0
0

32 – نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت های پیمانکار چگونه است؟

753 بازدید

نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت های پیمانکار چگونه است؟

در این پست ویدئویی در مورد نحوه محاسبه مصالح پایکار در صورت وضعیت های موقت پیمانکار و نکاتی که بایستی مورد توجه قرار گیرد صحبت خواهیم کرد.

ساختار پیش رو در مورد قراردادهایی است که نحوه پرداخت آنها براساس فهرست بهای حجم عملیات انجام شده در نظر گرفته شده و کارفرما قبول می کند که به جهت افزایش توانایی مالی پیمانکار، قسمتی از پرداخت این ردیف ها را در قبال خرید مصالح و تجهیزات در وجه پیمانکار پرداخت نماید.

مسلماً این مسئله خود را در حین انجام تعهدات و در زمان ارائه صورت وضعیت های موقت و ماهانه نشان می دهد.

برای بررسی همه جانبه این قضیه، پیوست شماره 1 فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه با عنوان مصالح پای کار را موشکافانه بررسی و آنالیز خواهیم کرد و در قسمت مدیریت ریسک نیز به آیتم هایی می پردازیم که توجه به آن ها، بسیاری از مشکلات در طول پروژه را کمرنگ خواهد کرد.

 

موضوع: نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت

 

داستان 

 

آقای حسنی، مدیرپروژه کارفرما تمام ارکان اجرایی پروژه رو به اتاق کنفرانس دعوت کرده تا مثل هر هفته مروری داشته باشند بر میزان پیشرفت پروژه و دلایل انحراف برنامه زمان بندی و مشکلات پیش آمده.

آقای علی نژاد، سرپرست کارگاه به همراه مسئول دفتر فنی پیمانکار در یک سمت میز و آقای کاظمی سرپرست نظارت و خانم پدیدار مسئول کنترل پروژه کارفرما در سمت دیگر میز نشسته و در حال تبادل نظر بودند.

 

مهندس حسنی وارد شد و بعد از اینکه کتش رو درآورد و به پشت صندلی آویزون کرد، دست به سینه شروع به صحبت کرد:

"آقایان و خانم، گرما بیداد میکنه! امسال گرما از یک طرف و درد بی درمون کرونا از طرف دیگه بی طاقتمون کرده، امثال آقای علی نژاد منت بر سر ما میگذارند اگر مقداری رعایت کنند و به نیروهاشون تأکید به زدن ماسک و رعایت موارد بهداشتی کنند."

 

علی نژاد که از توپ پر حسنی نگران شده، سعی کرد آرامشش رو حفظ کنه و گفت:
"به روی چشم جناب مهندس. فقط به دوستان مشاور بفرمایید تو این شرایط اجازه ندهند درد بی پولی و تزریق مالی هم به گُرده این پیمانکار مظلوم فشار بیاره."

 

حسنی که به این ننه من غریبم بازیهای علی نژاد عادت داره، بی اعتنا به شکایتش رو به خانم پدیدار میگه:

"خانوم بفرمایید کدام یک از مراحل تدارکاتی و یا اجرایی از برنامه زمانی عقب تر است؟"

 

خانم پدیدار منحنی زمانی عملیات تدارکات رو به مهندس حسنی نشان داد و گفت:

"ساخت و ورود پنجره های آلومینیومی بایستی تا امروز به 100 درصد پیشرفت میرسیده ولی پیمانکار اقدام به ورود تنها 50 درصد قطعات ساخته شده کرده."

 

حسنی بی درنگ صورتش رو به سمت علی نژاد چرخوند و منتظر پاسخ موند. علی نژاد با طمأنینه خاصی گفت:

"آقای مهندس به خاطر مشکلات مالی تسویه با کارخانه صورت نگرفته. چون مشاور تنها 20% از هزینه ردیف مربوط به قسمت هایی که وارد کارگاه شده را در صورت وضعیت به ما پرداخت کرده است."

 

آقای حسنی با دستش کاظمی که آماده پاسخ گویی بود رو به آرامش دعوت می کنه و در جواب علی نژاد میگه:
"خوب شما 50% وارد کردید. طبق پیوست 1 فهارس بهاء، باید یک 90% و یک 70% در این ضرب شود تا رقم پرداختی در صورت وضعیت به عنوان مصالح پای کار مشخص شود."

 

در حالیکه داشت با ماشین حساب به نتیجه این ضرب می رسید گفت:

"آقای کاظمی، شما بایستی تا این لحظه به ایشان حدود 32% مبلغ کل ردیف رو پرداخت کرده باشید. سریع صورت وضعیت اصلاح شده رو برای من بفرستید. ضمناً، آقای علی نژاد این موضوع تازه همین ماه رخ داده، چه ربطی به تأخیرات ماه گذشته داره آقا جان؟! سریع اقدام کنید."

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aframis.com/?p=5848
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 32 – نحوه محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت های پیمانکار چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.