0
0

ارش

1432 بازدید
افرامیس ارائه دهنده راهکارهای مدیریت و حقوق مهندسی

اَرش

ردیف واژگانی: 271

رسته واژگانی: حقوقی

دسته بندی مرتبط دایره المعارف حقوق مهندسی: انواع خیارات

تعریف واژه

‌قیمت حقیقی کالای مورد معامله در حال بی عیبی و قیمت حقیقی آن در حال معیوبی که توسط اهل خبره معین می شود. در واقع تفاوت هزینه و قیمتی است که فروشنده بایستی در وجه خریدار پرداخت کند تا با خریدار به این توافق برسد که یک کالای بدون عیب تحویل داده است.

بسط و گسترش مفهوم واژه 

اگر در مورد ظهور عیب، مشتری اختیار اَرش کند، تفاوتی که باید به او داده شود به طریق ذیل معین میگردد: (ماده 427 قانون مدنی)

  1. قیمت حقیقی مَبیع در حال بی عیبی و قیمت حقیقی آن در حال معیوبی که توسط اهل خبره معین شود.

  2. اگر قیمت آن در حال بی عیبی مساوی با قیمتی باشد که در زمان بَیع بین طرفین مقرر شده، تفاوت بین این قیمت و قیمت مَبیع در حال معیوبی ‌مقدار اَرش خواهد بود. ‌

  3. اگر قیمت مَبیع در حال بی عیبی کمتر یا زیادتر از ثَمن معامله باشد، نسبت بین قیمت مَبیع در حال معیوبی و قیمت آن در حال بی عیبی معین شده و‌ بایع باید از ثَمن مقرر به همان نسبت نگاه داشته و بقیه را به عنوان اَرش به مشتری رد کند.

موارد استفاده در حقوق احداث

در ادبیات پیمانکاری باید توجه داشت که در صورت عدم برطرف کردن عیب توسط پیمانکار، کارفرما نمی‌تواند به هر قیمتی این ایراد را برطرف و به حساب بدهکاری پیمانکار منظور نماید، زیرا بر اساس ماده 427 قانون مدنی این مابه‌التفاوت بایستی به تأیید اهل خبره رسیده شود و از این لحاظ می‌تواند مورد شکایت پیمانکار در مراجع قضایی قرار گیرد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد ارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.