0
0

60 – تشریح نحوه اعمال تعدیل بر صورت وضعیت های قراردادهای احداث

363 بازدید

تشریح نحوه اعمال تعدیل بر صورت وضعیت های قراردادهای احداث

در این پست ویدئویی، به تشریح نحوه اعمال تعدیل بر صورت وضعیت قراردادهای احداث می پردازیم.

هدف از اشتراک این موضوع، مطرح کردن نکات حائز اهمیت در مبحث تعدیل است . 

 

موضوع: تعدیل

 

نحوه محاسبه تعدیل و نکات مربوط به آن و انواع تعدیل های متعارف در قراردادهای احداث چگونه خواهد بود؟

 

داستان کارگاهی

این دو دوست پرچالش یعنی علی نژاد، رئیس کارگاه پیمانکار و کاظمی، سرپرست نظارت، در حال خروج از دفتر خانم مهندس نصیری، نماینده مدیرطرح بودند که مهندس کاظمی به ناگاه ایستاد. با نگاه عمیقی به علی نژاد زل زد و آرام گفت:

"ببین برادر من، میدونم این موضوع برای من خیلی دردسر داره ولی می خوام برات یک چالش اساسی ایجاد کنم."

 

از رفتن منصرف میشه و به آرامی به سمت میز کار نصیری میره و زیر چشمی قیافه مبهوت علی نژاد رو هم ورانداز می کنه.

کاظمی سعی می کنه با کمال احترام بحث جدیدی رو مطرح کنه که به نظرش پیمانکار رو توی دردسر عمیقی می اندازه. ولی کلامش رو بدون ارزیابی عواقبش شروع می کنه.

"خانم مهندس، اجازه می خوام موضوعی رو مطرح کنم… از اونجاییکه مهندس علی نژاد هم اینجا حضور دارند، فکر می کنم به موقع باشه."

 

خانم نصیری با قیافه جدی به سمت کاظمی بر می گرده و با دستش میگه آماده شنیدن موضوع هست و به همین دلیل کاظمی ادامه میده:

"بالاخره ما نفهمیدیم که صورت وضعیت تعدیل باید بر اساس تاریخ صورت وضعیت انجام یک کار تنظیم بشه و یا بر اساس صورتجلسه انجام کار؟"

 

خانم مهندس نصیری که تقریباً از فکر پلید ولی ساده لوحانه کاظمی خبردار شده خیلی آرام میگه:

"مسلماً جواب، صورتجلسه انجام کار هست. فقط میخوام بدونم شما چرا تا حالا جور دیگری رفتار می کردید… من نفهمیدم شما سمت کارفرما هستید یا پیمانکار؟"

 

تا کاظمی می خواد خودش رو جمع و جور کنه و یک پاسخ بی ربط دیگر رو علم کنه، نصیری جواب میده:

"آقای مهندس، سر موقع صورتجلسه انجام کار رو بر اساس تاریخ انجام کار تنظیم کنید، پیمانکار رو هم کنترل کنید که تمام ردیف های ادعایی درج شده در صورت وضعیت رو صورتجلسه بکنه. حالا به نظرت آیا بازهم ممکنه بدون هیچ دغدغه ای، صورت وضعیت تعدیل رو بر اساس صورتجلسه انجام کار تنظیم کرد؟"

 

 

تعدیل در لغت به معنای معتدل کردن، متعادل کردن، به حد وسط آوردن و تقسیم کردن از روی عدالت می باشد و در حرفه مهندسی، در ارتباط با قراردادها و پیمانهای مطالعه، طراحی، نظارت، ساخت و اجرا، به روز درآوردن تعرفه خدامت مهندسی و قیمت پیمانهای ساخت و اجرا در زمان واقعی انجام کار است. در واقع تعدیل به معنای جبران خسارات وارده بر پیمانکار به علت تورم های ناشی از گذشت زمان خواهد بود.

 

اصولا از نگاه تعدیل، قراردادها به چهار دسته تقسیم می شوند:

1- قراردادهای فاقد تعدیل: قراردادهایی که در موافقتنامه یا شرایط خصوصی آن اعلام شده است که این قراردادها شامل تعدیل نخواهد بود.

2- قراردادهای ساکت در تعدیل: به قراردادهایی اطلاق می شود که وضعیت تعدیل را مشخص نکرده اند. در این نوع قرارداد پیمانکار متعهد است که پیمان را در مدت زمان مشخص شده بدون ادعایی بر تعدیل انجام دهد.

3- قراردادهای شامل تعدیل: به قراردادهایی اطلاق می شود که مشمول تعدیل بوده و مبتنی بر بخشنامه سازمان برنامه و بودجه تعدیل به آنها اختصاص می یابد. یعنی؛ در طول زمان پروژه، با تغییر شاخص های قیمت عملیات، افزایش قیمت اولیه قابل مطالبه خواهد بود.

4- قراردادهای دارای محدوده زمانی و مالی تعدیل: قراردادهایی که برای تعدیل محدوده زمانی و مالی مشخص کرده اند.

 

مراجع قابل دسترسی برای موضوع تعدیل عبارتند از:

1- بخشنامه تعدیل به شماره 173073-101

2- نشریه 289

3- آخرین بخشنامه اعلام شاخص های تعدیل مربوط به دوره های سه ماهه سوم و چهارم سال 1399 است.

 

نکته حائز اهمیت: به منظور تعیین دوره های سه ماهه هر صورت وضعیت، برای مشخص شدن شاخص های دوره های سه ماهه، تاریخ واقعی انجام کارها ملاک عمل است و سایر زمان ها مانند تاریخ تهیه صورت وضعیت و یا تاریخ ارسال آن ملاک عمل نمی باشد.

 

شاخص های مهم در امر تعدیل عبارتند از:

1- شاخص فصلی یا گروهی: عددی است که متوسط تغییرات قیمتهای واحد اقلام یک فصل از فهرست بهای واحد پایه در هر دوره را نسبت به دوره پایه مشخص می کند. اگر هدف تعدیل مبلغ کارکرد باشد، شاخص گروهی یا شاخص فصلی را باید ملاک عمل قرار داد. برای محاسبه تعدیل مصالح پای کار نیز شاخص گروهی فصل متناظر ملاک عمل قرار می گیرد.

2- شاخص رشته ای: در این شاخص متوسط تغییرات قیمت واحد اقلام یک رشته از فهرست بهای واحد پایه در هر دوره نسبت به دوره پایه مشخص می گردد. اگر هدف تعدیل تجهیز و بر چیدن باشد، میانگین شاخص رشته ای ابنیه و شاخص رشته ای فهرست بهای پایه که در قرارداد مورد استفاده قرار گرفته است، ملاک تعدیل قرار می گیرد.

 
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=7027
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 60 – تشریح نحوه اعمال تعدیل بر صورت وضعیت های قراردادهای احداث

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.