌ها و آزمایش‌های لازم بعد از برطرف شدن موانع به‌عنوان پانچ لیست در طول زمان تضمین می‌باشد.

3- اعلام خاتمه پیمان و تحویل قطعی قسمت هایی که اصولا تکمیل نگردیده و نیاز به عملیات اجرایی مازاد دارد

 

ولی اگر کارفرما به هیچ کدام از این موارد تن ندهد، پیمانکار چه کاری می تواند بکند:

ارائه دادخواست پیمانکار جهت ملزم کردن کارفرما به انجام تعهدات و در صورت عدم امکان، درخواست پیمانکار به اعلام فسخ از دادگاه.

مجله هفتگی 27 تا 31 شهریور

موضوع: قواعد نگارشی

 

29 شهریور 1400

 

معمولا هر شرایط عمومی پیمان در 5 بخش اصلی شکل گرفته است. این بخش ها را به تفکیک توضیح می دهیم.

 

1- تعاریف و مفاهیم:

در هر قرارداد، برای ایجاد یک زبان مشترک و پرهیز از برداشت های متفاوت، سعی می شود کلیه واژگان تعریف و توافق شود.

یادمان باشد در ساختار حقوقی در صورت برخورد با سکوت ،اولویت بندی به شرح زیر است:

1- قوانین آمره

2- قرارداد

3- عُرف

4- قوانین تکمیلی

 

قوانین آمره قوانینی است که تمام افراد جامعه بایستی از آن پیروی کنند و هیچ قراردادی نمی تواند آن را نقض کند، پس دارای اولویت بر تمام موارد دیگر است. یعنی اگر تکلیف موضوعی در آن مشخص شده، نمی توان متفاوت از آن تفاهمی بین طرفین قرارداد صورت گیرد.

قوانین تکمیلی به قوانینی گفته می شود که استفاده یا عدم استفاده از آن در قرارداد، بستگی به توافق طرفین دارد. بطور مثال، طرفین توافق می کنند از بخشنامه 5090 برای محاسبه تأخیرات مجاز پیمانکار استفاده کنند.

عُرْف به مجموعه عادات، رفتارها و باورهایی گفته می‌شود که صرفنظر از درستی یا نادرستی آن‌ها، از سوی افراد یک جامعه پذیرفته می‌شود.

با توجه به اولویت بندی گفته شده، قرارداد دارای اولویت بر عرف است، پس در یک قرارداد به منظور جلوگیری استفاده از کلمات متعارف که ممکن است سوء تعبیر را هم به همراه داشته باشد، از تعاریف واژگان و مفاهیم استفاده می کنیم.

 

2- تأییدات و تعهدات پیمانکار:

در این بخش شروط در زمان انجام تعهدات مشخص می‌گردد. به کلامی ‌دیگر، بایدها و نبایدهای پیمانکار مشخص می‌گردد.

یعنی پیمانکار تأیید می‌نماید که محدوده افعال و اعمال او در زمان انجام عملیات اجرایی منطبق بر محدودۀ مشخص‌شده در این قسمت است و خود را متعهد به رعایت این حدود و مرزها می‌داند. در یک کلام پیمانکار متعهد می‌گردد برای رسیدن به هدف، به هر وسیله‌ای دست نیازد و خطوط قرمز مشخص شده را رعایت نماید.

 

3- تعهدات و اختیارات کارفرما:

کارفرما نیز برای انجام تعهدات خود دارای یک سری شروط یا بایدها و نباید‌هاست.

 

4- نحوۀ تهاتر تعهدات طرفین:

که از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

1-4- مشخص کردن مقاطع تحویل کار و نحوۀ تحویل کار و نماینده‌ای که به‌عنوان تحویل‌دهنده و تحویل‌گیرنده نقش بازی می‌کند.

2-4- مشخص کردن نحوۀ پرداخت در وجه پیمانکار بعد از ثبت سند تحویل محصولات میانی و انتهایی و نحوۀ محاسبه تسویه حساب نهایی.

3-4- مشخص کردن لزوم ضمانت و یا گارانتی برای وجوه دریافتی بیش از موعد تحویل و یا برای اجرای شروط نتیجه محصول میانی و انتهایی و یا برای تعهد به اجرای شروط فعل.

 

5- شناسایی ریسک‌ها و تعیین طرح برخورد با هر یک:

در این قسمت که شاید مهم‌ترین اصل از اصول فیزیکی قرارداد باشد، دستگاه مناقصه‌گزار، ریسک‌های توافق‌نامه را شناسایی می‌کند و طرح رویارویی با آن و سهم مسئولیت هر یک از طرفین و یا شخص ثالث را مشخص و اعلام می‌نماید و مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد.

مسئولیت برطرف سازی کدام ایرادها در دوره تضمین قرارداد بر عهده پیمانکار است؟

موضوع: دوره تضمین

 

30 شهریور 1400

 

داستان کارگاهی

 

آقای مهندس صریح القلم، مدیرعامل شرکت پیمانکاری، مثل هر روز صبح، یک قهوه غلیظ برای خودش درست می کنه و پشت میزش می نشینه. اون عادت داره هر روز به برنامه ای که توسط یک گروه حرفه ای روی کامپیوترش نصب شده سری بزنه و وضعیت مالی، فنی و حقوقی کلیه قراردادهای شرکت رو رصد کنه. ذهنش معطوف به این اپلیکیشن هست که ناگهان تلفن روی میزش زنگ میزنه و منشی از پشت خط بهش اطلاع میده که آقای مهندس حسنی، مدیرپروژه کارفرما، پشت خط منتظر صحبت کردن با ایشان است.

 

برای صریح القلم جای تعجب نداشت که حسنی بعد سه ماه از تحویل موقت پروژه مجموعه آزمایشگاه مرکزی به اون زنگ می زنه، چون گروه فنی شرکت قبلاً از آسیبهای وارده اخیر در آزمایشگاه های شیمی، او رو مطلع کرده بود. مثل همیشه اجازه میده چند لحظه ای طرف پشت خط بمونه و بعد دکمه انتقال مکالمه رو می زنه تا وارد صحبت با حسنی بشه. با کلام گیرا و شمرده خودش بحث رو شروع می کنه:

"درود بر مرد عرصه سازندگی. انتظار شنیدن صدای شما رو نداشتم. در خدمت هستم رئیس."

 

مهندس حسنی هم که از اون مهندس های جا افتاده هست و اصول مذاکره با یک پیمانکار حرفه ای رو می دونه، از باب رفاقت وارد صحبت میشه:

"سلام و احوالپرسی من رو بپذیرید جناب مهندس عزیز. غرض از مزاحمت، پیگیری یک نامه با عنوان اصلاح آسیب های وارده سرامیک های کف آزمایشگاه شیمی هست."

 

مهندس صریح القلم که علاقمند به طولانی شدن مکالمه نیست، کلام حسنی رو قطع می کنه و میگه:

"البته جناب مهندس، دوستان و همکاران من از موضوع پیش آمده بازدید کردند و گزارش این آسیب ها رو به من هم دادند و من هم گفتم تا انتهای امروز جواب نامه شما را ارسال کنند."

 

بازهم برای اینکه مکالمه تبدیل به یک ساختار مقابله ای و پینگ پنگی نشه، بدون اینکه اجازه صحبت به طرف مقابل بده، سریع میگه:

"جناب مهندس، گروه فنی پروژه ما بارها به مهندس مشاور شما در طول زمان اجرایی پروژه اعلام کردند که سرامیک های این آزمایشگاه باید ضد اسید باشد. ولی دوستان شما اعتقاد داشتند تنها روکش روی میزهای آزمایشگاه باید در برابر اسید مقاوم باشد. امیدوارم این جمله در یکی از جلسات به یاد حضرتعالی بیاید که کارفرما علیرغم اعلام نیاز بهره بردار، این موضوع را نپذیرفت و مسئله را منوط به نگهداری صحیح در زمان بهره برداری کرد."

 

سکوت عجیبی در این مکالمه تلفنی شکل گرفت، چون حسنی می دانست این وضعیت مربوط به اشتباه در طراحی و انتخاب مصالح است. بنابراین نمی تواند شامل گارانتی پیمانکار شود.

موضوع: دوره تضمین

 

31 شهریور 1400

 

سوال اصلی این است: آیا هر ایرادی که در دوره ضمانت پیش می آید، برعهده پیمانکار است؟

 

برای جواب به این سؤال، چهار گام باید بررسی شود.

گام اول: آیا آسیب پیش آمده به دلیل عدم نگهداری و بهره برداری نامناسب می باشد؟

گام دوم: آیا آسیب پیش آمده بواسطه بروز بارهای پروژه ای، بیش از مقدار تعیین شده در طرح اولیه می باشد؟

گام سوم: آیا آسیب پیش آمده بواسطه طراحی و یا عملیاتی در تعهد کارفرما بوده است؟

گام چهارم: آیا معايب و نواقصي در كار ناشي از كار پيمانكار بوده است؟

 

بر اساس ماده 42 شرایط عمومی پیمان، اگر در دوره تضمين، معايب و نواقصي در كار ببينند كه ناشي از كار پيمانكار باشد، پيمانكار مكلف است كه آن معايب و نواقص را به هزينه خود رفع كند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6713
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 27 تا 31 شهریور 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.