0
0

لایحه تاخیرات

1093 بازدید
افرامیس ارائه دهنده راهکارهای مدیریت و حقوق مهندسی

لایحه تاخیرات

ردیف واژگانی: 332

رسته واژگانی: فنی

دسته بندی مرتبط دایره المعارف حقوق مهندسی: تنظیم ادعا

تعریف واژه

لایحه تاخیرات سندی است که به کارفرما ارائه می‌شود. این سند موانع و مشکلات موجود در طی انجام پروژه را با تکیه بر مستندات موجود بیان و تبعات آن را تشریح می‌کند و سعی در شفاف‌سازی سهم هر یک از طرفین در بروز این تبعات دارد.

بسط و گسترش مفهوم واژه

گزارشی از میزان تأخیرات پروژه و دلایل بروز تأخیرات می باشد که بایستی توسط مشاور با همکاری پیمانکار تهیه گردد. هدف این گزارش مشخص کردن میزان تاخیرات مجاز پیمانکار در انجام تعهدات می باشد.

موارد استفاده در حقوق احداث

در صورت وقوع هر یک از مواردی که موجب افزایش مدت اجرای کار شود (با توجه به شرایط قرارداد)، پیمانکار می‌تواند درخواست تمدید مدت پیمان را بنماید. بر اساس مفاد بند ج ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان: در پایان مدت اولیه پیمان یا هر تمدید مدت پیمان اگر کار به اتمام نرسیده باشد، مهندس مشاور با کسب نظر پیمانکار و با توجه به موارد تعیین شده در بند الف، علل تأخیرکار را بررسی می کند و میزان و مدت مجاز و غیر مجاز آن را با توافق پیمانکار تعیین می نماید و به کارفرما گزارش می کند سپس نظر کارفرما را در مورد میزان مجاز یا غیر مجاز کار به پیمانکار اعلام می کند و معادل مدت تأخیر مجاز، مدت پیمان را تمدید می نماید. تمدید قرارداد از طرف کارفرما به میزان زمانی تأیید شده از تأخیرات با عنوان تأخیر مجاز صورت می گیرد و پیمانکار بر اساس تأخیرات غیرمجاز مستوجب جریمه مندرج در قرارداد می شود این جریمه به دو قسمت تقسیم می گردد:

  1. جریمه مالی که از حاصلضرب جریمه روزانه در تعداد روز تأخیر مجاز حاصل می شود.

  2. جریمه قراردادی که درصورت گذر تأخیرات غیر مجاز از سقف درنظر گرفته شده در قرارداد پیمانکار مشمول قاعده فسخ قراردادی می گردد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد لایحه تاخیرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.