0
0

29 – آیا قطعاتی که خارج از محدوده کارگاه ساخته و انبارش شده است می تواند مورد ادعای پیمانکار برای پرداخت مبلغ مصالح پای کار قرار گیرد؟

427 بازدید

آیا قطعاتی که خارج از محدوده کارگاه ساخته و انبارش شده است می تواند مورد ادعای پیمانکار برای پرداخت مبلغ مصالح پای کار قرار گیرد؟

در حالت کلی کارفرما می خواهد پرداخت به پیمانکار خود را تا زمانی که می تواند به تأخیر بیندازد و متقابلا ً پیمانکار می خواهد در سریع ترین زمان ممکن هزینه ای که برای خرید مصالح و اجرای عملیات صرف کرده را از کارفرما وصول کند.

یکی از موارد دل نگرانی پیمانکاران دریافت هزینه های خرید و تدارکات کالا قبل از استفاده در پروژه می باشد، شاید که از لحاظ مالی باری از دوش او برداشته شود و دارای آزادی حرکت بهتری برای سایر پروژه های خود باشد.

به همین دلیل و به جهت کمک به پیمانکار مفهومی به نام مصالح پای کار تعریف شده است تا قسمتی از هزینه کرد، قبل از استفاده در پروژه قابل وصول باشد .

ولی سوال اساسی این است هزینه مصالح پای کار در چه مرحله ای می تواند قابل ادعا باشد. تولید، حمل، انبارش در کارگاه

این موضوع را در این پست هم از منظر پروژه های دولتی مبتنی بر بودجه عمرانی و هم در پروژه های خصوصی بررسی می کنیم.

مسئله ای که گریبان ساختار مالی پیمانکار را حین انجام تعهدات قراردادی می گیرد و البته راه حل های مناسبی برای آن در نشریه 4311 لحاظ شده است .

ولی فارغ از هر نوع پیمانی که در آن قرار داریم، در انتها توضیح خواهیم داد که کارفرما با لحاظ کردن چه تدابیری هم می تواند پیمانکار خود را راه بیندازد و هم ریسک های محتمل را کاهش دهد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5546
اشتراک گذاری:
پریسا نصیری
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد 29 – آیا قطعاتی که خارج از محدوده کارگاه ساخته و انبارش شده است می تواند مورد ادعای پیمانکار برای پرداخت مبلغ مصالح پای کار قرار گیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.