0
0

ابلاغ قانونی

1383 بازدید
افرامیس ارائه دهنده راهکارهای مدیریت و حقوق مهندسی

ابلاغ قانونی

ردیف واژگانی: 193

رسته واژگانی: حقوقی

دسته بندی مرتبط دایره المعارف حقوق مهندسی : ابزارهای حقوقی

تعریف واژه

در مواردی که ابلاغ واقعی امکانپذیر نمی باشد، بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، ابلاغ قانونی انجام می شود. به عبارتی، ابلاغ به هر شخصی جز خود شخص، مانند اینکه در همان محل ابلاغ به یکی از بستگان فرد که از نظر ظاهری شرایط ابلاغ را داشته باشد.

بسط و گسترش مفهوم واژه

یکی از مسائل مهم فرایند دادرسی عادلانه در مورد دعاوی مطرح در دادگستری، ابلاغ صحیح و به موقع تصمیمات و اقداماتی است که پیش روی طرفین قرار دارد؛ بدلیل اینکه تمامی مهلت ها و مواعد قانونی که برای انجام امر یا اِعمال حقی در قانون پیش بینی شده است، از تاریخ ابلاغ بوسیله مامور ابلاغ شروع و محاسبه می گردد. بر اساس قانون، موارد ابلاغ قانونی به شرح زیر هستند:

  1. در صورت امتناع خوانده از گرفتن اوراق ابلاغ؛ در این صورت مأمور ابلاغ امتناع او را در برگ اخطاریه قید می کند.

  2. ابلاغ به یکی از بستگان فرد

  3. خوانده یا بستگان وی در محل حضور نداشته باشند و یا از دریافت اوراق ابلاغیه امتناع کنند، در این صورت مامور ابلاغ یک نسخه از ابلاغیه را به نشانی تعیین شده الصاق می کند.

  4. ابلاغ به اشخاص مقیم خارج از کشور؛ توسط ماموران سیاسی و کنسولی و یا وزارت خارجه انجام می شود.

  5. ابلاغ به خواندگان غیر محصور، به عنوان مثال در دعاوی راجع به اهالی معینی اعم از ده، روستا، شهر یا بخشی از یک شهر که از طریق نشر آگهی در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار و ابلاغ یک نسخه از دادخواست به شخص یا اشخاصی که معارض خواهان هستند، صورت می گیرد.

  6. ابلاغ به ادارات دولتی؛ به رئیس دفتر یا قائم مقام او ابلاغ می شود.

  7. ابلاغ به اشخاص حقوقی؛ به مدیر، قائم مقام یا دارنده حق امضاء و یا به مسئول دفتر موسسه ابلاغ خواهد شد.

  8. ابلاغ خارج از حوزه دادگاه؛ اگر خوانده در حوزه دادگاه دیگری باشد، ابلاغ توسط دفتر دادگاه با هر وسیله ای که ممکن است صورت می پذیرد و اگر در آن حوزه دادگاهی نبود، ابلاغ توسط ماموران انتظامی، بخشداری یا شورای اسلامی محل و یا پست صورت می پذیرد.

  9. ابلاغ با مجهول بودن آدرس خوانده؛ در این صورت مفاد دادخواست به درخواست خواهان و به دستور دادگاه یکبار در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار آگهی می شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد ابلاغ قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.