0
0

معرفی کتاب

434 بازدید

داستان نگارش و معرفی مجموعه دو جلدی کتاب جنگ اول و صلح آخر

ایده نگارش مجموعه کتاب های حقوق مهندسی، از نشستی در یک کافه بین دو دوست شکل گرفت.

امیر لیوان داغ قهوه رو جلوی صورتش می گیره و در حالیکه از پنجره کافه به خیابون نگاه می کنه، آه بلندی میکشه و میگه:

"یک سوال  خیلی وقته ذهن من رو اشغال کرده، مصطفی! چرا طبق آمار اعلامی کانون کارشناسان رسمی، پرونده های حقوقی دعاوی بین پیمانکاران و کارفرمایان 2.5 برابر شده؟"

یکی از این دو دوست، سالهاست که در پروژه های عمرانی مشغول فعالیت است، درست از زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه. در رزومه کاری خودش، سمت کارشناس اجرا، کنترل پروژه و دفتر فنی و سرپرست کارگاه و مدیریت پروژه رو داره.

آشنایی با ساختار و متدولوژی PMBOK و کسب گواهی PMP از یک طرف و اخذ مدرک کارشناس رسمی دادگستری از طرف دیگر، عاملی شد که نگاهش نسبت به ساختارهای قراردادی و استراتژی های سازمان اجرایی کاملاً متفاوت بشه.

دوست دیگر، که دارای گرایش تحصیلی صنایع در مقطع دکترا می باشد، سالها مسئولیت های متفاوتی در شرکت های پروژه محور ایفاء کرده است. او که هم اکنون مدرس دانشگاه است، عهده دار واحدهای ساختاریافته PMO، استراتژیست سازمان های پروژه محور وآنالیزور طرح های تجاری می باشد. این دوست نیز با اخذ مدرک PMP خود سالهاست که در حال تدریس متودولوژی های مربوطه به خصوص در حوزه مدیریت ریسک می باشد.

این دو دوست حدوداً پنج سالی است با شرکت های پیمانکاری ساختمانی جهت مدیریت ادعا و دعاوی آنها در ارتباط با قراردادها از یک طرف و شرکت های کارفرمای خصوصی جهت تنظیم قراردادها و مدیریت ریسک از طرف دیگر همکاری می کنند.

مصطفی رو به امیر میگه:

"در واقع قرارداد برای انتقال مدیریت ریسک از طرف کارفرما به پیمانکار تنظیم میشه، پس اگر ریسک ها به درستی شناسایی بشن و برای هر کدوم پلان مناسبی از طرف مجموعه کارفرما نوشته بشه و بندهای قراردادی بر اساس آن تنظیم بشه، حجمی بزرگ از اختلافات بصورت پیشگیرانه حل خواهد شد و با ورود نگرش بُرد-برُد برای طرفین، حجم عمده ای از قراردادها منجر به رجوع به دادگاه نخواهد شد."

این جلسه و این صحبت کوتاه منجر به تصمیم برای نگارش یک کتاب دو جلدی با عنوان جنگ اول/صلح آخر گردید.

این تالیف زمانی بالغ بر 20 ماه به طول انجامید.

تیزر معرفی مجموعه دو جلدی کتاب جنگ اول و صلح آخر

کتاب اول که سمت اصلی نگاهش به کارفرمایان می باشد، به بررسی نحوه صحیح نگارش یک قرارداد بر اساس مجموعه ای از ریسک های پیش رو و پلان های مرتبط می پردازد. حال اگر جنگ های ابتدایی به درستی انجام نشوند و منجر به تنظیم یک قرارداد همه جانبه با نگرش بُرد-بُرد نگردند، دو طرف برای حل مسائل خود راهکاری به جز ارجاع به محاکم قضایی و صلح با حضور یک شخص ثالث نخواهند داشت.

 

کتاب دوم به نحوه مدیریت ادعا و دعاوی از نگاه پیمانکاران از شروع یک قرارداد تا انتهای آن می پردازد و انواع راهکارها را مبتنی بر مقررات پایین دستی و قوانین آمره بالادستی بررسی می کند.

 

اکنون اجازه بدهید در مورد برتری های این دو کتاب نسبت به محصولات مشابه صحبت کنیم.

1- نگرش یکپارچه: این دو کتاب از هر سه جنبه حقوقی، مدیریتی و فنی به موضوعات پیش رو می پردازد.

2- بررسی همه جانبه و به روز: در بررسی کلیه ریسک های قراردادی، تمامی بخشنامه ها و آیین نامه های سازمان برنامه و بودجه و قراردادهای همسان منتشره به عنوان قواعد محاطی از یک طرف و کلیه قوانین و مقررات بالادستی جاری در ساختارهای حقوقی و قضایی به عنوان قواعد محیطی از طرف دیگر بررسی گردیده است.

3- کاربردی و مبتنی بر تجارب و فعالیت های رخ داده در پروژه های ساختمانی و تعداد زیادی از پرونده های قضایی و حقوقی دعاوی پیمانکاران و کارفرمایان

4- مبتنی بر استانداردها و متودولوژی روز دنیا به مانند PMBOK البته با شرط بومی سازی شده منطبق بر شرایط محیطی کشور

5- بانک اطلاعاتی از مجموعه ریسک ها و ادعاهای طرفین قرارداد که کاملا با شماره ارجاع مشخصی نسبت به موضوع قابل دسترسی می باشد. این بانک می تواند یک چک لیست کامل برای ساختار Claim Management برای پیمانکاران و ساختار Risk Management برای کارفرمایان باشد.

6- یکی از تمایزات ویژه این دو کتاب، امکان جستجوی موضوعی در آن است. شما مخاطب عزیز دیگر لازم نیست مجموع 800 صفحه اطلاعات را از ابتدا تا انتها مطالعه فرمایید تا به موضوع مدنظر خود دسترسی پیدا کنید.

 

در این وبسایت، افراد می توانند موضوع مورد مناقشه و یا مورد علاقه خود را جستجو نمایند. حجم بالایی از اطلاعات مرتبط در اختیار افراد قرار می گیرد و نحوه دسترسی موضوعی در کتاب، کاملاً مشخص و در دسترس می باشد.

با انتشار کتاب دو جلدی جنگ اول/صلح آخر، دو هدف اصلی را برای ایجاد نگرش بُرد-بُرد در پروژه های ساختمانی دنبال می کنیم:

 

1- از نگاه کارفرمایان، ایجاد یک چک لیست از کلیه ریسک ها و ادهای محتمل در طول پروژه که با کنترل آیتم های آن رسیدن به اهداف غایی پروژه بیمه خواهد شد.

 

2- از نگاه پیمانکاران، ایجاد یک چک لیست کنترلی از ادعاها و دعاوی محتمل در طول پروژه و نحوه اظهار، دفاع و تعقیب و به بار نشستن هر یک در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فصل های کتاب دو جلدی جنگ اول و صلح آخر

در کتاب اول با عنوان جنگ اول به مخاطب گفته می شود که برای انعقاد و مدیریت قرارداد چه مواردی را بایستی لحاظ کند.

 

بعد از فصل مقدمه در فصل اول، موارد زیر مورد واکاوی قرار می گیرد:

 

1- فصل دومسیر تولد پروژه: در مقام کارفرمای دولتی، انطباق سند چشم انداز و قانون برنامه و بودجه و در مقام کارفرمای خصوصی، انطباق طرح تجاری با شرایطی از قرارداد که باید درنظر گرفته شود و  ریسک های متعدد ایجاد می کند، بررسی می گردد.

2- فصل  سوماجزای تشکیل دهنده پروژه: تمامی ارکان یک پروژه که در ده دسته تقسیم بندی شده، مشخص می گردد و اعلام می شود که این موارد بایستی چگونه در قرارداد گنجانده شوند تا ریسک های مرتبط با هر یک مدیریت گردند.

3- فصل چهارمنحوه واگذاری: در این فصل، نحوه انتخاب مجریان، مشاوران و مدیران طرح و مذاکرات و اخذ پیشنهاد کیفی و کمّی و برگزاری مناقصات و ادعاهایی که ممکن است برای مناقصه گزاران و مناقصه گران به همراه داشته باشد، تبیین می گردد.

4- فصل پنجمتقسیم‌بندی انواع قراردادهای احداث بر اساس شرح خدمات پیمانکار: در جذابترین فصل این کتاب به نحوه نگارش قرارداد بر اساس قوانین بالادستی و مقررات پایین دستی پرداخته می شود و چهار نوع قرارداد همسان جاری در کشورمان با یکدیگر مقایسه و ریسک ها و ادعاهای محتمل در هرکدام شناسایی می گردند. (قراردادEPCصنعتی، قراردادEPCغیرصنعتی، قرارداد PC، قراردادC)

5- فصل ششمتقسیم‌بندی انواع قراردادهای احداث بر اساس روش‌های تأمین مالی پروژه: در این فصل انواع روش های تأمین مالی کارفرمایان و مزایا و معایب آن بررسی می گردد.

6- فصل هفتمتقسیم بندی انواع قراردادهای احداث بر اساس نحوه پرداخت حق‌الزحمه پروژه‌ها: انواع روش های بازپرداخت تعهدات در سه گروه فهرست بهایی، سرجمع و مدیریت پیمان بررسی می گردد.

7- فصل هشتم – تقسیم‌بندی انواع قراردادهای احداث بر اساس روش‌های مختلف اجرا: انواع نگرش قرارداد بصورت تک عاملی، دو عاملی، سه عاملی و چهارعاملی بررسی و تمامی ریسک ها و ادعاهای هر یک بررسی و آنالیز می شود.

 

در کتاب دوم با عنوان صلح آخر، نحوه اظهار، دفاع و تعقیب و به بار نشستن کلیه ادعاها و دعاوی محتمل در طول یک قرارداد بررسی می گردد. بعد از فصل مقدمه در فصل اول، موارد زیر مورد واکاوی قرار می گیرد:

 

1- فصل دومسیر نگارش یک قرارداد و قواعد حاکم بر آن: در این فصل، نحوه نگاه به یک قرارداد از جانب یک پیمانکار قبل از انعقاد قرارداد و مواردی که بایستی در پذیرش و مونیتورینگ و ثبت ادعا در نظر گرفته شود، تبیین می گردد.

2- فصل سومبررسی نکات عمومی ادعاهای پیمانکاری در قراردادها: بررسی همه جانبه مدیریتی، فنی وحقوقی 26 مورد از ادعاها و دعاوی رایج پیمانکاران در پروژه های ساخت و نحوه ثبت و اظهار هر یک بصورت جداگانه.

3- فصل چهارم – بررسی ادعاهای پیمانکاری مبتنی بر شرایط عمومی و خصوصی پیمان: بررسی کلیه نقاط محتمل برای ادعاهای پیمانکاری بصورت ماده به ماده، با استفاده از کلیه قوانین آمره بالادستی حاکم بر کشور و مقررات و بخشنامه های پایین دستی سازمان برنامه و بودجه و واکاوی تناقضات و راهکارهای ثبت ادعاهای مربوطه.

تیزر بانک اطلاعاتی

علاقمندان این موضوعات با خرید کتاب، به یک کد دسترسی خواهند یافت که با ورود به سایت افرامیس و وارد کردن این کد، می توانند به مجموعه ای از ریسک ها و ادعاهای قرارداد دسترسی بیابند.

 

این بانک اطلاعاتی با توجه به بخشنامه ها و آیین نامه ها و قراردادهای همسان و قوانین به روز می شود و از آن مهمتر با توجه به پرونده های قضایی و اتفاقات رخ داده و مبتلا به پروژه ها و سوالات دوستان بر تعداد آن افزوده و بصورت روزانه اصلاح و تکمیل می گردد.

موضوعات مندرج در وب سایت در قسمت بانک اطلاعاتی ریسک و ادعا به دو طریق زیر قابل دسترسی می باشد:

 

1- با خواندن کتاب ها در هر بخش و بسته به موضوع مورد واکاوی، ریسک ها و متناظر با آن ادعاهایی بصورت جدول منعکس شده است. اطلاعات جامعی از این موارد در وب سایت قابل برداشت هستند.

این اطلاعات با ورود به وبسایت و جستجوی شماره ریسک ذکر شده در کتاب، قابل بازیابی می باشند.

2- و اما برای دوستان دیگری که علاقمند به مطالعه کتاب به صورت موضوعی و بسته به شرایط مبتلا به آن هستند، امکان جستجوی موضوعی در وب سایت ایجاد شده و اعلام شده که اطلاعات تکمیلی در چه صفحاتی از این کتاب دو جلدی قابل استحصال می باشند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5655
اشتراک گذاری:
هانیه پدیدار

نظرات

0 نظر در مورد معرفی کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.