0
0

مجله هفتگی 6 تا 10 شهریور 1400

322 بازدید

مجله هفتگی 6 تا 10 شهریور 1400

شخص ثالث/قواعد نگارش قراردادی/آسیب به ماشین آلات تحت تملک کارفرما

در صورت وقوع حادثه برای اشخاص ثالث، چه عواقب و هزینه هایی برای کارفرما و پیمانکار متصوّر است؟

موضوع: شخص ثالت

 

6 شهریور 1400

 

داستان کارگاهی

 

آقایان علی نژاد، سرپرست کارگاه پیمانکار و کاظمی، سرپرست نظارت، به لولک و بولک در پروژه معروفند و همیشه در حال نزاع و درگیری و جر و بحث های بی مورد. این بار برای حل موضوع پیش آقای حسنی، مدیر پروژه کارفرما رفته اند.

آقای حسنی که امروز روز خوش خوشانش هست، در حالیکه فنجان قهوه اش رو پایین میاره، این دو شوالیه خستگی ناپذیر رو به آرامش دعوت میکنه و میگه:

"آقایان بنشینید در کنار هم یک فنجان  قهوه بخوریم…. موضوعات کارگاهی هیچوقت تمام نمی شوند."

 

بذله گو و طنز پرداز همیشگی، آقای کاظمی، سریع واکنش نشون میده و میگه:

"آقا ما عجله نداریم… فقط یک آقای گولاخی دم در پروژه وایساده میگه «هزینه خسارتی که تابلو بالای پروژه به سقف ماشینم زده رو از کی باید بگیرم؟»"

البته یک تُن لاتی هم چاشنی صداش کرده بود.

 

آقای حسنی یک مقدار خودش رو جمع و جور میکنه و چون به یک مسئله خیلی حساس خورده به ناگاه عصبانی میشه و میگه:

"بسه آقای این لمپن بازیا! دقیقاً بگین چه اتفاقی افتاده."

 

علی نژاد که میخواد هرچه زودتر این مسأله حل بشه، رشته کلام رو دست می گیره و میگه:

"آقای مهندس دو ماه پیش دوستان نظارت، نقشه تابلوی تبلیغاتی رو به ما ابلاغ کردند که قرار شد روی پشت بام پروژه نصب بشه و دوستان دفتر فنی ما به آنها تأکید کردند که این نقشه دارای مشکلات اساسی هست و طراحی درستی برای مقابله با نیروی باد نداره. ولی با تأکید آقایان این تابلو ساخته و در محل مورد نظر نصب شد. حالا به خاطر باد شدید دیشب، تابلو واژگون شده و درست افتاده روی سقف ماشین این آقای به اصطلاح گولاخ."

 

کاظمی سریع خودش رو وسط حرف های علی نژاد می اندازه و میگه:

"برادر من، این موضوع بیمه شخص ثالث هست پس با شرکت بیمه تماس بگیرید تا ارزیاب و کارشناسش رو بفرسته و موضوع فیصله پیدا کنه. مگه این در تعهد شما نیست؟"

 

علی نژاد برای اینکه کمی آروم بگیره لیوان جلوش رو لاجرعه بالا میکشه و در جواب کاظمی میگه:

"خیر، به دو دلیل. اولاً این تابلو قسمتی از پروژه هست و به تجهیز و بیمه کارگاهی ربطی نداره در ثانی کدام کارشناسی این قوطی پرپری طراحی شده شما رو به عنوان پایه تابلو توی بیست متر ارتفاع می پذیره؟!"

مجله هفتگی 6 تا 10 شهریور 1400

موضوع: شخص ثالث

 

7 شهریور 1400

 

دیروز یک پست جالب و جنجالی را با شما به اشتراک گذاشتیم. موضوعی که ممکن است در ابتدا ساده به نظر بیاید ولی دردسرهای زیادی برای ارکان پروژه به همراه دارد. در صورت وقوع حادثه برای اشخاص ثالث، چه عواقب و هزینه هایی برای پیمانکار و کارفرما متصوّر است؟

 

بر اساس بند "ب" ماده 21 شرایط عمومی پیمان نشریه 4311:

پیمانكار متعهد است كه تدابیر لازم را برای جلوگیری از ورود خسارت و آسیب به املاك مجاور اتخاذ نماید و اگر در اثر سهل‌انگاری او خسارتی به املاك و تأسیسات مجاور یا محصول آن‌ها وارد آید، پیمانكار مسئول جبران آن می‌باشد.

 

سوال: در صورت هر اتفاقی، چه جانی چه مالی برای اشخاص ثالث، آیا پیمانکار باید جوابگو باشد؟

جواب: خیر

 

ارکان اجرایی در پروژه های احداث معمولاً  از چهار نوع بیمه استفاده می کنند:

1- بیمه تمام خطر: بیمه پوشش دهنده اجزای پروژه که در صورت وقوع حوادث غیرمترقبه، آسیب می بینند. هزینه تأمین این بیمه معمولاً بر عهده کارفرماست.

2- بیمه مسئولیت مدنی: بیمه پوشش دهنده نفرات و ارکان اجرایی پروژه

3- بیمه مسئولیت مهندسی: بیمه پوشش دهنده اشتباهات فنی و اجرایی ارکان پروژه

4- بیمه تجهیز کارگاه و شخص ثالث: بیمه پوشش دهنده تجهیزات تحت تملک پیمانکار و آسیبهای وارده به اشخاص ثالث در اثر عملیات اجرایی

 

در صورت آسیب به شخص ثالث، لزوماً  نباید گفت که پیمانکار موظف و ملزم به جبران خسارت های وارده است.

تمامی این قضاوت ها بستگی به ریشه آسیب وارده شده دارد.

 

اگر این آسیبها به واسطه قصور در تعهدات پیمانکاری باشد، برای پوشش این ریسک باید از کلوزهای قرارداد بیمه تجهیز کارگاه و بیمه شخص ثالث استفاده کرد.

ولی اگر آسیب ها به واسطه قصور در تعهدات کارفرمایی شامل آسیب رساندن ساختمان پروژه به ساختمانها و تجهیزات اشخاص ثالث هنگام حوادث فورس ماژور و یا به دلایلی خارج از قصور پیمانکار به مانند مشکل در طراحی و یا هر عملیات اجرایی دیگر در تعهد کارفرما باشد، پیمانکار هیچ تعهدی به جبران خسارت ندارد. برای پوشش این ریسک باید از بیمه تمام خطر استفاده کرد.

موضوع: قوانین نگارش قراردادی

 

8 شهریور 1400

 

قرارداد ظرف و محملی برای پاسخ گویی به ادعا و دعاوی طرفین قرارداد است و

ادعا آن چیزی است که طرفین قرارداد خود را محق به مطالبه و وصول آن از طرف مقابل می‌دانند.

 

این کلمه جذاب را می توان به چهار گروه تقسیم کرد:

گروه اول: در مفاد قرارداد به آن اشاره شده است و طرفین از آن بند قراردادی مورد اشاره دارای تفسیر مشترکی بوده و هر دو طرف به این موضوع معترف هستند که شرایط و الزامات این حق جاری شده است.

گروه دوم: در مفاد قرارداد به آن اشاره شده است و طرفین از آن بند قراردادی مورد اشاره، تفسیر مشترکی دارند ولی یکی از طرفین قرارداد به اینکه شرایط و الزامات این حق جاری شده است، معترف نمی‌باشد.

گروه سوم: در مفاد قرارداد به آن اشاره شده است ولی طرفین از آن بند قراردادی مورد اشاره دارای تفسیر مشترکی نیستند.

گروه چهارم: در مفاد قرارداد به آن اشاره نشده ولی بر اساس قوانین و قواعد حاکم و بالادستی قرارداد، طرفین را محق به ادعای چنین خواسته‌ای می‌کند.

 

به کلام ساده می توان گفت دعوا همان ادعایی است که طرفین قرارداد نتوانسته اند بر اساس مفاد پیمان و توافق آن را حل نمایند.

 

پُر واضح است، هرچه نگاه جامع تری به جوانب 4 موضوع گفته شده در قرارداد داشته باشیم، احتمال برخورد با ریسک هایی که منجر به ایجاد دعاوی بین طرفین می شود، بیشتر کاهش می یابد.

 

حال مراحل ادعا را می توان به 3 برهه زمانی تقسیم کرد:

گام اول:

ادعای مطروحه: ادعا بصورت یک مستند و مکتوب همراه با دلایل برای طرف مقابل ارسال شده است. مانند ارسال نامه ای که به ضمیمه خود صورت وضعیت موقت و صورتجلسات تأیید شده را دارد.

گام دوم:

ادعای اثباته: ادعایی که مورد تأیید طرف مقابل قرار گرفته و دو طرف روی مبالغ مالی و یا زمانی و ساختار کیفی به توافق رسیده اند. مانند نامه تأیید صورت وضعیت توسط مهندس مشاور و کارفرما که به پیمانکار ابلاغ می گردد.

گام سوم:

ادعای واصله: یعنی حق اثبات شده در گام قبلی، توسط محق دریافت شده است. مانند صدور چک در وجه پیمانکار به منظور پرداخت صورت وضعیت تأیید شده در گام قبل.

آیا هزینه آسیب به تجهیزات واقع در پروژه و تحت تملک کارفرما بر عهده پیمانکار است؟

موضوع: آسیب به ماشین آلات تحت تملک کارفرما

 

9 شهریور 1400

 

داستان کارگاهی

 

علی نژاد، سرپرست کارگاه پیمانکار، مشغول امضاء کردن مجموع سند و کاغذهای مالی هست که تقریباً یک هفته است روی میزش تلنبار شده و مسئول مالی کارگاه هی نق میزد که باید لیست تنخواه رو برای دفتر مرکزی بفرسته.

 

صدای بیسیم کنار دستش بلند شد. مسئول حراست داشت صدایش می کرد.

از بی سیم صدای نه چندان جذاب ذوالفقاری مسئول حراست میومد:

"آقای مهندس دو تریلی وارد کارگاه شده با بار قطعات تاور کرین. چی دستور می فرمایید؟"

 

علی نژاد که همیشه از نوع صحبت ذوالفقاری پشت بیسیم شاکیه، میگه:

"آقای ذو الفقاری، چند بار به شما گفتم اولاً یک مقدار فاصله بدید اون بیسیم رو از دهنتون، دوماً هرچی فاصله شخص روبروی شما بیشتر باشه که نباید صدای شما هم بلندتر باشه!"

 

علی نژاد حرفش رو پشت بیسیم اینجوری ادامه میده:

"تاور کرین مال کارفرماست و میخواد برای این پروژه به ما تحویل بده. پس هماهنگ کنید نماینده کارفرما و سرپرست نظارت و نماینده ماشین آلات و مسئول ایمنی هم از جانب ما سریع خودشون رو به محل برسونن تا من هم بیام."

 

علی نژاد در حال حرکت به سمت تریلی های پارک شده در محوطه، چشمش به کاظمی، سرپرست نظارت، میفته که به طرز کودکانه ای داره از سگمنت های تاورکرین بازدید می کنه. معلوم نیست به خاطر بسته بندی و نو بودن تاورکرینه یا اینکه تا حالا اصلاً تاور کرین ندیده.

 

علی نژاد از پشت به کاظمی نزدیک میشه و روی شونه ش می زنه و میگه:

"خیلی جذابه نه؟! هنوز بوی نویی میده، فکر می کردی دیگه توی ایران تاورکرین با برند Potain این شکلی ببینی؟!"

 

کاظمی که سعی میکنه از تک و تا نیوفته، یک نگاه فلسفی به علی نژاد می اندازه و میگه:

"بیشتر نگرانم که باید این عروسک رو تحویل پیمانکار بدیم و جالبتر اونکه کارفرما اصرار داره که کلیه کارهاش از جذب اپراتور تا نصب و سرویس و نگهداری و گرفتن Certificate سلامت دستگاه با پیمانکار باشه."

 

آقای حسنی، مدیرپروژه کارفرما که از دور شاهد گفتگوی این دو نفر هست وارد بحث میشه و میگه:

"آقایان، به نظر من بهترین حالت رو در نظر گرفتیم… اگر فردا به هر دلیلی دستگاه دچار مشکل بشه، پیدا کردن مقصر و آویزون کردنش راحت میشه."

 

آقای حسنی به این دو دوست نزدیک میشه و خطاب به کاظمی میگه:

"لطفاً یک صورتجلسه تنظیم کنید و در آن تحویل دستگاه رو به پیمانکار بنویسید و مجدداً روی تمام مسئولیت های پیمانکار تأکید کنید."

 

آقای علی نژاد برای اینکه بعداً مشکلی در بندهای صورتجلسه پیش نیاد و کاظمی هیچ دخل و تصرفی نکنه، رشته کلام رو بدست میگیره و میگه:

"البته بیمه دستگاه جزو تعهدات کارفرماست."

آقای حسنی با سر موضوع رو تأیید و اعلام می کنه:

"حتماً و قطعاً با کارشناس بیمه هماهنگ کنید تا این کلوز رو در بیمه کارفرما اضافه کنه و بعد مدارک اون رو برای پرداخت هزینه برای من بفرستید."

و خیلی آروم کنار گوش علی نژاد حرفش رو ادامه میده:

"جزء شرایط فورس ماژور هر بلایی سر این دستگاه بیاد خودم آویزونت می کنم… حتماً متوجه هستی دیگه؟!"

موضوع: آسیب به ماشین آلات تحت تملک کارفرما

 

10 شهریور 1400

 

دیروز ویدئویی منتشر کردیم که به اختلافات پیمانکار و کارفرما در زمانی می پردازد که ماشین آلات کارفرما که موقتاً در اختیار پیمانکار قرار گرفته بوده، آسیب دیده باشد. در تشریح این موضوع هم از ساختار حقوقی کشور و هم از شرایط عمومی پیمان استفاده کردیم. 

 

با یک قاعده حقوقی آشنا شویم:

تمام رفتارها و عملکرد ما در جامعه، چه در یک پروژه و چه خارج آن، اگر باعث تلف شدن مال فردی و یا حتی سبب آسیب به آن شود، باید جوابگو باشیم. در ساختار حقوقی به این موضوع قاعده اتلاف و تسبیب می گویند.

 

لطفاً کارفرمایان این قسمت را نخوانند ولي پیمانکاران بایستی تک تک بخشهاي اين ماده مهم را به ذهن بسپارند (ماده 1 قانون مسئولیت مدنی) چرا که در رابطه با ادعاهایی که در قبال کارفرما خواهند داشت، بسيار به آنها کمک خواهد کرد:

"هر کس بدون مجوز قانونی عمداً یا در نتیجۀ بی‌احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگر‌ که به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه‌ای وارد نماید که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود‌ می‌باشد."

 

یادمان باشد که اگر آسیبی به ماشین آلات کارفرما که در اختیار پیمانکار است وارد شود، مسئول این آسیب خود کارفرما است و باید در بیمه خود آن را مد نظر قرار دهد، مگر اینکه یکی از 2 شرطی که خواهیم گفت پیش بیاید:

شرط اول: اگر در قرارداد، ماشین آلات و تجهیزات بصورت امانت در اختیار پیمانکار قرار گیرد و ذکر گردد که بیمه پوششی بر عهده پیمانکار است، تمام مسئولیت بر عهده او می باشد وگرنه در صورت بروز حوادث فورس ماژور، پیمانکار هیچ تعهدی بر جبران خسارت نخواهد داشت.

شرط دوم: اگر آسیب بواسطه قصور پیمانکار رخ بدهد یا همان چیزی که در اصطلاح حقوق تسبیب و اتلاف گفته می شود.

 

برای جلوگیری از این ریسک ها توصیه می شود که به 4 موضوع در تنظیم قراردادها توجه کنیم:

نکته اول: تعیین تکلیف پلان در قبال شرایط فورس ماژور و شرایطی که بواسطه دلیلی یا عملی صادر شده از سمت یکی از طرفین پیمان، به تجهیزات آسیبی وارد می شود.

نکته دوم: ثبت تعهد دقیق نسبت به پوشش های بیمه توسط طرفین نسبت به تجهیزات تحت تملک طرفین.

نکته سوم: تعیین نحوه تحویل و به کار بستن تجهیزات و ماشین آلاتی که بصورت امانی در اختیار طرف دیگر پیمان قرار می گیرد. در صورت نیاز، شرایط اپراتور مسئول تجهیزات خاص نیز باید به صراحت مشخص گردد.

نکته چهارم: تعیین نحوه ساختار نگهداری و سرویس های دوره ای تجهیزات و مشخص کردن مسئول این عملیات

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=6509
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد مجله هفتگی 6 تا 10 شهریور 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.